משה אשכנזי ואורנה דץ בפרסומת לסטודיו סי
צילום מסך מ-Youtube

למה לא אתעמל בסטודיו סי | דעה

נשים טרנסג'נדריות לא מפריעות לי. פרסומאים גברים מדירים וטרנסופובים שמחליטים בשביל נשים זה כבר סיפור אחר
שירה הדס נקר
06 במרץ 2017
11:30
עודכן ב 16 אוקטובר 10:11

מה קורה כשפרסומאים גברים מנסים לחשוב איך יוצרים מרחב מוגן לנשים? נחסוך לכם את הצפייה בפרסומות החדשות של סטודיו סי, בהן מוצג גבר (או לדעת רבים אישה טרנסג'נדרית) המנסה להיכנס לשיעורי התעמלות בסטודיו לנשים בלבד. התשובה: הדרה, טרנסופוביה ומשהו פשוט דוחה באופן כללי.

כי מה זה פרסומאי? זה אדם שמנסה לחשוב: מה המכנה המשותף הנמוך ביותר שיפנה לקהל גדול מאוד. במקרה הזה התשובה פשוטה: נמצא מישהו שווה עוד פחות מאישה, יצור נחות, לא ברור, עיוות. מישהו שאנחנו בכלל לא מבינים אותו, פחות מבן אדם, פחות מאישה – הנה טרנסג'נדרית! וכולנו יכולים לצחוק עליה ביחד!

בשלושת הסרטונים מוצגת הדמות של "משה", לטענת הפרסומאים הוא לא אישה (השחקן אגב, הוא גבר, למקרה שתהיתם) אין שום דבר בדמות שלו שרומז שהוא לא אישה טרנסג'נדרית, הוא מזדהה כאישה ומבקש להיכנס לשיעורים יחד עם חברתו הטובה (והטרנסופובית, אגב) אורנה דץ. ושומרת הסף הנכבדת מסבירה לו פעם אחר פעם שהוא לא רצוי, כי למועדון הסגור והאקסקלוסיבי של סטודיו סי מתקבלות רק נשים, אמרתי נשים? התכוונתי ל"נשים אמיתיות".

וכשהפרסומאי שיצר את הסרטונים נדרש להסביר, הוא הגיב לביקורת בפייסבוק: "זה שיקוף של המציאות – המקום הזה לא מיועד לגברים ולא מיועד לטרנסג'נדרים. אין להם מה לחפש שם. אם יש מקום אליו נשים הולכות כדי להימנע ממגע, חיכוך או מראה של גברים – הן אלו שיגדירו מי אישה מספיק או לא מספיק אישה בשביל שזה יפריע להן. אם איבר מין זכרי הוא הגורם שמפריע להן, הן מבחינה דתית והן 'סתם' רגישות זה די והותר בכדי לקבוע שכל יצור עם זין בין הרגליים לא יכנס בכתלי הסטודיו".

ומי יגדיר עבור הנשים מה מרגיש להן לא בנוח? ובכן – הפרסומאי הגבר. כי הוא שהחוכמה ניתנה לו מהשמיים יודע שטרנסג'נדריות הן "יצורים עם זין בין הרגליים". כן, כך מסביר אחד היוצרים את קו העלילה הזה. הוא גם יודע מה נשים רוצות במרחב המוגן שלהן: ובכן במרחב המוגן שלהן נשים לא רוצות גברים. גברים הם יצורים גדולים שעירים שעלולים להתחכך בהן בשיעור אירובי.

ועכשיו בנימה אישית

אתה יודע מה אתה עושה כאן אדון פרסומאי? אתה בוחר לי, כאישה, מה נוח לי ומה לא נוח לי. אתה מגדיר עבורי את התבניות של עם מה אני אמורה להרגיש בנוח (נשים נשיות בלבד) ועם מה אני אמורה להרגיש לא בנוח (כל דבר שהוא לא מה שאתה חושב).

וואלה, להגיד לך את האמת? נשים טרנסג'נדריות לא מפריעות לי, גם הן בדיוק כמוני באות להתעמל ומחפשות מרחב בטוח ומכיל עבורן (חשבת פעם איך אישה טרנסג'נדרית מרגישה אם היא צריכה להתעמל או להתקלח במרחב של גברים?)

בנוסף אתה פוגע, מעליב, רומס ומזיק במכוון לכל אישה ואיש טרנסג'נדרים. לכל אחות, לכל חברה שלי שנמצאת בתהליך ולנשים מקסימות. לבנות נוער שלא פשעו בכלום, חוץ מזה שהן נולדו בגוף הלא נכון והיו אמיצות מספיק כדי לשבור את התבניות ולשנות את חייהן כדי שיהיה לה ן טוב. בפרסומת כמו זו אתה מאשר את האלימות נגדן, אתה אומר לכל בריון בבית שצופה "זה בסדר, אלה לא נשים אמיתיות, מותר להכות אותן, מותר להדיר אותן, להעליב ולפגוע במכוון".

ויש לך עוד כמה פנינים: "אתם אנשים חכמים ואתם אמורים לראות ולהבין שהדמות הזו לא מייצגת טרנסג'נדרים. הוא משחק את עצמו, את משה אשכנזי, והפקידה מזהה אותו ולא מכניסה אותו כי הוא גבר. זה לגמרי עובר ומצוין בסרטון, אז למה להתפלסף סתם ולהקשות".

 הנה טרנסג'נדרית! וכולנו יכולים לצחוק עליה ביחד! (צילום מסך מ-Youtube)

אז קודם כל, אם אף אחד לא הבין את הפרסומת וכל הפייסבוק זועם עליך - כנראה שהמסר לא עובר מצוין. בתור יצרן המסר אתה בעבודה שלך כשלת. חוץ מזה, מי זה לעזאזל משה אשכנזי? "גבר מפורסם שהתחפש לאישה"? בולשיט.

והנה טיפ, בחינם: הקטע הזה של גבר שמתחפש לאישה ואז זה נורא נורא מצחיק? לא מצחיק יותר. כדי שגם אתה תוכל להבין, אני אתן שתי דוגמאות שפעם היו מצחיקות וכיום לא: לבנים שצובעים את הפנים בשחור? לא לגיטימי, וגם גזעני. להתעלל בבעלי חיים במופעי בידור? פעם זה היה ממש מקובל, היום לראות בעל חיים שמכים אותו היה מזעזע אפילו אותך, לא לגיטימי.

פרסומאים חושבים רק במושגי שווי חשיפה. לדעתך, אדון יצרן פרסומות, אין הבדל בין ביקורת חיובית לשלילית – כל עוד אנשים נחשפו לשם של המותג מספיק פעמים. אז אמנם לא נעים לך לשמוע שהעבודה שלך היא פשוט להסית ולגרום לאלימות כלפי בני ובנות נוער. אבל תכלס זה פחות משנה. אני רוצה להגיד לך שאתה פשוט טועה: בעקבות פרסומות דוחות וטרנסופוביות המותג שלך נפגע, אני לעולם לא אתעמל שם.

ולסיום עוד מילה. כשאתה שומע על הנערה הטרנסג'נדרית שהרביצו לה בכיתה? על האישה הטרנסג'נדרית ששוטרים צילמו אותה וחשפו אותה בפני משפחתה ואז קיבלה איומים על חייה? על האמא הטרנסג'נדרית שהתאבדה? לא כל זה עליך, אבל קצת מזה כן. מקווה שאתה מרוצה מהעבודה שלך.