הר הבית
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

דיווח: עבדאללה ידון עם ביידן בדרישה להסדיר מחדש את נהלי הביטחון בהר הבית

מלך ירדן צפוי להציג לנשיא ארה"ב מסמך הכולל בקשה להעביר את השליטה בהר מידי ישראל אל הווקף
רועי קייס
12 במאי 2022
11:13

העיתון "א-שרק אל-אווסט" הפרו סעודי מדווח הבוקר (חמישי) כי מלך ירדן, עבדאללה השני, צפוי לדון מחר בפגישתו בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, במסמך ירדני הנוגע להסדרת המצב בהר הבית

על מה המריבה? | האזינו ל"עוד יום"

בדיווח הנשען על הדלפות שמגיעות מתוך ירדן נטען כי במסמך המדובר יודגש שהווקף הירדני הוא בעל הסמכות הבלעדית בניהול ההר. בנוסף, נטען כי במסמך ישנה דרישה להסדיר מחדש את סידורי הביטחון בהר, כולל "הוצאת השליטה" באופן מוחלט מידי מנגנוני הביטחון הישראליים בתוך ההר ובשעריו והעברת הסמכות של ארגון ביקורים כלשהם ללא מוסלמים לידי הווקף ששייך למשרד ההקדשים הירדני.

גורמים בבית המלכה הירדני אמרו לעיתון כי העמדה הרשמית של ירדן איתנה בנוגע למה שהם מכנים, ההפרות הישראליות החוזרות ונישנות בירושלים והניסיונות של ישראל לשנות את הסטטוס קוו בה. "ברבת עמון בולמים בנחישות את הניסיונות האלה ומסרבים לכל ניסיון להחיל ריבונות ישראלית מסוג כלשהו על המקומות הקדושים", אמרו הגורמים. "אנו שואפים לגייס את הקהילה הבין-לאומית כדי שתעצור את המעשים האלה שמאיימים על יציבות האזור ומזינים את הקיצוניות".

מה יוליד ההר? | האזינו ל"עוד יום"

ישראל דחתה השבוע בקשה ירדנית להוסיף עוד 50 אנשי ווקף על הר הבית. לשכת ראש הממשלה מסרה כי נתקבלה פנייה ירדנית להגדלת תקני הווקף בהר, אך ישראל לא מצאה לנכון להיענות לבקשה. על הבקשה הירדנית ועל הסכמתו של השר לביטחון הפנים ואי התנגדותה של המשטרה לבקשה דווח לראשונה בחדשות הערב בכאן  11.