המהומות בהלווייה
צילום: אי-פי

המפכ"ל הורה לחקור העימותים בהלווית העיתונאית, אך הנחה: שוטרים לא יענשו

שבתאי קיבל את ההחלטה בלחץ השר בר לב, והנחה להגיש לו בתוך ימים את מסקנות התחקיר • השר לביטחון הפנים: "למרבה הצער, בהלוויה התפתחו מצד משתתפים אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח" • ביידן: חייבים לחקור את האלימות באירוע
משה שטיינמץ, בן יניב ורועי קייס
14 במאי 2022
07:05
עודכן ב 19:27

מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, הנחה היום (שבת) לחקור את העימותים אתמול בהלווית עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, ולהגיש את הממצאים בתוך כמה ימים. ההחלטה התקבלה לאחר לחץ מצד השר לביטחון הפנים, עמר בר לב. המפכ"ל התנגד להקמת צוות חקירה, אך בסופו של דבר הורה כי יתקיים תחקיר, אך מסקנותיו לא ישמשו לנקיטת צעדים נגד השוטרים המעורבים.

השר בר-לב מסר כי "המשטרה פעלה אתמול כדי לאפשר קיום תקין של מסע ההלוויה, בתיאום עם משפחתה. למרבה הצער, במהלך ההלוויה התפתחו מצד משתתפים בה אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח".

בר לב הוסיף כי "צוות הבדיקה שמינה בתיאום עמי המפכ"ל, יקיים ביממה הקרובה תחקיר מקיף על מה שהתרחש". מוקדם יותר אמר סגן שר הביטחון אלון שוסטר לשלום קיטל בכאן רשת ב כי "לא הייתה כוונה לפגוע בכבוד המשפחה לחלוק כבוד אחרון ליקירה, אך ישראל לא יכולה לאפשר הפרות סדר בירושלים".

נשיא ארצות הברית ביידן אמר הלילה כי אינו מכיר את הפרטים על הפעילות של משטרת ישראל בלוויה של שירין אבו עאקלה בירושלים, אך העניין חייב להיחקר. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הסביר כי בממשל מוטרדים מאוד מהתמונות של שוטרים ישראלים מפריעים למסע הלוויה של הכתבת הפלסטינית־אמריקנית. בהודעה שפרסם כתב בלינקן כי כל משפחה זכאית להביא למנוחות את יקיריה באופן מכובד ובלי הפרעות.

קודם לכן, משרד החוץ המצרי גינה גם הוא את האלימות בהלוויתה של עיתונאית אל-ג'זירה ואומר כי ההתקפות האלה לא מתקבלות על הדעת, ומהוות הפרה של זכויות העם הפלסטיני, חילול של כבוד המתים ורק מגבירות את הזעם. גם שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, גינה בחריפות את "התוקפנות הלא אנושית והנתעבת נגד המשתתפים בהלוויה". במשרד החוץ הקטרי גינו גם כן את "דיכוי מסע ההלוויה של עיתונאית אל-ג'זירה בידי המשטרה".

במהלך מסע הלוויה של שירין אבו עאקלה בעיר העתיקה בירושלים השליכו מתפרעים אבנים וחפצים לעבר השוטרים, הניפו דגלי אש"ף וקראו קריאות לאומניות. השוטרים התעמתו איתם ועצרו שישה חשודים. במשטרה הסבירו כי נאלצו להתערב כדי לאפשר את קיום ההלוויה לאחר שהמתפרעים אף גרמו נזק לרכב הלוויה וניסו למנוע את הסעת הארון.

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם גינתה בחריפות את הרג העיתונאית בג'נין וקראה לחקירה מהירה, יסודית ושקופה באשר לנסיבות הריגתה. מתחקיר הביניים שנעשה בצה"ל עולה כי אי אפשר לקבוע מה מקור הירי שפגע בכתבת אל ג'זירה. קבלת הקליע לבדיקה בליסטית עשויה לסייע בחקירה אך הפלסטינים מסרבים לשתף פעולה. התביעה הפלסטינית הודיעה אמש כי מהחקירה הראשונה שלה אבו עקלה נהרגה מירי צה"ל.

השר האחראי על הקשר עם ישראל ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח', אמר הבוקר שהם מברכים על השתתפות כל הגורמים הבין לאומיים בחקירת מותה של אבו עאקלה, וקורא להם לעמוד בקשר עם הפרקליטות הפלסטינית שפרסמה את הדוח הראשון שלה בנושא. לדבריו, מה שאירע אתמול בהלווייה שלה מצד כוחות הביטחון הישראליים מחזק את עמדת הרשות, שמתנגדת להשתתפות ישראל בחקירה.

שירין אבו עאקלה, נולדה ב-1971 בירושלים, ומשפחתה במקור מבית לחם. היא למדה בתיכון במזרח העיר בבית חנינא. אבו עאקלה עבדה בכלי תקשורת פלסטיניים וערביים - רדיו עמאן ורדיו מונטה קרלו. ב-25 השנים האחרונות היא עבדה בערוץ אל-ג'זירה ונחשבת אחרת מהעיתונאיות הוותיקות ביותר המסקרות את השטחים. אבו עאקלה נהרגה לפני שלושה ימים בג'נין, בזמן שסיקרה את העימותים בין צה"ל לחמושים פלסטינים. 

בתוך כך, חבר הכנסת אחמד טיבי הגיב היום על הטענות כי ניצל את חסינותו לרעה כשניסה שלשום לשחרר בכוח צעיר שעוכב לחקירה בשכונת בית חנינא בירושלים. הצעיר נמלט לאחר שטיבי חילץ אותו מידי השוטרים, אך נתפס לאחר מרדף קצר. חבר הכנסת טיבי אמר: "כל הכותרות והקריאות כאילו הוא 'תקף שוטרים' – פייק ניוז. ההודעות כאילו 'זרק חפץ חשוד' עלילת שווא, לא היה ולא נברא. עוול התרחש מול עיניי וניסיתי למנוע אותו, לא לעמוד מנגד כששוטר מכה צעיר – המינימום המתבקש מנבחר ציבור הקשוב לסבל של בני עמו".