הפיגוע באלעד, 05.05.22
צילום: ג'מאל עווד, פלאש90

האיחוד האירופי וארה"ב גינו, אבו מאזן במסר כפול: התגובות בעולם לפיגוע באלעד

היועץ האמריקני לביטחון לאומי: "עומדים לצד ישראל כתמיד בעודה מתעמתת עם איום הטרור הזה". בלינקן הוסיף: "התקפה נפשעת במיוחד שנעשתה בשעה שישראל חוגגת את עצמאותה" • אבו מאזן גינה את הפיגוע בו נרצחו שלושה בגרזן - אבל גם את ישראל בעקבות "המתקפה על המקומות הקדושים"
גילי כהן ועמיחי שטיין
06 במאי 2022
10:41
עודכן ב 11:02

הפיגוע באלעד: היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ק סליבן, גינה הבוקר (שישי) את הפיגוע הרצחני ואמר כי הם עומדים לצעד ישראל. "אנו חשים שאט נפש ממתקפה נוספת בישראל, הפעם בעיר אלעד, ביום העצמאות של ישראל. שולחים את תנחומינו העמוקים ביותר למשפחות הקורבנות, ומאחלים החלמה מלאה לפצועים. כתמיד, אנו עומדים לצד ישראל בעודה מתעמתת עם איום הטרור הזה", הדגיש.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר: "בעודם חוגגים את עצמאות מדינתם, שוב הותקפו ישראליים בידי מתקפת טרור נתעבת אתמול באלעד. מחשבותינו עם הקורבנות ומשפחותיהם".

גם האיחוד האירופי מגנה את הפיגוע באלעד ואומר כי האלימות הזאת חייבת להיפסק. "אירופה מחויבת למאמצים למניעת טרור ולמאבק בו. מחשבותינו עם הקורבנות ועם משפחותיהם. אנו עומדים לצד ישראל בשעה קשה זו", כך נאמר בהודעת האיחוד.

קודם לכן גינה את הפיגוע שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן. הוא אמר כי זו הייתה מתקפה אכזרית שכוונה אל חפים מפשע, והדגיש גם הוא את העיתוי הצורם, "התקפה נפשעת במיוחד מפני שנעשתה בשעה שישראל חוגגת את יום עצמאותה".

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אומנם שיגר הודעת גינוי לפיגוע, אבל בתוכה היה גם גינוי לישראל. הוא הזהיר כי רצח אזרחים פלסטינים וישראלים יוביל להידרדרות המצב בשעה שהכול מתאמצים להשיג יציבות ולמנוע הסלמה. אבו מאזן גם גינה את מה שכינה "המתקפה על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות שיצרה המתיחות ואת חוסר היציבות". את הודעתו חתם ראש הרשות הפלסטינית באמירה שהשלום הוא "הדרך הקצרה לספק ביטחון ויציבות לשני העמים".

שלושה בני אדם נרצחו אמש בפיגוע האכזרי; בועז גול, תושב העיר בן 49 ואב לחמישה, יהונתן חבקוק, תושב העיר ואב לחמישה ואורן בן יפתח, תושב לוד בן 35 ואב לשישה.עוד ארבעה בני אדם נפצעו, בהם אחד במצב אנוש ושניים במצב קשה. שני המחבלים תקפו בגרזנים עוברי אורח בכמה מוקדים סמוך לפארק העירוני, שם חגגו את יום העצמאות משפחות רבות עם ילדיהן.

בד בבד, נמשך המצוד אחר שני המחבלים, תושבי הכפר רומאנה שבמחוז ג'נין - אסעד יוסף אסעד אלרפאעי, בן 19 וצבחי עמאד צבחי אבו שקיר, בן 20. השניים ללא רקע ביטחוני. החשש במערכת הביטחון הוא שהם ינסו לבצע פיגוע נוסף