-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ממשלת ספרד: הטלפונים הסלולריים של רה"מ ושרת ההגנה נדבקו בשנה שעברה בפגסוס

משרד הנשיאות במדריד הודיע כי נגנבה כמות גדולה של מידע • חקירת הפריצה הועברה לגורמי אכיפת החוק • הממשלה הספרדית מתמודדת עם ביקורת ציבורית נוכח הדיווחים ש"פגסוס" שימשה לפריצה לטלפונים של עשרות אנשים הקשורים לתנועה הבדלנית בקטלוניה
איתמר מרגלית
02 במאי 2022
11:53

הטלפונים הניידים של ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז ושל שרת ההגנה מרגריטה רובלס הודבקו בשנה שעברה בתוכנת הריגול "פגסוס" של חברת NSO הישראלית. משרד הנשיאות במדריד הודיע היום (שני) כי נגנבה כמות גדולה של מידע.

חקירת הפריצה הועברה לגורמי אכיפת החוק. ממשלת ספרד מתמודדת בימים אלה עם ביקורת ציבורית נוכח הדיווחים ש"פגסוס" שימשה לפריצה לטלפונים של עשרות אנשים הקשורים לתנועה הבדלנית בקטלוניה.

מאחורי תעשיית הצללים של ישראל | עוד יום

לפני כשבועיים, חוקרים במעבדה בטורונטו הציגו ממצאים נוספים היום, לפיהם תוכנות ריגול ישראליות שימשו את ממשלת ספרד למעקב אחר פוליטיקאים ופעילים קטלניים בין השנים 2020-2017. מדובר ב"פגסוס" של NSO, ובתוכנת ריגול מבית "Candiru", חברה ישראלית גם כן.

לפי חוקר בכיר במכון, ג'ון סקוט-ראילטון: "כל חבר בפרלמנט האירופי שתומך בעצמאות היה תחת מעקב – באופן ישיר או בעקיפין דרך קרוביו". מכון המחקר "Citizen Lab" לא קבע חד משמעית מי הממשלה שאחראית למעקב, אך ראיות נסיבתיות רבות מצביעות על ספרד.

עוד באותו יום, "הניו יורקר" דיווח שחוקרים מצאו סימנים לשימוש בתוכנת הריגול "פגסוס" בדאונינג 10, המעון הרשמי של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. החוקרים בטורונטו הגיעו למסקנה שב-7 יולי 2020 נעשה שימוש ב"פגסוס" כדי להדביק מכשיר שמחובר לרשת בדאונינג 10. גורם בממשלת בריטניה אישר ל"הניו-יורקר" שהייתה חדירה לרשת, מבלי לפרט באיזו תוכנת ריגול נעשה שימוש.

לפי אותו גורם בממשלת בריטניה, המרכז הלאומי לביטחון סייבר, שהוא זרוע של המודיעין הבריטי, בדק כמה מכשירים ניידים ברחוב דאונינג, כולל זה של ג'ונסון. לדבריו, הסוכנות לא הצליחה לאתר את המכשיר הנדבק. "כשמצאנו את המקרה בדאונינג 10, הלסת שלי פשוט נשמטה", סיפר אחד החוקרים.

עוד הציגו החוקרים שעל בסיס השרתים שאליהם הועבר המידע, סביר שאיחוד האמירויות עומדת מאחורי הפריצה. מניתוח שביצעו במעבדה הקנדית עולה שטלפונים ניידים שקשורים למשרד החוץ הבריטי נפרצו לפחות חמש פעמים בין יולי 2020 ויולי 2021. החוקרים קישרו את הפריצות במשרד החוץ הבריטי לאיחוד האמירויות, הודו, קפריסין וירדן. 

תגיות:
ספרד
,
NSO