-

ים, מדבר, כינרת והר: חוגגים טבע ישראלי

סוואנה בכינרת, צבאים בגולן, ציפורים בנגב וראמים בערבה: נופים מרהיבים וטבע מיוחד לא תמיד מחייבים כרטיס טיסה ליעדים אקזוטיים מרוחקים. פשוט צריך לחפש את מה שנמצא אצלנו מתחת לאף
כתבי כאן חדשות
04 במאי 2022
20:13
עודכן ב 07:27

אם יש משהו שישראלים אוהבים זה לטוס לחו"ל. ועכשיו, כשהקורונה בדעיכה, עם ישראל חזר לנתב"ג בהמוניו. אבל יום העצמאות הוא הזדמנות נהדרת להזכיר שטבע מיוחד ונופים מרהיבים אפשר למצוא גם בלי לחדש דרכון, לעשות צ'ק-אין ולעלות למטוס. גם כאן, בארצנו הקטנטונת תמצאו מבחר שלא היה מבייש את היעדים האקזוטיים ביותר שתוכלו לחשוב עליהם.

איך עושים רוורס לטבע? המהפך של עמק בית שאן

הנה זווית פחות מדוברת לגבי משבר האקלים וההתחממות הגלובלית: השבת שטחים מעובדים למצבם הטבעי. המהלך הזה בוצע בשנים האחרונות במספר מקומות בעולם, ועכשיו זה קורה בפעם הראשונה בישראל: בריכת דגים מיובשת בעמק בית שאן חוזרת להיות פנינת טבע בתולית.

רילוקיישן לרמת הגולן: תקווה חדשה לצבי הארצישראלי הנכחד?

עכשיו אנחנו עם בשורה שיוצאת מירושלים. לראשונה זה הרבה זמן - תקווה לצבי הארצישראלי שהגיע לסף הכחדה. במהלך חסר תקדים מועברים צבאים מהטבע העירוני בעמק הצבאים בבירה לשמורת גמלא ברמת הגולן. בירושלים העדר משגשג, ומאפשר להוציא עודפים לייצוא - לחיזוק המין שסובל ממקרי טריפה, הרעלות, דריסה וציד. בעקבות הפיילוט המוצלח מתכננים להעביר בכל שנה עשרות צבאים ארצישראלים אל הטבע הישראלי.

לקחתם צב הביתה? כדאי שתכירו את המקום הזה

בעבר היינו פוגשים אותם כל הזמן בשדה שליד הבית. המין המיוחד שהיה נפוץ מאוד בישראל הגיע למצב שימור, בין השאר בגלל שאנשים אוספים צבים הביתה. החברה להגנת הטבע ורשות הטבע קוראים לציבור להביא את הצבים המוחזקים בבתים אליהם – למנוע את הכחדתם.

סוואנה בוערת: שיט בעת זריחה בנופים הנסתרים של הכינרת

סביב הכינרת המלאה, התפתח טבע שלא נראה כמותו שנים. צמחייה עבותה, קורמורנים ואנפות, בין מרבדים של צמחי מים. לגן העדן הזה אפשר להגיע רק בחתירה בקייאק.

ללכת על מרשמלו: ברוכים הבאים לארץ הבולענים

יותר מ-8,000 בולענים נפערו בשנים האחרונות על קו החוף של ים המלח המתייבש. עכשיו מתברר שהטבע הפיראי והמסוכן שנוצר במרחב המשתנה כמעט בכל יום, הפך לאטרקציה תיירותית שמושכת מטיילים לארץ הבולענים.

הסלב של המדבר: צה"ל ואוהבי הטבע מצילים את ציפורי הנגב

צוותי רשות הטבע יצאו לספור את ציפורי המדבר. המומחים חוששים במיוחד לעתידם של שני מינים נדירים שחיים סמוך לגבול עם מצרים – הקטות והחוברות. כדי להגן על הציפורים הנדירות גויסו למשימה תושבים וחיילי צה"ל.

מצילות את ההרים: הכבשים והעזים שהפכו ללוחמות אש

הרי ירושלים מתכסים במשטחי מרעה מוריקים שבקיץ יצהיבו, ייעשו דליקים ויהפכו לסכנה ממשית. בנגב, לעומת זאת, מסתובבים עדרי כבשים ועזים שמשוועות לקצת עשב טרי. מה עושים? משנעים את הכבשים והעזים מהנגב לירושלים ונותנים להן ללחך את ההרים כאוות נפשן.

הראמים הלבנים כמעט נכחדו - ועכשיו עושים קאמבק לטבע הישראלי

איך מחזירים לטבע מין שנכחד? כמעט מאה שנים לאחר שנעלמו - חוזרים הראמים הלבנים להתבסס בנחלי הערבה, בעקבות פרוייקט הצלה שהחל בישראל כבר לפני שישה עשורים. הם מכונים "חדי קרן". מספרם בטבע הישראלי לא ידוע, וכדי לעקוב אחר מצבם, רשות הטבע מפעילה רחפנים ומשדרים.

"האויב שם אבל לא רואים אותו": הטבע הנדיר והמטעה סביב מוצבי הצפון

מאחורי גדרות ומחסומים משקיפים אל שטח האויב, נמצאים מוצבי צה"ל בחרמון ובהר דב. החשיבות שלהם אסטרטגית. ההיסטוריה של המקומות האלה רצופת קרבות, תקריות ביטחוניות וסיפורי גבורה, אבל זה לא רק סיפור מלחמה – החיילים במוצבים האלה נחשפים גם לטבע נדיר ביופיו.