-

הפיגוע בשער שכם: מגן הצוואר ללוחמים שפיתח המפכ"ל הציל את חיי הלוחם שנדקר

המגן פותח בידי רב ניצב שבתאי והוא נמצא בפעילות מבצעית בגזרות עם סיכון ביטחוני. המגן נקרא על שמה של לוחמת מג"ב הדס מלכא, שנרצחה בפיגוע ב-2017
משה שטיינמץ
10 במאי 2022
18:44

מגן הצוואר ללוחמים שפיתח המפכ"ל רב ניתב קובי שבתאי הציל את חיי הלוחם שנדקר ביום ראשון בפיגוע בשער שכם. כך פורסם היום (שלישי). טרם הפיגוע הבחין כוח מג"ב בחשוד באזור שער שכם, הכוח שעיכב את החשוד ביצע בדיקה שלו באחת מהעמדות הביטחוניות במקום כאשר במהלך הבדיקה שלף החשוד סכין ודקר את הלוחם בצאוורו ופצע אותו בינוני.

המגן שפיתח המפכ"ל שבתאי והציל את חיי הלוחם ביום ראשון

בכיר במשטרה אמר: "בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר מחבלים חמושים בסכינים. אמש עוצמת הדקירה הייתה חזקה מאוד והסכין מאוד חדה. הודות למגן, שנקרא על שמה של לוחמת מג"ב הדס מלכא, שנרצחה בפיגוע ב-2017, כנראה נמנעה פציעה חמורה הרבה יותר".

לאחר הפיתוח של המגן החלו לייצרו במשטרה וכיום הוא חלק מהציוד המבצעי של כל השוטרים והלוחמים שפועלים בגזרות עם סיכון ביטחוני. בעבר היה מגן אחר שנועד לשמור על הצוואר, אך זה היה גדול ומסורבל והגביל את השוטרים בהזזת ראשם בפעילות.

אתמול שחזר הלוחם שנאבק עם המחבל את הרגעים עד נטרול המפגע: "קראנו לו לבידוק בעמדה, הוא לא הציג תעודה מזהה ואמר שהוא תושב ירושלים. הוא העלה חשדות לאורך השיחה. ביקשתי ששני לוחמים ילוו אותו יד ביד לפני בדיקה פיזית שלא ישלוף כלי, ברגע שמעלים אותו, הוא שולף סכין. הייתה צעקה – 'מחבל, סכין, מחבל'. נאבקתי איתו כמה שניות. בין המאבק לפריקה מהסכין שמעתי יריות, צעקתי 'זהירות עם הירי'. הם חתרו למגע בצורה מעוררת השראה, נזהרו לא לפגוע בי. למעשה בשלב הזה אני כבר הייתי פצוע, אבל לא זיהיתי את זה".