בנט ואוחנה-מורנו

מאיה אוחנה מורנו: אסור לחבר את עמנואל כמצפן של מציאות מדינית

אלמנתו של קצין סיירת מטכ"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה הגיבה באולפן סדר יום להתייחסות של בנט למשפחתה, בזמן נאומו בהר הרצל – "כשרה"מ מדבר על החלל הפרטי שלי, לא קל לי"
סדר יום
04 במאי 2022
12:36

מאיה אוחנה מורנו, אלמנתו של סא"ל עמנואל מורנו שנפל במלחמת לבנון השנייה, הגיבה הבוקר (רביעי) להתייחסות של ראש הממשלה נפתלי בנט למורנו ובני משפחתה בנאומו בטקס בהר הרצל. "ממש מוזר לא להיות שם, בטח בזמן הצפירה", היא סיפרה באולפן סדר יום לקרן נויבך בכאן רשת ב. "זה קצת מביך אותי, אני מודה".


"זה יום שבעיני הוא מאוד ציבורי, לאומי. אני לא עסוקה בשכול הפרטי שלי", אוחנה מורנו הוסיפה. "אז כשזה נוגע באופן כזה ישיר, כשראש הממשלה מדבר על החלל הפרטי שלי, לא קל לי במילים עדינות. הם היו באותו צוות, חברים טובים. אני נמנעת מלחבר את עמנואל כמצפן של מציאות מדינית כזו או אחרת. זה משהו שאני חושבת שאסור לעשות אותו, טעות בעיני לעשות את זה, בטח ביום הזה, לכן אשאר במקום יותר ממלכתי ומכובד".

עוד היא המשיכה ואמרה: "ראש הממשלה נגע במקום המאוד פרטי והאישי שלו, שכמו כל אחד מאיתו, אם דיברנו קודם על החבר, זה דבר שמשמעותי וקשור. יש לו בן בשמו של עמנואל, לראש הממשלה. אבל אני מודה שאותי אישית זה מאתגר ביום הזה, כי אני כל הזמן מנסה להיות במקום הקצת יותר לאומי ולא במקום הפרטי".

בנט פתח היום את נאומו בטקס האזכרה הממלכתי לחללי צה"ל בהר הרצל בדברים הבאים: "מדי שנה אני מגיע כשעה לפני הטקס לפגוש משפחות. הסתובבתי ופגשתי את שלושת אחיו של יחיאל בן ה-16 וחצי שנפל בגוש עציון בקום המדינה. לפתע, אני רואה את ילדי משפחת מורנו - את אביה, את נריה, נועם-ישראל, את אבא אלירן, האבא החדש-ישן כבר, את האחיות הקטנות. אני לא יכול שלא לחשוב מה עמנואל היה חושב כשהוא רואה את אביה קצינה ביחידה בצבא הגנה לישראל, כל-כך גדולה ויפה.

"עמנואל ואני לא רק שירתנו ביחד, אלא גם נישאנו בהפרש של כמה שבועות, אבל מאיה ועמנואל הביאו את ילדיהם שנים לפניי. בזמנו, הוא סיפר לי על הילדים... אז אביה, הוא לא הפסיק 'לחפור' עלייך, 'תקשיב, אני יודע שכולם אומרים אבל אביה שונה, היא באמת הכי חכמה, היא באמת הכי מוכשרת'. הוא לא היה מרפה.

"שיחת הטלפון האחרונה עם עמנואל הייתה ביום חמישי אחר הצהריים, פחות או יותר יום-יומיים אחרי סוף מלחמת לבנון השנייה, וכדרכנו קיטרנו. אמרתי: 'מה קרה לנו?' ועמנואל אמר באותה שיחה: 'עם ישראל היה צריך לחטוף זעזוע כדי להתרומם מחדש', ואין לי ספק שעמנואל היה מאוד מאוד גאה בך אביה, בכם - אתם כל כך גדולים, יותר גבוהים ממנו, זה כנראה הגנים של אמא, וגם אני מתגעגע לאבא שלכם מאוד".