ח"כ עודה
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: ח"כ עודה ניסה לבקר בביה"ח את אחיו של זכריה זביידי - כניסתו נמנעה

לשכתו של עודה: "מסרבים להגיב בשלב הזה" • לפי פרסומים, הבוקר הועבר המחבל לטיפול בישראל לבקשת משפחתו • הקליע שהרג את רס"ב נעם רז חדר לגופו מבית השחי - על אף שלבש אפוד מגן • מפקד הימ"מ: "היינו בשלב קיפול, המחבלים הבינו וירו לכל כיוון"
משה שטיינמץ ואורלי אלקלעי
13 במאי 2022
18:25
עודכן ב 22:03

פרסום ראשון: חבר הכנסת ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ניסה לבקר הערב (שישי) בבית החולים רמב"ם את אחיו של זכריה זביידי, שנפצע בחילופי האש בג׳נין. חבר הכנסת הגיע שלא בשעות הביקור, וכניסתו נמנעה על ידי הצוות הרפואי. אחיו של זביידי עצור, והוא מורדם ומונשם במלקה לטיפול נמרץ. הבוקר פורסם כי המחבל הועבר לטיפול בישראל לבקשת משפחתו. מלשכתו של חבר הכנסת עודה נמסר: "מסרבים להגיב בשלב זה".

גורם ביטחוני אומר לכאן חדשות כי המבוקש מחמוד דבעי, שנעצר בפעילות בה נפצע זביידי, לא היה "פצצה מתקתקת" אלא פעיל ג'יהאד אסלאמי מסוכן וחמוש - ולכן היה יעד המעצר. כך פורסם הערב בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. עוד פורסם כי הירי לעבר לוחם הימ"מ רס"ב נעם רז בוצע ממרחק 300-250 מטרים, וכי הקליע חדר לגופו דרך בית השחי, אזור חשוף על אף שעטה על גופו אפוד מגן.

מוקדם יותר היום אמר מפקד הימ"מ, תת ניצב ח' לכאן חדשות כי "בשלב קיפול, המחבלים כנראה הבינו את זה התאספו על הגגות והחלו לבצע ירי לכל כיוון. כדור פגע בו והצליח להכריע אותו". גורם צבאי סיפר לכאן חדשות: "התעקשנו על נוהל סיר לחץ - וכל הזמן הזה יש ירי של אלפי כדורים".

הגורם הצבאי אמר לכאן חדשות כי אתמול בערב התקבל "יעד עם משימה מורכבת שהועברה לימ"מ בגלל אופי המשימה. כוח קטן סגר על שני בתים בוואדי בורקין, כ-400 מטר מהמקום בו נהרגה העיתונאית". הוא סיפר כי לצד כוחות הימ"מ פעלו גם כוחות מסוערבים, כוחות גלויים וכן לוחמי סיירת גולני.

רס"ב נעם רז, אב לששה מהיישוב קידה (צילום: דובר צה"ל)

לדברי הגורם, היה מדובר ביעד מורכב: "פעלנו בשיטת סיר לחץ - כריזה, זריקה של רימוני הלם, ירי טיל כדי לפרוץ את הדלת ואז בוצע ירי של נק"ל לחומות וקירות במבנה. אב המשפחה ועוד קרובים יצאו אלינו ואמרו שהמבוקש לבד בבית אבל אנחנו ידענו שגם אחיו נמצא בבית והתעקשנו להמשיך נוהל סיר לחץ", המשיך.

לפי הגורם, כתוצאה מירי נ"ט על הבית, שריפה פרצה בקומתו השנייה. "ידענו שהוא מתחבא בקומה הראשונה. בהתחלה במהשפחה אמרו אין אף אחד וככל שהזמן התקדם הצלחנו ליצור קשר עם המבוקש ואח שלו ועצרנו אותם. הרבה מאוד אש הופנתה לעברינו. במעטפת היו המון חמושים, אחד הראשונים שנורו זה אח של זביידי. כוחות של סיירת גולני בודדו את המרחב ובודדו את מחנה הפליטים".

דובר צה"ל תת אלוף רן כוכב סיפר כי רס"ב רז נורה בגבו. "בסיום הפעילות שמענו קריאות במסגדים שיגיעו להתעמת איתנו, כל הזמן הגיעו עוד ועוד חמושים. הפעילות הזאת נעשית כאשר יותר מחודש צה"ל נמצא בשובר גלים". במקום שיש מודיעין מדויק על מחבלים ופצצות מתקתקות נפעל ללא מגבלה כדי למנוע טרור. כך נמשיך לעשות", הוסיף תת אלוף כוכב.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון ואיתי בלומנטל