הפגנת העובדים הסוציאליים, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הישג לעו"סים: נחתמה רפורמה בעלות של כ-200 מיליון שקלים בשנה

הרפורמה תביא לשיפור שכרם של העובדות והעובדים הסוציאליים בשיעור של עד כ-20% - והיא תחול על עשרת אלפים עובדות ועובדים במגזר הציבורי ובשלב הבא גם על 6,000 עובדים ועובדות בעמותות
נופר משה
12 במאי 2022
13:55

שנתיים אחרי שביתת העובדים הסוציאליים: נחתמה רפורמת "הישג" לעובדים הסוציאליים בעלות של כ-200 מיליון שקל בשנה. בהודעה משותפת של משרדי האוצר והרווחה, עם ההסתדרות היום (חמישי) נכתב כי הרפורמה תביא לשיפור שכרם של העובדות והעובדים הסוציאליים בשיעור של עד כ-20% והוא יחול על עשרת אלפים עובדות ועובדים במגזר הציבורי. בשלב הבא הרפורמה תחול גם על 6,000 עובדים ועובדות בעמותות. 

על פי ההודעה, הרפורמה שמה דגש על התפתחות רציפה של העו"סים כאנשי מקצוע ועל פיה שכר של עו"ס בתחילת דרכו יעמוד על 8,650 שקלים והוא יגדל עם ההתפתחות והניסיון המקצועי. כמו כן, מודל השכר יפושט ויבוטלו מרכיבים כמו "השלמה לשכר מינימום" המשולם כיום ל-70% מהעובדות. 

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, עו"ס ענבל חרמוני בירכה על ההסכם ואמרה כי מדובר ב"מתווה היסטורי שמשנה מהשורש את מבנה השכר". שר האוצר אביגדור ליברמן הוסיף כי הרפורמה מתקנת עוול של שנים.

שר הרווחה והביטחון החברתי מאיר כהן אמר כי ההסכם יתרום רבות למניעת שחיקה של עובדים סוציאליים ויסייע בהשארתם במערכת. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר כי "ההסכם מעניק לעובדים הסוציאליים תגמול הולם ויציבות תעסוקתית לשנים הבאות".

ביולי 2020 שבתו העובדים הסוציאליים במשך 16 יום. בסיום השביתה הושג הסכם בין העובדים לבין משרד האוצר, לפיו הצדדים יחלו בדיונים על רפורמה כוללת בשכרם בחודש יולי 2021. היום, כמעט שנתיים אחרי - נחתם ההסכם.