הכינרת

בעלי ההון והכוח שחוסמים את שביל סובב כנרת

יפעת גליק ניסתה ללכת בשביל, אך גילתה דרך ציבורית מוזנחת שאף אחד לא מטפל בה, אבל גם איך כולם מצפצפים על הציבור - וחוסמים את הדרך שאמורה להיות חופשית | צפו בתחקיר
יפעת גליק
02 במאי 2022
09:44

בשבוע האחרון הלכנו בשביל סובב כינרת. זאת אומרת, ניסינו ללכת. גילינו דרך ציבורית מוזנחת שאף אחד לא מטפל בה, אבל עיזבו את העזובה, מתברר שהיא רק הפתיחה. עוד מעט נראה לכם איך כשמדובר בכינרת, בעלי הון, חברות ממשלתיות וכנסיות – כולם מצפצפים על הציבור. וחוסמים לנו את הדרך שאמורה להיות חופשית.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב בכאן 11

שביל סובב כינרת משתרע לאורך 60 קילומטרים, וכולנו רשאים לטייל לאורכו. רשאים, על הנייר. היזם המקומי אבי דהאן, רכש עם "קבוצת תצפית נדלן" את החוף ממש בשנה האחרונה. בפרסומים דיברו על סכום צנוע: 50 מיליון שקלים. זה לא בדיוק שהתבטל השביל. פשוט היזם שם פה גדר. אם אבי היזם לא יודע, נגלה לו שבדקנו את זה, ונגד הגדר שבנה עומד צו הריסה מינהלי, מטעם עיריית טבריה. "הגדר נבנתה על סביבה חופית ללא היתר", נכתב.

אבל אנחנו לא כאלה שמתייאשים, בסוף עוד נגיע להמשך שביל סובב כינרת. או שלא. כי לא רק בעלי הון יושבים על השטח הציבורי. גם חברות ממשלתיות. למשל, "מקורות". במשך שנים לא איפשרו בחברת "מקורות" מעבר במתקן ספיר על הכינרת. ומנגד, כל הזמן הזה, העובדים התנהלו כאילו מדובר בחוף פרטי שלהם. הם אפילו ריססו חומרים רעילים על צמחייה והרסו בתי גידול. על זה, אגב, הם הורשעו, ב-2015. העונש היה קנסות מקילים. עשרות אלפי שקלים לכל היותר.

עוד לפני שהגענו ניסינו כמה פעמים לתאם ביקור אבל האמת שלא ממש הצלחנו. אולי הפעם. שביל סובב כינרת עובר גם בשטחן של כנסיות ובתי הארחה. הנה למשל, הדרך ליד הכנסייה הרוסית. אלא שבשלב מסוים אי אפשר להמשיך. אנשי הכנסייה חסמו בגדרות. מה שעלה זה הצורך של הכנסייה הרוסית שלא לאפשר למטיילים לעבור בשטח, אף שמדובר בנכס טבע של כולם.

טוב, בואו נקפוץ רגע למה שקרה לפני מספר חודשים. זוכרים את רון קובי, ראש העירייה המודח של טבריה? עכשיו, התפנה לו קצת זמן והוא לוקח אותנו לטיול. חשבנו שכבר הנה מצאנו את גרטה טונברג, גרסת טבריה, אבל אז נזכרנו בפייסבוק שלו, שם נהג לפרסם את בורה בורה – אחד מהחופים הפופולריים.

רון קובי נהג לקדם את בורה בורה, אחד החופים הפופולריים, שיושב גם הוא על שביל סובב כינרת ולוקח בניגוד לכל הנהלים כסף על רחצה. דודיק הוא הבעלים, אז מדודיק אנחנו מבקשים תשובות. בזמן שאנחנו צועדים לבורה בורה נספר לכם שהוא פועל ללא היתר.

"במהלך השנים הלכו חופי הכינרת ונסגרו. נחסמה הגישה החופשית. הגידור ההיקפי הוא עד קו המים בלי היתרי בנייה כחוק". על הציטוט הזה אמון מבקר המדינה. 17 שנה חלפו מאז הדוח ההוא, והרבה לא השתנה.