חוף פולג בנתניה
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

"הולכים להרוס לנו את כל היופי": המאבק האחרון של תושבי נתניה על שמורת פולג

התושבים נאבקים בתוכנית לבניית בתי מלון באחת משמורות הטבע היפות בישראל ונגד מסעדה שיושבת על שטח של מסדרון אקולוגי בחוף פולג
יפעת גליק
30 באפריל 2022
14:31

בעיר נתניה 13 קילומטרים של רצועת חוף, בהם חוף פולג שנמצא בין שתי שמורות טבע - שמורת נחל פולג ושמורת האירוסים. מדובר בפנינת טבע יפהפיה ושמורה, שמשמשת גם כמסדרון אקולוגי, וכשפך בו זורם נחל פולג לים. אלא שלעיריית נתניה יש תוכניות אחרות - במקום מתוכננות להיבנות אלפי יחידות דיור, חדרי מלון, ושביל גישה למסעדה שכבר פועלת במקום, כולם על חשבון רצועת החוף שנועדה לרווחת התושבים והמגוון האקולוגי באזור. 

"הולכים להרוס לנו את כל היופי", מספרת ריקה אידלמן, תושבת העיר שנאבקת יחד עם בעלה איציק בתוכניות הבניה של העירייה. "שישה בתי מלון, מרכז מסחרי מתחת. לתקוע את המלונות האלה, לתקוע לנו את כל הבטון הזה". 

חלק מבתי המלון ויחידות הדיור מתוכננים להיבנות על מצוק בחוף, במתחם המכונה הר הזבל. "לוקחים מצוק חופי, משאב ארצי, עולמי אפילו, פשוט מפנים אותו ובונים מלון על  שפת הים", מספר רני אלוש, חבר מועצת עיריית נתניה. הוא מספר גם כיצד עקפו את ההגבלה על בניה לגובה: "אסור לבנות יותר מ-19 קומות, באה הוועדה המקומית ואמרה - אנחנו מוציאים את הסעיף הזה, במקום 19, אפשר 30". 

פרויקט אחר צפוי להיבנות בסמוך למקום שבו זורם נחל פולג אל הים. יעל דורי מעמותת טבע ודין, מספרת מדוע מדובר באסון: " "זה השפך של נחל פולג, איפה שהוא מגיע לים ומתחבר אליו וזה מה שעוזר לו לשמור עליו למען כולנו. זה מקום שגם שומר על מגוון המינים על הרצף של השטחים הפתוחים, ערך טבע ממש חשוב, אי אפשר לוותר עליו. הנחל עצמו שומר על המערכת הטבעית, אף אחד לא חושב היום לחסום נחלים עם בטון".

האזור כולו משמש מסדרון אקולוגי נדיר - מעבר בין שמורות טבע, שבעלי חיים אמורים לדלג דרכו ממקום למקום. "ואת כל זה הם רוצים לדחוס לתוך חוף רחצה צר", אומר אלוש. האקולוג העירוני מספר בשיחה עם כאן חדשות כי חשב שהפרויקט רחוק כמה מאות מטרים מהשפך, אך מודה כי מדובר ב-130 מטר בלבד. 

לפני כמה שנים העבירה האקולוגית הראשית של עיריית נתניה מסמך עקרונות לשימור המסדרון האקולוגי בפולג, אלא שב-2019, התחלף מהנדס העיר, שדרש להביא אקולוג אחר, כזה שיצדיק את תוכניות הבניה הנדל"ניות לאורך החוף. האקולוגית שהתנגדה להרס הסביבה - הועזבה מתפקידה. בינתיים, יש גם מסעדה שפועלת בחוף, ושביל גישה מתוכנן לעבור על החול, ולצמצם עוד יותר את השטח לרווחת הרוחצים. 

מה שמשותף למסעדה, המצוק ההרוס, המלונות העתידיים בסמוך לשפך הנחל הוא שעיריית נתניה מקבלת את כולם בזרועות פתוחות, והמחיר - רצועת חוף אחת שננגסת בכל פעם עוד קצת.