הטקס הממלכתי ברחבת הכותל
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הרצוג בטקס ברחבת הכותל: "איש לא שאל את הנופלים מי ימין ומי שמאל"

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נפתח בטקס הממלכתי ברחבת הכותל המערבי • הרמטכ"ל כוכבי בטקס: "אנו נדרשים להיאבק ולהיות נכונים לשאת את המחיר - לגלות חוסן וקור רוח נוכח פגועים ונפגעים" • בנט נאם בטקס יום הזיכרון ביד לבנים: "אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מבפנים. אם נאפשר לשנאה לאחוז בנו – אויבנו ינצלו זאת"
כתבי כאן חדשות
03 במאי 2022
19:06
עודכן ב 20:25

ברחבת הכותל המערבי התקיים הערב (שלישי) טקס יום הזיכרון הממלכתי בהשתתפות נשיא המדינה יצחק הרצוג והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. הרצוג נשא דברים בטקס, הוקיר את הנופלים וקרא לאחדות בעם: "בנינו ובנותינו, אשר נפלו על הגנת המדינה - לחמו יחד ונפלו יחד. הם לא שאלו, ואיש לא שאל אותם, מי ימין ומי שמאל, מי דתי, מי חילוני, מי יהודי ומי לא יהודי. גם השכול לא שאל. לא אותם, ולא אתכם". 

ראש הממשלה נפתלי בנט נשא דברים ברוח דומה בטקס שהתקיים אחר הצהריים בבית יד לבנים בירושלים ואמר: "אם חלילה הערבות ההדדית שלנו תיפרם, או נאפשר לכעס ולשנאה לאחוז בנו, אזי בו ברגע אויבנו ינצלו זאת על מנת לפגוע בנו. לצערי, העם שלנו נושא על גופו את צלקות גן הפלגנות של אבותינו

"הם נפלו ישראלים, על הגנת ישראל", הוסיף נשיא המדינה הרצוג בנאומו. "הוויכוחים שוקטים בבתי העלמין, ובין המצבות, דממה. דממה שדורשת מאיתנו למלא יחד את צוואתם האחת – תקומת ישראל. בניין ישראל. מאוחדים, מלוכדים, ערבים זה לזה. כי אחיות ואחים אנו".

הרצוג המשיך ואמר: "גם היום, אויבינו קמים עלינו לכלותנו בטרור מלא שנאה, וכתמיד הם מוצאים אותנו ערוכים ונחושים, כשידנו האחת אוחזת בנשק, וידנו השנייה מושטת לשיח ולשלום. דווקא ברגעים קורעי הלב האלו, כשאנו מלווים בדרכם האחרונה את הגיבורות והגיבורים, ואת המשפחות האהובות, ששברן הפך באחת לנחלת כולנו. דווקא ברגעים הללו - אנחנו מגלים שוב ושוב את תעצומותיו של העם הנפלא והמופלא שלנו, עם שמצליח להתגבר על כל מכשול". 

גם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי נשא דברים בטקס: "היום, כמו בעבר, צה"ל מתמודד עם איומים ממספר זירות. אנחנו לא מאפשרים ליציבות הביטחונית היחסית להפוך לאשליה, ונותרים מפוכחים באשר לכוונות האויב. דור אחר דור נשבע אמונים וקורא הנני, מתייצב לשירות צבאי, ומגלם את ההפך - מאלו שמתחמקים ואומרים אינני". 

"במושג 'צבא ההגנה לישראל' המילה 'לישראל' היא התכלית", הוסיף כוכבי.  "אנו מגנים על הזכות לחיים ובשמה מסכנים את החיים, כדי לאפשר לכולנו, כאומה, לממש את זכותנו וחובתנו לבנות חברה משגשגת, ראויה ומלאת חיים. מכאן נובעת הרוח וזאת המשמעות, משמעות לאומית ומשמעות של הגשמה עצמית".

בהמשך אמר הרמטכ"ל: "בשם הביטחון חובתנו לפעול בהחלטיות ולהילחם וכעם חפץ חיים, אנו נדרשים להיאבק ולהיות נכונים לשאת את המחיר, לגלות חוסן וקור רוח נוכח פגועים ונפגעים, ולדעת להשיב מלחמה. באותה נשימה, הניסיון מלמד, וכזהו גם הניסיון שלי, ממפגשים רבים עם חיילים, שהבנים והבנות נולדים ורוח גדולה בליבם. רוח טובה המבטאת רצון ליצור, להשפיע, להיות משמעותיים ולתרום. רוח המוכיחה שערכים עוברים מדור לדור.

מחר בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירת זיכרון בת שתי דקות, שלאחריה יתחילו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. הטקס המרכזי יתקיים בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל בירושלים במעמד ראש הממשלה נפתלי בנט. מיד לאחר הצפירה יחלוף מעל בית העלמין הצבאי והיכל הזיכרון מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל הטקס לזכר חללי פעולות האיבה.

