ד
'

זעקת האב השכול: אביו של הקצין שנהרג מירי חברו מסרב לסלוח

4 חודשים אחרי שבנו נהרג, אלי אהרון דורש את התחקיר הראשוני לאסון הקומנדו: "הייתה רשלנות, יש פה טיוח"
יואב בורוביץ'
03 במאי 2022
22:21

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה: אלי אהרון, אביו של רס"ן אופק אהרון, שנהרג מאש כוחותינו לפני כארבעה חודשים אומר בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי הוא מצפה מהרמטכ"ל וממפקד הקומנדו לקחת אחריות לתאונה. "זה קרה במשמרת שלהם. עד היום לא קיבלתי את התחקיר הראשוני של האירוע, הייתה כאן רשלנות. יש פה טיוח".

צפו בכתבה

בריאיון מיוחד משחזר האב את אירוע הירי בנבי מוסא שבו נפל בנו ביחד עם רס"ן איתמר אלחרר ב-12 בינואר. ”הקצין היורה נ' יצא עם האמר"ל (אמצעי ראיית לילה) איתו, לקח את הנשק עם כדור בקנה ויצא. אופק יצא ביחד עם רס"ן איתמר אלחרר, עוד קצין ועוד רס"פ. הם יצאו לחפש את האמר"ל שנגנב בנבי מוסא. גם נ' יצא לחפש את אותו ציוד, אופק זיהה אותו בשטח. הוא אמר לאיתמר: 'בכל אופן, לא יורים, לא יורים. נ' מגיע למצב ירי עם כדור בקנה. כי אם לא היה כדור בקנה הם היו לפחות שומעים את הדריכה. והיו צועקים 'צה"ל, צה"ל'.

"אופק שלי קיבל שני כדורים ואז הוא עבר לאיתמר. אתה רואה: עדיין לא משיבים אש אליך. אבל הוא עבר לאיתמר והרג אותו. ושאלתי את מפקד הקומנדו: 'כשאתה דיברת על כדור אחד, זה לא היה כדור אחד. אלה היו שני כדורים'. כל הכתבים שכתבו ואמרו שהיו קרבות יריות, לא היו שום קרבות יריות. מי שירה היה נ' והרג אותם. מה עבר לו בראש? מה הוא ציפה? שאנחנו נמצאים בלבנון מול החיזבאללה? שאנחנו בעזה עם מחבלים? הייתה כאן רשלנות. יש פה טיוח".

אהרון דרש לקבל את תחקיר האירוע הראשוני שנעשה ביחידה מייד לאחר תקרית הירי, אך לדבריו עדיין לא קיבל אותו. הוא גם חושב שהרמטכ"ל ומפקד הקומנדו (אל"מ מ') צריכים לקחת אחריות כי "האסון הזה קרה במשמרת שלהם". "אני מצפה מהרמטכ"ל שהוא ייקח אחריות. ביום שקברתי את אופק אמרתי לו 'כוכבי, אני רוצה תשובות' - והתשובות שהוא נתן לי לא מספקות אותי. נקודה. ואדון היורה, נ', אין לי בעיה. טפלו בו, חבקו אותו, תדאגו לו. אין בעיה. אבל עם כל זה השארתם אותו בפיקוד? למה להשאיר אותו בפיקוד?"

האב מספר כי הוא רוצה להיקבר בדיוק בנקודה שבה בנו אופק נפל בנבי מוסא. "אני הולך להיקבר פה אחרי הזיקנה שלי, אני הולך להיקבר פה, ולא יעזור לאף אחד כלום. כי הבן שלי נפל כאן", הוא אומר ליד גלעד האבנים שהקים במו ידיו.

"בטוחה שהיה מאשים את עצמו": ריאיון עם אמו של אופק 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל משתתף בצערן של משפחת אהרון ושל משפחת אלחרר וממשיך ללוותן. מיד לאחר האירוע הטרגי, נערך תחקיר פיקודי והוקם צוות מומחים, וכן נפתחה חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע. מהתחקיר הראשוני עלה כי הקצינים נפגעו ונהרגו מאש כוחותינו שנורתה בידי מפקד צוות ביחידה, סגן נ' וכי נורתה גם אש מצדם. לא ניתן לקבוע בוודאות מי פתח ראשון בירי". 

"עיקרי ממצאי התחקיר וצוות המומחים, לצד צעדים פיקודיים שננקטו ובתוכם החלטת הרמטכ״ל כי סגן נ׳ יסיים את תפקידו ביחידת אגוז ולא ישרת בתפקיד פיקודי ביחידות לוחמות לצמיתות, הוצגו בפני משפחת אהרון ומשפחת אלחרר על-ידי מפקדים בכירים, והקצין משרת כעת בתפקיד בהתאם להחלטה זו. חקירת מצ"ח לבירור נסיבות המקרה עודנה מתנהלת. עם סיום החקירה, יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. ממצאי החקירה יובאו בפני משפחות הנופלים עם סיכומם. כלל הדרג הפיקודי חש אחריות על האירוע הטראגי. לצה״ל החובה לעשות כל שנדרש על מנת למנוע אירוע כזה בעתיד", הוסיפו בדובר צה"ל.