מחסום חווארה, ליד שכם, 2020
צילום: נאסר אישתאייה, פלאש90

הסגר על יהודה ושומרון יוארך עד ליום ראשון

חבלנים הוזעקו למסגד אל-אקצא, ושללו הימצאות של מטענים במקום • מאבק בהר הבית: בוואקף ניתקו קשר עם המשטרה – "אמצעים לפיזור הפגנות בתוך המסגד - לא מקובל עלינו"
סולימאן מסוודה, איתי בלומנטל ונורית יוחנן
05 במאי 2022
09:18
עודכן ב 00:45

בתום הערכת מצב שקיים שר הביטחון הלילה (חמישי) בעקבות הפיגוע באלעד הוחלט להאריך את הסגר על פלסטינים ביהודה ושומרון עד ליום ראשון. עוד הוחלט לתגבר את המשטרה בסיוע בסריקות אחר המחבלים. בחודש הקרוב יתחילו בצה"ל תרגילי מלחמה. חודש המלחמה יסתיים בתרגיל של חטיבת הקומנדו בקפריסין.  

ערוץ אל ג׳זירה דיווח הלילה כי שני מטעני חבלה נמצאו בתוך מסגד אל אקצא וכי חבלני משטרה הוזעקו למקום. מקור בוואקף אישר לכאן חדשות כי החבלנים הוזעקו למסגד אל אקצא בעקבות חשד להימצאות שני מטענים. לאחר בדיקות נשללה האפשרות של מטענים במקום. 

מאבק בהר הבית: בווקף ניתקו קשר עם המשטרה

מתיחות שיא בין הווקף למשטרה בעקבות המהומות בהר הבית - מקורות בממונה על ההקדשים אמרו לחדשות הערב - "הפסקנו להיפגש עם המשטרה בעקבות העימותים במסגד אל אקצא. לא מקובל עלינו לראות שימוש מאסיבי באמצעים לפיזור הפגנות בתוך המסגדים. מאבטחים שלנו נפצעו בפנים מכדורי ספוג״.

בווקף דורשים מהמשטרה לאכוף את הסטטוס קוו בהר הבית, כלומר למנוע תפילות יהודים במהלך ביקוריהם. עוד אומרים בווקף, שנותרה תקשורת מינימלית בין המשטרה לבינם.

עימותים בהר הבית: אבנים יודו לעבר שוטרים

עימותים בין מתפללים מוסלמים לבין שוטרים נרשמו הבוקר בהר הבית, לאחר חידוש עליית היהודים למקום שהופסקה לשבועיים. במשטרה אמרו כי עשרות מפרי סדר קראו קריאות הסתה והשליכו אבנים וחפצים אחרים אל השוטרים שאבטחו את הביקורים בהר.

המתפרעים נהדפו בתוך זמן קצר, נכנסו לתוך המסגד והחלו להשליך חפצים מתוכו. במהלך פיזור המתפרעים נפצע שוטר באורח קל. עדי ראייה פלסטינים טוענים כי השלכת האבנים החלה רק לאחר שהמשטרה נכנסה לתוך המסגד. לדבריהם, במהלך העימותים ירו השוטרים קליעי גומי.

במשטרה אומרים כי הביקורים בהר הבית נמשכים כסדרם ומדגישים כי כל מי שיפר את הסדר וינהג באלימות "יטופל בנחישות ובאפס סובלנות".

דובר חמאס חאזם קאסם הגיב על האירועים ואמר: "מה שמתרחש ברחבי הר הבית הוא גבורה אמיתית המכשילה את תוכניות הכיבוש. המסגד היה וישאר אסלאמי, ערבי ופלסטיני".

אמש ארגון פתח הצטרף לג'יהאד האיסלאמי וקרא להגיע הבוקר לירושלים ולמסגד אל אקצא. בארגון קראו לכוננות כללית בכל אזורי החיכוך עם ישראל. קודם לכן אמרו בג'יהאד האיסלאמי כי מתקפה על מסגד אל-אקצא מכריחה את כולם להתכונן ולעמוד מול כל פגיעה בקדושת המקום.