-

המפכ"ל: גם שאיפתי הייתה לסיים את הרמדאן בלי שוטרים בהר הבית

המשטרה ניסתה להימנע במהלך החודש האחרון מכניסת שוטרים למתחם • המפכ"ל הנחה את מפקד מחוז ירושלים לשנות גישה לעומת שנה שעברה. בסוף השבוע פורסם בכאן חדשות כי השר לביטחון פנים בר-לב נתן הנחיה דומה • ברקע המתיחות - הרצוג שוחח עם אבו מאזן
משה שטיינמץ
01 במאי 2022
20:18
עודכן ב 22:36

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי השר לביטחון הפנים בר לב הנחה את המשטרה להימנע ככל הניתן מכניסה להר הבית. היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הנחה בעצמו את מפקד מחוז ירושלים ברוח הדברים.

בשיחה עם כתבים הודה המפכ"ל כי שינה גישה לעומת אירועי השנה שעברה בירושלים ובהר הבית והנחה את המשטרה לצמצם ככל הניתן את הכניסה למתחם, אך השאיר בידי מפקד מחוז ירושלים את הסמכות להכניס שוטרים להר במקרה הצורך. 

עוד אמר שבתאי כי "גם אני אמרתי שהשאיפה שלי היא לגמור את הרמדאן בלי ששוטר אחד ייכנס להר הבית". בהמשך אמר כי "כשהיה צורך נכנסנו להר הבית, וככל שנצטרך נכנס". לצד זאת אמר כי הנחה גם לשנות גישה בשער שכם ולעבוד בצורה כירורגית, עם יותר מסתערבים ופחות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. 

עוד דווח כי הרחפן שהטיל גז מדמיע בהר הבית כדי לפזר הפרת סדר לפני כשבועיים, המכונה "ביצת הפתעה", ייכנס מהשבוע הבא לשימוש בכל מחוזות המשטרה והשימוש באמצעי זה צפוי להתרחב. 

על מה המריבה? האזינו לפרק על המתיחות בהר הבית ב"עוד יום"

ביום שישי האחרון, לאחר התפילה בהר הבית, פלסטינים הניפו דגלי חמאס וקראו בשבחו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דיף. בתפילת הבוקר פרצו עימותים בין כוחות המשטרה למתפללים במקום שיידו אבנים וירו זיקוקים במתחם, חלקם רעולי פנים. אחת האבנים הגיעה ככל הנראה לרחבת הכותל המערבי.

ברקע המתיחות - הרצוג ואבו מאזן שוחחו

ברקע המתיחות, שוחח הערב נשיא המדינה יצחק הרצוג עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "ופא" דווח כי הרצוג בירך את אבו מאזן לכבוד חג העיד אל-פיטר, והביע תקווה לשלום ויציבות באזור. 

מלשכת הנשיא נמסר כי מדובר בחלק מסבב שיחות למספר מנהיגים ערביים, בהם יורש העצר האמירתי השייח' מוחמד בן זאדי ומלך בחריין חאמד בין עיסא אל ח'ליפה. בימים הקרובים צפוי הרצוג לשוחח עם מנהיגים נוספים.