נעם רז
צילום: באדיבות המשפחה • כאן חדשות

לוחם הימ"מ נעם רז, שנפל ליד ג'נין, הובא למנוחות

אלמנתו ספדה לו: "תודה שבחרת בי להיות אשתך, נתת את כולם לעם ישראל" • אתמול המפכ"ל הודיע שרז יועלה לדרגת רנ"ג. משפחתו תרמה את קרניות עיניו • חברתו סיפרה לכאן רשת ב: "כשהרכב שלו היה ביישוב היינו רגועים, וכשלא היה - ידענו שהוא שומר עלינו"
ורד פלמן
15 במאי 2022
11:12
עודכן ב 17:43

בבית העלמין בהר הרצל הובא הבוקר (ראשון) למנוחות נעם רז, לוחם הימ"מ שנהרג מירי מחבלים בפעילות סמוך לג'נין ביום שישי. אלמנתו של רז ספדה לו: "תודה שזכינו בך ותודה שבחרת בי להיות אשתך. בחייך נתת את כולך לעם ישראל, אז הוא בא היום להגיד תודה". המפכ"ל יעקב שבתאי הוסיף: "לוחם עתיר זכויות שלא וויתר לרגע על שליחותו הלאומית וערכיו מבית". 

מוטי וייס, חבר ילדות של רז, סיפר לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "כבר מגיל מאוד צעיר הוא היה ילד שקט שלא דיבר על עצמו, מאוד צנוע, צניעות אמיתית, לא מזוייפת. ילד טוב שגדל בבית שנתן לו את כל הערכים שקשורים לאהבת המולדת, לאהבת עם ישראל ותורת ישראל. הוא המשיך עם זה הלאה בהמשך חייו".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

וייס סיפר כי ידע שאם יראה אי פעם תמונה של חברו במסגרת הימ"מ, "זה יהיה חלילה רק אם יקרה לו משהו כי הוא לא סיפר לאנשים. שאלתי אותו לאורך השנים כמה פעמים במה הוא עובד והוא אמר לי במילים קצרות - 'אני עובד בשמירה'. מתישהו הגיעו אליי השמועות איפה הוא באמת נמצא ובשביל לשמור על כבודו לא אימתתי אותו עם זה. קשה לדבר בלשון עבר. הוא היה אדם כל כך צנוע, עם כל כך הרבה נועם ומצד שני ידע להפגין גבורה שרק היום מתחילים לצאת קצת סיפורים על מה שהוא עשה שם. הלב נקרע לראות את זה.  

רז היה לוחם בימ"מ במשך 23 שנים, אתמול הודיע המפכ"ל יעקב שבתאי שרז יעלה לדרגת רנ"ג – הגבוהה ביותר בדרגות הנגדים. מוקדם יותר עדכנו בבית החולים רמב"ם שמשפחתו של רז החליטה לתרום את קרניות עיניו. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

חן שגיא, חברתו של נעם, סיפרה עליו הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "הוא היה גיבור שמסר את נפשו עבור הגנה על עם ישראל. היה אדם חדור אהבה לארץ ישראל. כל דבר שקרה ביישוב, כולם רצו אל נעם. כשהרכב שלו היה פה היינו רגועים, וכשלא היה - ידענו שהוא שומר עלינו".

מפכ"ל המשטרה ספד לרז אתמול: "נעם הקדיש את חייו למען חבריו ביחידה, המשטרה והמדינה. הוא ייזכר תמיד כלוחם שנרתם לכל משימה, מלא צעינות וענווה, שמשרת מתוך ערכי ציונות ואהבה". 

ביום שישי כוחות של ימ"מ וסיירת גולני כיתרו את ביתו של פעיל הג'יהאד האסלאמי מחמוד דבעי, במבצע בכפר בורקין. במשך שעות היו במקום חילופי אש. בזמן יציאת הכוחות מהכפר פגע כדור שירו מחבלים פלסטינים בגבו של רז. הוא פונה במסוק לבית החולים רמב"ם, ולאחר זמן קצר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.