הסכין שנתפס
צילום: דוברות המשטרה

ניסיון הפיגוע בצור יצחק: המחבל רצה לנקום את מות אחיו

האח נהרג במרדף משטרתי סמוך ליישוב לפני מספר חודשים • מעבר ארז ייפתח מחר לפועלים פלסטיניים. סער: צעד לא צודק • מת מפצעיו פלסטיני שנפצע בעימותים בהר הבית בחודש רמדאן
איתי בלומנטל, ורד פלמן ורועי קייס
14 במאי 2022
14:26
עודכן ב 22:38

הפיגוע שסוכל בצור יצחק: הפלסטיני בן ה-19 שנתפס עם סכין, התכוון לנקום את מות אחיו במרדף עם משטרת ישראל. האח נהרג בתאונת דרכים כשברח מהמשטרה על כביש 444 לפני מספר חודשים, לאחר שניסה לחצות את גדר התפר.

בן ה-19, שהודה שהתכוון לבצע פיגוע באזור צור יצחק בדרום השרון, חדר לתחומי הקו הירוק דרך פרצה בגדר צפונית לטייבה. זאת, למרות תגבור הכוחות הדרמטי של צה"ל לאורך קו התפר לאחר הפיגוע בבני ברק. 

מחבלים שביצעו את הפיגועים באלעד ובתל אביב גם הם חדרו לשטח הקו הירוק באותו האופן - כך שמדובר בפעם השלישית מאז תגבור הכוחות שישראל לא מצליחה למנוע מעבר מחבלים או מחבלים פוטנציאליים דרך הגדר. 

גורמי ביטחון אומרים שהגדר אינה מחסום הרמטי, אבל שכיום חוצים אותה בודדים, בעוד שבעבר היה מדובר בעשרות אלפים. בצה"ל כבר ביצעו תחקיר ראשוני של הכוחות בשטח ובו גם עלו מספר כשלים,  בין היתר במיקום בו הוצבו הלוחמים.

מעבר ארז ייפתח מחר לפועלים פלסטיניים

בתום הערכת מצב ביטחונית, הוחלט הערב על פתיחת מעבר ארז ליציאת פועלים ובעלי היתרים מרצועת עזה - החל ממחר. זאת לראשונה מאז נסגר ב-3 במאי. ממתאם פעולות הממשלה בשטחים הודגש: "המשך המדיניות האזרחית תתאפשר בהתאם להערכת המצב ולשימור היציבות הביטחונית". שר המשפטים גדעון סער יצא נגד ההחלטה וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הכנסת פועלים מעזה בעת הזו - לא צודק ולא נכון".

עם תום הסגר על יהודה ושומרון, מעבר ארז לא נפתח בשל סנקציה שהטילו הדרג המדיני והביטחוני על עזה בעקבות ההסתה לטרור בהובלת מנהיג חמאס, יחיא סינוואר.

מת מפצעיו פלסטיני שתועד מיידה אבנים בעימותים בחודש רמדאן

המשטרה העבירה לנתיחה את גופתו של הצעיר הפלסטיני שמת הבוקר מפצעיו בבית החולים "הדסה עין־כרם" בירושלים. וואליד שריף, בן 21, נפצע קשה בראשו במהלך המהומות בהר הבית לפני כשלושה שבועות והיה מורדם ומונשם.

התיעוד שהוציאה המשטרה ביום בו שריף נפצע

הצעיר השתתף בהפרות הסדר ליד מסגד אל אקצא ותועד מיידה אבנים. המשטרה מבקשת לבדוק את גופתו כדי לקבוע מה גרם למותו, אך משפחתו מתנגדת ומבקשת לקבור אותו בהקדם. עורך הדין המייצג את המשפחה, מוחמד מחמוד, אמר לכאן חדשות כי "גורמים רפואיים מסרו למשפחה שאין סימן לכך ששריף נפגע מקליע ספוג, כפי שנטען תחילה, ולכן לא הוגשה תלונה למחלקה לחקירות שוטרים".

על מה המריבה? | האזינו ל"עוד יום"

העיתון "א-שרק אל-אווסט" הפרו סעודי דיווח שלשום כי מלך ירדן, עבדאללה השני, צפוי לדון בפגישתו בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, במסמך ירדני הנוגע להסדרת המצב בהר הבית. בדיווח הנשען על הדלפות שמגיעות מתוך ירדן נטען כי במסמך המדובר יודגש שהווקף הירדני הוא בעל הסמכות הבלעדית בניהול ההר. בנוסף, נטען כי במסמך ישנה דרישה להסדיר מחדש את סידורי הביטחון בהר, כולל "הוצאת השליטה" באופן מוחלט מידי מנגנוני הביטחון הישראליים בתוך ההר ובשעריו והעברת הסמכות של ארגון ביקורים כלשהם ללא מוסלמים לידי הווקף ששייך למשרד ההקדשים הירדני.

מה יוליד ההר? | האזינו ל"עוד יום"