עימותים בהלוויית העיתונאית
צילום: רויטרס

לאחר הגינויים הקשים של האלימות בהלוויית העיתונאית: בישראל מודים - "טעינו"

המשטרה טוענת שהשוטרים נכנסו עם אלות לעבר נושאי הארון כי נשקפה להם סכנה - ופרסמה תיעוד של השלכת אבנים ובקבוקים על הכוח • בכירים ברשות הפלסטינית הודיעו כי ישתפו פעולה עם גורמים בין לאומיים בחקירת מותה של אבו עאקלה • בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות: הסירוב לשתף את ישראל בחקירה התחזק
כתבי כאן חדשות
14 במאי 2022
22:08

גורמים בישראל מודים הערב (שבת) כי נעשו שגיאות בהתנהלות כוחות הביטחון במהלך הלוויית עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, כך פורסם היום בחדשות השבת בכאן 11. השגיאות, סבורים בישראל, נעשו לא רק באופן בו התנהל הכוח, אלא גם בהכנות להלוויה. גינויים חריפים על הפעלת כוח לא מידתי הגיעו מבכירים בכל רחבי העולם והתמונות מאמש מקשות על מערך ההסברה הישראלי.

במשטרה מנסים להסביר את האופן בו התנהל הכוח, ובייחוד את כניסת שוטרים הנושאים באלות לעבר נושאי ארונה של העיתונאית. לטענת המשטרה ולפי תיעוד שהפיצה הערב, בקבוקים ואבנים הושלכו לעבר השוטרים והעמידו אותם בסכנה - ולכן הורה המפקד על כניסתם. קודם לכן אמרו במשטרה כי הסיבה לכניסת הכוח היא שמפרי סדר ניסו לחטוף את הגופה ולהפוך את האירוע לתהלוכת לווייה. זאת, בניגוד לסיכום המוקדם עם המשפחה, לפיו הארון יסע ברכב הלוויות.

מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, הנחה היום לחקור את העימותים בהלווית העיתונאית, ולהגיש את הממצאים בתוך כמה ימים. ההחלטה התקבלה לאחר לחץ מצד השר לביטחון הפנים, עמר בר לב. המפכ"ל, שהתנגד להקמת צוות חקירה, בסופו של דבר נעתר לבקשת השר אך הורה כי מסקנותיו לא ישמשו לנקיטת צעדים נגד השוטרים המעורבים.

עוד דווח בחדשות השבת כי לאחר הפעלת לחץ רב, בעיקר מצד ארצות הברית, הודיעו בכירים ברשות הפלסטינית כי ישתפו פעולה עם גורמים בין לאומיים בחקירת מותה של אבו עאקלה. אבל, אומרים הבכירים, הדבר יעשה בשיתוף פעולה עם התביעה הפלסטינית ברמאללה, שכבר פרסמה דוח ראשוני שקובע שישראל היא שהרגה במכוון את העיתונאית. בד בבד, בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי המראות הקשים מהלוויה רק חיזקו את סירובם לשתף את ישראל בחקירה.

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', אמר היום בריאיון ליערה שפירא וסולימאן מסוודה בתוכנית הכול פוליטי על הלוויה: "ידענו שכל העולם וכל רשתות הטלוויזיה יהיו שם. להתנהג בצורה אלימה כזאת - זה פיגוע מוסרי וחוסר אחריות שגובל בטמטום". עוד אמר השר פריג' כי לאחר האירוע שוחח עם השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, שאמר לו כי הנחה את המשטרה באופן באופן ברור "לתת כבוד למת".

אמש פרסם צה"ל פרסם ממצאי הביניים של תחקיר האירוע בו נורתה למוות שירין אבו עאקלה. לפי מסקנות התחקיר, העיתונאית נהרגה מאש חמושים או מירי של חייל דרך חרך בג'יפ. הם הוסיפו כי קבלת הקליע תסייע להכריע בשאלה זו. לפי צה"ל, "סיום תחקיר הביניים נותרו עוד מספר פרטים הדורשים בירור, אך מתבהרת התמונה אודות האירוע והאפשרויות השונות לירי אשר הביא למותה. המסקנה מתחקיר הביניים היא שלא ניתן לקבוע מהו מקור הירי שפגע והרג את הכתבת".

ביום חמישי פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי גורמי ביטחון הצליחו לשים את ידם על צילומי סי-טי של גופתה של העיתונאית, בניסיון להגיע למסקנות עצמאיות בנוגע לנסיבות מותה. גורמי הביטחון ערכו התייעצות עם גורמי המקצוע בנוגע לצילומי ההדמייה, וקבעו כי לא ניתן להגיע למסקנות מהנתונים.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, משה שטיינמץ ורועי קייס