פוטין וסאנה מרין
צילום: אי-פי

דיווח: רוסיה תעצור את אספקת הגז לפינלנד מהיום

סגן ראש המשלחת הרוסית לאו״ם מאיים: הצטרפות פינלנד ושוודיה לברית נאט"ו תיענה בתקיפה צבאית ו"תהפוך אותן למדינות אויב"
בן יניב
13 במאי 2022
00:48
עודכן ב 07:03

רוסיה מתכוונת להפסיק את אספקת הגז לפינלנד החל מיום שישי עקב בקשתה להצטרף לנאט"ו, כך פרסמה אמש (חמישי) סוכנות הידיעות הפינית, בהתבסס על מקורות אנונימיים. סגן ראש המשלחת הרוסית לאו״ם, דמיטרי פוליאנסקי, הוסיף ואיים כי כניסתן של פינלנד ושוודיה לברית נאט"ו תיענה בתקיפה צבאית ו"תהפוך אותן למדינות אויב".

ההצבעה בפרלמנט הפיני על הצטרפות לנאט״ו צפויה בראשון, ושוודיה צפויה ללכת בעקבות שכנתה הנורדית כבר בימים הקרובים. זאת, בעקבות הודעת נאט"ו כי הליך אישור ההצטרפות יהיה מהיר. ארצות הברית, צרפת וגרמניה בירכו על המהלך והבטיחו את תמיכתן. גם מזכ"ל הברית ינס סטולטנברג בירך על המהלך ואמר "פינלנד תתקבל בחמימות לתוך נאט"ו, ותהליך הצטרפותה יהיה חלק ומהיר". סטולטנברג אמר גם כי החברות של פינלנד בנאט"ו תחזק גם את הברית הצבאית המערבית וגם את פינלנד.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז אתמול בזמן ביקורו בשטוקהולם כי מדינתו תגן על שוודיה "מכל סכנה במסגרת הסכם דו צדדי בין שתי המדינות", והתחייב לספק ערבות ביטחונית גם לפינלנד במקרה של תקיפה רוסית. זאת, על רקע האיום שהשמיע דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב שאמר כי "רוסיה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים הדדיים".