תפיסת המחבלים מאלעד
צילום: דוברות המשטרה

המחבלים מאלעד ניסו להשתלט על כלי רכב ולהימלט בו

יום לפני הפיגוע אחד המחבלים כתב בטלפון שלו צוואה • מחקירת המשטרה עולה כי לאחר שסיימו את מסע הקטל, ניפצו המחבלים חלון של כלי רכב והנהגת שהייתה בו פתחה בנסיעה והצליחה להימלט • גורמים ביטחוניים מעריכים: מי שצילם והפיץ את הסרטונים מתפיסת המחבלים היה חייל צה"ל
משה שטיינמץ ורועי שרון
08 במאי 2022
20:59

חוקרי המשטרה מעריכים כי לפני שנמלטו ליער, ניסו שני המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד להשתלט על כלי רכב ולהימלט בו, כך דווח היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. לאחר שסיימו את מסע הקטל, בו רצחו באמצעות גרזן שלושה בני אדם, ניפצו המחבלים אסעד אלרפאעי וצבחי אבו שקיר חלון של כלי רכב והנהגת שהייתה בו פתחה בנסיעה והצליחה להימלט. עוד דווח כי יום לפני הפיגוע אחד המחבלים כתב בטלפון שלו צוואה.


לפי הערכות של גורמים ביטחוניים, מי שצילם והפיץ את הסרטונים מתפיסת המחבלים היה חייל צה"ל, "שאולי רצה להראות להורים". הגורמים מוספים כי אף גוף ביטחוני לא היה מעוניין בהפצת התיעוד.

מפקד היחידה ללוחמה בטרור, סא"ל אלי גינסברג, שהיחידה שלו השתתפה בלכידת המחבלים מהפיגוע באלעד, הסביר כי הסיבה שלא הרגו את המחבלים היא מפני שהמשימה שלהם הייתה לתפוס אותם - ללא חיסול.

בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "בנימיני וגואטה" בכאן רשת ב, התייחס מפקד הלוט"ר לביקורת הציבורית: "נשאלתי למה לא הרגו אותם וחשוב להעביר את המסר - הגדרת המשימה שלנו הייתה לתפוס אותם כמה שיותר מהר. את השאר אנחנו משאירים לטיפול גורמי החוק".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

דבריו של מפקד היחידה ללוחמה בטרור מגיעים לאחר הביקורת שמתחו משפחות הנרצחים בפיגוע הגרזנים האכזרי בצאת יום העצמאות, ובפרט ביקורת על התמונות ששודרו עם לכידת המחבלים. אודל, בתו של יונתן חבקוק, שנאבק במחבל לפני שנרצח, אמרה לכאן חדשות: "למה לא ירו בהם? הכלא יהפוך לבית מלון עבורם".

הבוקר, שלושה ימים לאחר הפיגוע נלכדו המחבלים שביצעו את המתקפה במחצבה ליד נחשונים, שם זיהה אותם כוח שעסק בחיפושים. לפי המפכ"ל שבתאי, יחידה של צה"ל היא שתפסה את המחבלים. בתחקור ראשוני בשטח אמר רפאעי: "עשיתי את הפיגוע באלעד. לא זוכר מה היה. הכאנו אנשים". כתמי דם שאותרו בשטח הם שהובילו למיקומם של המחבלים, ייתכן שאחד מהם נפצע בזמן הפיגוע.