הפלישה לאוקראינה
צילום: רויטרס

פינלנד מתכוונת להצטרף לנאט"ו וברוסיה מגיבים: "מדובר באיום"

המהלך, שיוצא לפועל לאור המלחמה באוקראינה, מהווה צעד היסטורי מצד שכנתה של רוסיה, ששמרה על ניטרליות במשך עשורים • משרד החוץ הרוסי: "ייתכן שנגיב בצורה צבאית טכנית או בדרכים נוספות"
עמיחי שטיין
12 במאי 2022
10:13
עודכן ב 13:54

זירת עימות חדשה בין רוסיה למערב: פינלנד, ששמרה משך עשרות שנים על ניטרליות צבאית, הודיעה היום (חמישי) בצעד היסטורי כי בכוונתה להגיש בקשה להצטרף לנאט"ו, הברית הצבאית המערבית. רוסיה הגיבה מידית ודובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הכריז כי מדובר באיום על ארצו. עוד הוסיף פסקוב כי "רוסיה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים הדדיים". בנאט"ו בירכו את המדינה הסקנדינבית על המהלך וציינו כי השתלבותה בתוך הארגון תהיה טבעית.

בהודעה חריפה שפרסם משרד החוץ הרוסי נאמר: "ההחלטה של פינלנד להצטרף לנאט"ו מהווה שינוי כיוון חד שלהם כלפינו. נאט"ו פותחת אפשרות לחזית צבאית נוספת ובכך מעצימה את המתח באירופה. אנחנו מצידנו בוחנים את המצב ונגיב לפי ההתפתחויות. בהחלט ייתכן שנגיב בצורה צבאית טכנית או בדרכים נוספות".

ראשת ממשלת פינלנד סאנה מארין והנשיא סאולי ניניסטה, הודיעו שמדינתם מעוניינת להצטרף לברית. בשבוע הבא הפרלמנט צפוי לאשר את הבקשה, זאת לאחר שבנאט"ו הודיעו כי יהיה אישור מהיר להצטרפות. 

מזכ"ל נאט"ו סטולטנברג בירך על המהלך: "פינלנד תתקבל בחמימות לתוך נאט"ו, ותהליך הצטרפותה יהיה חלק ומהיר". סטולטנברג אמר גם כי החברות של פינלנד בנאט"ו תחזק גם את הברית הצבאית המערבית וגם את פינלנד.

הנרטיב של פוטין: העלבון הרוסי שבעולם מסרבים להבין | פרשנות, אלכס נירנבורג

בתוך כך, אמרה אורסולה פון דר לייין, נשיאת הנציבות האירופית, כי "בעקבות המלחמה הברברית שלה באוקראינה, רוסיה מהווה את האיום הישיר המסוכן ביותר על הסדר העולמי והברית שלה עם סין מדאיגה".

בתחילת השבוע התייחס נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בנאום יום הניצחון על גרמניה הנאצית, לפלישה לאוקראינה וטען כי זהו מהלך של אין ברירה - בשל תוקפנות המערב: "קראנו למערב לגלות היגיון, אך לשווא, מדינות נאט"ו לא הקשיבו לנו והיו להן תוכניות אחרות. הן תיכננו פלישה לדונבאס. נתנו מכה לתוקפנות של נאט"ו. זו הייתה החלטה קשה, אך נכונה, של מדינה ריבונית ועצמאית".

עוד לפני תחילת הפלישה לאוקראינה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שלח חצים לעבר מזכ"ל נאטו יינס סטולטנברג ואמר: "לדעתי האיש הזה איבד קשר עם המציאות". זאת לאחר שסטולטנברג הביע דאגה מריכוז הכוחות הרוסיים על גבולה של אוקראינה.

המלחמה הקרה 2.0 | עוד יום

לרוסיה ופינלנד גבול משותף, וגם כמה מלחמות - האחרונה שבהן הפלישה הרוסית לפינלנד בשנות ה-40 של המאה ה-20, מה שמסביר את הימנעותה של פינלנד להצטרף לארגון, כדי לא להכעיס את הרוסים.