מתן כהנא

דמי הרצינות של בנט: מאחורי התפטרות כהנא

המהלך נועד למנוע עריקה של כלפון - באופוזיציה טוענים: לא ידענו על מהלך שכזה • הצעד לא רק עשוי לייצב את הקואליציה, אלא גם מאותת ללפיד על רצינותו של בנט ביחס לשימור הממשלה
יערה שפירא
14 במאי 2022
03:01

נוכח החשש מעריקה נוספת, הודיע אתמול (שישי) השר לשירותי דת מתן כהנא על התפטרותו מהממשלה וחזרתו לכנסת. זאת, עקב חשש כי חבר הכנסת יום טוב כלפון מסיעת ימינה מתכוון לערוק מהקואליציה. על המהלך דנו השר וראש הממשלה נפתלי בנט כבר כמה שבועות, והוא יצא לפועל היום, בערב שבת - ככל הנראה כדי שההתפטרות תכנס לתוקפה לפני ישיבת המליאה הבאה.

חבר הכנסת כלפון כתב בפוסט בפייסבוק כי "נפל קורבן למסע הכפשות" עקב חברותו בקואליציה ומנה את ההישגים שלו במהלך הכהונה הקצרה שלו כחבר כנסת. מהאופוזיציה אמרו לכאן חדשות כי למיטב ידיעתם חבר הכנסת כלפון לא תכנן לערוק, על אף שניסו לשכנע אותו. 

החשש של ראש הממשלה נפתלי בנט החל להתגבר לפני כמה שבועות, כשכלפון נפגש עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, והתגבר אף יותר כשביום רביעי האחרון חבר הכנסת לא הגיע לחלק מההצבעות. הצעד בו נקטו השר כהנא וראש הממשלה לא רק עשוי לייצב את הקואליציה, הוא גם מאותת לשר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד על רצינותו ביחס לשימור את הקואליציה. בד בבד הוא מאותת אולי לחברת הכנסת הנורווגית שירלי פינטו שאפשר להדיח חברים נורווגיים אם הם עושים צרות.

כהנא שהודיע אתמול על התפטרותו יהפוך לחבר כנסת החל מיום ראשון הקרוב והתפטרותו נכנסת לתוקף באופן מיידי. נאמר לו שכשיהיה רוב - יוחזר לתפקיד שר. עקב פרישתו של כהנא, בנט צפוי לקחת על עצמו את תפקיד השר הממונה על אירוע ההילולה בהר מירון בל"ג בעומר.