-

בתום מצוד: נלכדו המחבלים שרצחו 3 בני אדם בפיגוע באלעד

אחד המחבלים אמר: "עשינו את הפיגוע באלעד" • המפכ"ל: יחידה של צה"ל היא שתפסה את המחבלים • רה"מ בנט: "אנחנו בפתח של שלב חדש במלחמה בטרור - אי אפשר להסית ולנוח" • בתו של יונתן חבקוק שנרצח בפיגוע: "למה לא ירו בהם"
כתבי כאן חדשות
08 במאי 2022
09:19
עודכן ב 13:09

שלושה ימים לאחר הפיגוע באלעד, נלכדו הבוקר (ראשון) המחבלים שביצעו את המתקפה. המחבלים אסעד אלרפאעי וצבחי אבו שקיר נלכדו במחצבה ליד נחשונים, שם זיהה אותם כוח שעסק בחיפושים.

לפי מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי, יחידה של צה"ל היא שתפסה את המחבלים. בתחקור ראשוני בשטח אמר רפאעי: "עשיתי את הפיגוע באלעד. לא זוכר מה היה. הכאנו אנשים". כתמי דם שאותרו בשטח הם שהובילו למיקומם של המחבלים, ייתכן שאחד מהם נפצע בזמן הפיגוע. 

באלעד פרסמו תיעוד מבית ספר בעיר שבו על פי החשד המחבלים הסתתרו לאחר הפיגוע. בתיעוד נראית מצלמת האבטחה מכוסה בבד ויונים שחוטות שייתכן שהמפגעים אכלו. 

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "אמרנו שנשים יד על המחבלים, וכך עשינו. הבוקר, כוחותינו - משטרת ישראל ושב"כ, יחד עם לוחמים מיחידות מגלן, אגוז ומירעול - תפסו את הרוצחים. המחבלים שטופי ההסתה שרצחו בגרזנים ובאכזריות בלתי נתפסת, נלכדו עלובים ליד מחצבה באזור. אני מברך שוב את השב"כ ואת העומד בראשו, את משטרת ישראל והעומד בראשה, כמובן את צה"ל, והלוחמים כולם. 

"תפיסת המחבלים אינה מספיקה כשלעצמה. אנחנו בפתח שלב חדש במלחמה בטרור - אי אפשר להסית ולנוח. אי אפשר לזרוק גפרור ולברוח. המשימה העליונה של ממשלת ישראל היא השבת הביטחון האישי לאזרחי ישראל". 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב בירך על התפיסה: "ביומיים האחרונים פעלו במשותף מיטב הכוחות במשטרה, בשב"כ ובצה"ל כדי להניח עליהם את היד, וכך אכן קרה. הפעילות האינטנסיבית בתוואי שטח מורכב ראויה לכל שבח. נמשיך לרדוף בנחישות אחר דורשי רעתנו כל העת, ובכל מקום, ונגיע אליהם". שר הביטחון גנץ מסר: "נשים ידינו גם על כל מי שסייע להם".

"למה לא ירו בהם?": משפחות הנרצחים מגיבות לתפיסה

אודל, בתו של יונתן חבקוק שנרצח בפיגוע באלעד אמרה לקרן נויבך בכאן רשת ב: "למה לא ירו בהם פשוט? הם ייכנסו לכלא שיהפוך לבית המלון שלהם". 

האזינו לריאיון עם אודל חבקוק לכאן רשת ב

יוסי גול, שאחיו בועז נרצח בפיגוע, הגיב גם כן: "שמעתי ואני מאוד מצטער שלא גמרו אותם במקום. זה לא נותן לנו נחמה בזה שהם הולכים עכשיו לכלא ומקבלים טלוויזיה ותואר ראשון ושניצלים ויבחרו לצד מי לשבת בתא. זה גרוע מאוד מה שקורה".


בתוך כך, העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח הבוקר כי ישראל העבירה מסר לארגונים בעזה ולפיו אין בכוונתה לבצע פעולת חיסול ברצועה או להסלים שם - כל עוד נשמר השקט מכיוון רצועת עזה. כך מסרו מקורות פלסטינים לכתב העיתון המדווח מדוחא, בירת קטר.

בכירים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי המשיכו גם הבוקר לשגר איומים לנוכח השיח התקשורתי בישראל סביב העיסוק בשאלת חיסולו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר.

מחקירת הפיגוע עולה כי המחבלים, תושבי הכפר רומאנה שבאזור ג'נין, הסתננו לישראל דרך פרצה בגדר. הם התקשרו לנהג ההסעות אורן בן יפתח, שאותו הכירו מעבודות קודמות בישראל, והוא אסף אותם ברכבו ולקח אותם לאלעד. כשהגיעו לעיר, רצחו אותו במכות גרזן ואחר כך רצחו את יונתן חבקוק ואת בועז גול, תושבי אלעד.

משפחתו של הנרצח אורן בן יפתח מלוד מסרה אמש: "אנו מזועזעים מהשיח ברשתות החברתיות ובתקשורת בניסיון המתועב לקשור את בננו האהוב אורן הי"ד לפיגוע הנפשע שהוא בעצמו קורבן שלו. אורן עבד כנהג הסעות ישר ותמים שעבד לפרנסתו. כמו שנהג מונית לא בודק מי עולה לו למונית, כך לא נדרש ממנו לבדוק אישורי עבודה או שהייה, בניגוד לקבלן שמעסיק פועלים. אורן הסיע רב לשיעור תורה ועל כך אין מחלוקת. על פי הנאמר בתקשורת, ייתכן שבסיום הנסיעה הזו התבקש להסיע פועלים לשיפוץ בית כנסת, וכך עשה, בלי לדעת כמובן שזו נסיעת המוות שלו".

לדבריה, "לפי הידוע לנו, אורן נאבק כמו גיבור במרצחים המנוולים שתקפו אותו עם הגיעו לבית הכנסת בגרזן וסכין וטבחו בו, כמו בתקופות הכי אפלות בגולה של טבח יהודים. המשפחה כעת מתמקדת באבל הקשה, שהוא מכה נוספת בסדרה של אסונות שפקדו את המשפחה בשנים האחרונות. כל מחשבותינו הם לסייע לאלמנה ולששת הילדים להתמודד עם השבר הנורא. כולנו תקווה שהמחבלים הארורים ייתפסו ויוצאו להורג בדיוק באופן שהם סיימו את חייו של אורן הי"ד".


הלוויית יונתן חבקוק, נרצח הפיגוע באלעד. צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ התייחס אמש לאפשרות של חיסול מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר ואמר לכאן חדשות: "על כל ההחלטות המבצעיות להילקח בחדרים סגורים ומתוך שיקול ביטחוני. זה לא נושא פוליטי - צריך להשאיר זאת למקומות הנכונים".

בתוך כך, היום תתקיים הערכת מצב נוספת על הסגר ביהודה ושומרון. הסגר הוטל ביום שלישי בשבוע שעבר, לפני יום הזיכרון ויום העצמאות, ואמש הוחלט לשוב ולהאריכו, לפחות עד היום. גם המעברים בגבול עזה עדיין סגורים.

בהכנת הידיעה השתתפו: איתי בלומנטל, איתי שיקמן, הדס גרינברג ומשה שטיינמץ.