מספר חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום עומד על 24,068 נשים וגברים. מנתונים שפרסם השבוע משרד הביטחון נמסר כי בשנה החולפת נוספו 56 חללים למניין הנופלים. בנוסף, 84 נכים שנפטרו מנכותם הוכרו בשנה האחרונה כחללי מערכות ישראל.

בנט בנאום בטקס יום הזיכרון ביד לבנים: "אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מבפנים"

ראש הממשלה נפתלי בנט נשא היום נאום בטקס יום הזיכרון בבית יד לבנים בירושלים וחלק סיפור אישי על חבריו שנפלו בקרבות ברצועת הביטחון בלבנון. "היינו שם, בלבנון, כולנו יחד", סיפר בנט. "קיבוצניקים עם עירוניים, חילוניים עם דתיים, באר-שבעיים עם תל-אביבים, ימנים עם שמאלנים. יהודים עם שאינם יהודים. החיבור בין כולנו היה טבעי, משהו שבכלל לא צריך לדבר עליו". בהמשך אמר: "שם, במוצבים בדרום לבנון, התאהבתי בעם המופלא שלנו. כולנו, בתוך לבנו, התאהבנו. אי אפשר היה שלא. היינו ביחד".

הוא הוסיף על סיפורם האישי של חבריו איתן בלחסן, יואב הר שושנים ושמעיה-אביחי דנוך שנפלו בקרבות והיתקלויות באזור: "זו היתה מציאות חיינו אז. בכל כמה שבועות היינו שומעים על עוד היתקלות עם הרוגים. במארבים, בפתיחות ציר ובפעולות. רבים מהחברים נשארו שם. צעירים. בני 19 או 20 שלא חזרו. הם יישארו אחינו לנצח. אינני יכול לדבר בשמם, אך אני מאמין שלו יכלו, היו מבקשים מאתנו: תמשיכו לחיות יחד. אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מבפנים". 

"אחיי ואחיותיי, יש לנו צה"ל חזק, וארגוני ביטחון מעולים. שומר ישראל אינו נם ואינו ישן", המשיך בנט. "אבל אם חלילה הערבות ההדדית שלנו תיפרם, או נאפשר לכעס ולשנאה לאחוז בנו, אזי בו ברגע אויבנו ינצלו זאת על מנת לפגוע בנו. לצערי, העם שלנו נושא על גופו את צלקות גן הפלגנות של אבותינו". 

בהמשך אמר ראש הממשלה: "ההחלטה היא בידינו. בואו נפיג את החרדות אחד מן האחר. נתמודד עם הטיעון, ולא עם הטוען. נקשיב באמת. נתווכח זה עם זה, אך לעולם, לעולם לא נשנא איש את אחיו. מעל לכל נזכור שאנחנו משפחה אחת, זו חובתנו כלפי הנופלים. זו גם חובתנו כלפי הדורות הבאים".

גנץ: "אני לא בן למשפחה שכולה, אבל אני מפקד שכול" 

שר הביטחון בני גנץ שיתף על החוויה האישית שלו ביום הזיכרון בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "בסוף מחיר הנופלים הזה לאורך השנים יושב עליך כמפקד ככל שאתה צומח. בצוק איתן היה לי מסע ארוך בין 68 משפחות של חיילים, זה לא עוזב אותך. אני לא בן למשפחה שכולה, אבל אני מפקד שכול, וזה נהיה חלק מה-DNA שלנו". 

האזינו לריאיון עם שר הביטחון בני גנץ בכאן רשת ב

"אני חושב שמלחמה היא דבר נורא", הוסיף גנץ. "היא דבר הכרחי לצערנו ומעת לעת היא פוקדת אותנו. אבל אני רואה לעצמי חובה לעשות כל מאמץ שמלחמות לא תתרחשנה. בתפיסת העולם האישית שמשלבת כמובן חתירה לשלום מצד אחד ושמירה על הביטחון מצד שני". בהמשך אמר כי הוא סבור שישראל מפעילה מדיניות ביטחון נכונה והוסיף: "אני מאוד מפוקח מבחינה גאו-פוליטית, אני לא מוכן לוותר על חלום השלום אבל אני מודע לאתגרים בהשגתו". 

גנץ התייחס גם לנושאים אחרים על סדר היום וביניהם פליטת הפה של אומר בר לב שחשף את שמו של ברק שרעבי ז"ל שנפל במבצע סיירת מטכ"ל בלבנון לפני 38 שנה: "אני חושב שעומר לא התכוון להרע, הוא רצה לדבר על חבר שנפל. חבל שזה נחשף בצורה הזו, אבל בין זה לבין ביטחון מדינת ישראל במובן העמוק והרחב של המילה המרחק עוד גדול". 

עוד התייחס גם להתבטאות של שר החוץ הרוסי ונשאל האם היא תשפיע על שיתוף הפעולה בין רוסיה לבין ישראל: "שיתוף פעולה הוא מונח גדול מדי, יש לנו תהליכי תיאום. אנחנו יודעים לתאם את הפעולות שלנו. הדברים ששר החוץ הרוסי אמר מאוד חמורים".