הר הבית
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

בנט: לא מתחשבים בשיקולים זרים בנוגע להר הבית

רה"מ הגיב לפוסט של מנסור עבאס בפתח ישיבת הממשלה: דוחים כל התערבות זרה בהחלטות של ממשלת ישראל • ברקע הניסיון לפייס את רע"ם - סביבת בנט תוקפת: שקד תוקעת אצבע בעין לשותפים הקואליציוניים
מיכאל שמש וזאב קם
08 במאי 2022
07:35
עודכן ב 11:51

ירדן אחראית על הר הבית? ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב אתמול לדברים של מנסור עבאס, לפיהן האחריות על מסגד אל אקצא היא של ירדן. "כל ההחלטות ביחס להר הבית ולירושלים יתקבלו על ידי ממשלת ישראל, שהיא הריבון בעיר, ללא שום התחשבות בשיקולים זרים. אנחנו ודאי דוחים כל התערבות זרה בהחלטות של ממשלת ישראל", אמר בנט בפתח ישיבת הממשלה. 

"כמובן, מדינת ישראל תמשיך לשמור על יחס מכבד לבני כל הדתות בירושלים, כמו שעשינו ונמשיך לעשות.ירושלים המאוחדת היא בירתה של מדינה אחת בלבד - מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה. 

שר התקשורת יועז הנדל, ממפלגת תקווה חדשה, הגיב היום לדברי יו"ר רע"ם מנסור עבאס שמלך ירדן עבדאללה השני הוא האחראי על הר הבית. "אין שינוי בריבונות הישראלית, לא בהר הבית ולא בשום מקום אחר, ולא יהיה שום שינוי", אמר הנדל בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. "הריבונות הישראלית בכל ירושלים הייתה ועודנה מאוד חשובה. אין שחקנים נוספים בירושלים". 

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, כתב אמש כי עמדת מפלגתו בקואליציה בנוגע למסגד אל אקצא תתקבל בהתאם לתוצאות הפסגה הבין-לאומית ירדנית-ישראלית. בחשבון הפייסבוק שלו בערבית כתב עבאס: "הודעתי לראש הממשלה וראש הממשלה החליפי את העמדה הברורה והנחרצת הזו לאחר שנפגשתי עם מלך ירדן. הדרישות והעמדות בעניין מסגד אל אקצא יתקבלו ויתנהלו על ידי מלך ירדן, עבדאללה השני, בעל החסות על מסגד אל אקצא והמקומות הקדושים בירושלים. נדגיש כי פתרון הקבע הוא סיום הכיבוש והקמתה של מדינה פלסטינית בגדה ובעזה, ובירתה ירושלים שבלבה נמצא מסגד אל אקצא״.

סביבת בנט נגד שקד: תוקעת אצבע בעין לשותפים

חיכוכים בתוך ימינה: גורמים בסביבת ראש הממשלה נפתלי בנט יוצאים נגד שרת הפנים איילת שקד - ״מלהיטה את הרוחות עם ההודעה על הר הבית ועם הברכה על כינוס מועצת התכנון שתדון בבנייה בהתנחלויות. שקד תוקעת אצבעות בעין לשותפים הקואליציוניים. אם תמשיך ככה - המושב הזה יסתיים ישר כשיתחיל״, אמרו בסביבת ראש הממשלה. הדברים פורסמו לראשונה בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

הרקע לדברים הוא איומי רע״ם בהמשך הקפאת חברותה בקואליציה, והרצון לפייס את מנהיגה מנסור עבאס. בנט מעדיף לנסות לרצות את השותפים בשקט, לכן לא מיהר להוציא הודעות על מועצת התכנון ועל הר הבית. בסביבתו חושבים שההודעות החגיגיות של שקד גורמות לנזק בלתי הפיך. בלשכת בנט הגיבו לפרסום בכאן חדשות: אין מתיחות עם שרת הפנים, הדברים לא נאמרו. 

בנט רוצה את אורבך כיו"ר הקואליציה, הח"כ מסרב

ראש הממשלה בנט מעדיף שתפקיד יו"ר הקואליציה יישאר בידיה של מפלגתו, ימינה. בשל כך הועברו מכיוונו מסרים ליו"ר הסיעה ח"כ ניר אורבך שראש הממשלה מעוניין שאורבך ייקח על עצמו את התפקיד. אלא שאורבך העביר בחזרה מסר שבשלב הזה הוא אינו מעוניין לכהן כיו"ר קואליציה.

אורבך מתנגד למינוי משתי סיבות: הראשונה, טרם מולאו כל הדרישות שהעביר במסגרת האולטימטום שהציב לאחר פרישתה של יו"ר הקואליציה הקודמת עידית סילמן. השנייה, הוא מבקש לראות איך ייראו השבועות הראשונים של המושב ועד כמה בכלל תיוצב הקואליציה, בעיקר לאור המשברים הבלתי נגמרים מול רע"ם. ולכן ביקש שבועז טופורובסקי יכהן כממלא מקום יו"ר הקואליציה בתחילת המושב והציע לבחון את הנושא מחדש לאחר כמה שבועות, ואז אורבך יתן תשובה מעודכנת כמה שבועות בתוך מושב הקיץ.