t
ארץ עיר

חוזרים לג'ובים והקומבינות: ארץ עיר בפרקים חדשים

בעיריית חדרה משחקים בכיסאות מוזיקליים, בקריית מוצקין עולות תלונות על אלימות בישיבות מועצה, ובמשרד הפנים לא ממהרים לטפל בבעיות | השבוע בחדשות הערב
אורן אהרוני
15 במאי 2022
13:54
עודכן ב 11 אוגוסט 05:03

השבוע בחדשות הערב - סדרת התחקירים של אורן אהרוני, ארץ עיר, חוזרת עם שלושה פרקים חדשים על המחדלים והכאוס בעיריות בפריפריה. 

מסע בג'ונגל המוניציפלי הישראלי בין ערי פריפריה - צפו בכל פרקי ארץ עיר

למה תושבי יהוד שילמו חצי מיליון שקל - על פארק שנמצא בסביון?

בעיריית יהוד מונוסון החליטו להקים פארק ענקי בגודל של עשרה דונם, שתלו דשא ועצים בעלות של חצי מיליון ש"ח מכספי ציבור, הבעיה שהפארק עצמו בכלל לא נמצא שם ביהוד אלא דווקא בסביון. עכשיו מנסים התושבים להבין מה היה דחוף כל כך לראש העיר שלהם לצ'פר עם הכסף שלהם את תושבי סביון והאם זה קשור לקרבה של הפארק לבית שלה.

לתגובה המלאה של עיריית יהוד-מונוסון

משחק הכיסאות של עיריית חדרה

שלושת ראשי העיר האחרונים של חדרה נחקרו במשטרה – אחד ישב, אחד זוכה והנוכחי בהשעיה. את מקומו מחליף ממלא המקום שלו, ניר בן חיים, שהיה ראש מרחב בהסתדרות. למרות שהוא עכשיו על תקן ראש עיר, הוא רץ במקביל גם ברשימה למרחב בהסתדרות. כך יוצא שהוא גם ראש העיר וגם בגוף שמייצג את העובדים – דבר שעלול ליצור ניגוד עניינים.

בנוסף, בן חיים הביא מזכירת איגוד מההסתדרות לתפקיד המנכ"לית שלו, ויו"ר ועד העובדים בעירייה מוביל את הרשימה בהסתדרות. אז יש משהו שנראה כמו משחק כיסאות בחדרה שבו כולם מסדרים לכולם עבודה, פעם הם בהסתדרות ופעם בעירייה.

ומה קורה כשחבר מועצה שמאיים על מנכ"ל חברה עירונית שיתן לו זיכיון לבית קפה, אחרת הוא ידאג להעיף אותו? 

לתגובה המלאה של עיריית חדרה

כאן ישנים: משרד הפנים לא ממהר לטפל בבעיות

בעקבות סדרת הכתבות בארץ עיר על עפולה – והעובדה שראש העירייה אבי אלקבץ מחזיק בחברת בנייה ומקדם פרויקטים בעיר שהחברה שלו בונה – יצאה חוות דעת של משרד המשפטים אל ראש העירייה ובה אמירה מפורשת שהוא נמצא בניגוד עניינים, שאסור לו להחזיק בחברה ושהוא חייב למכור את האחזקות שלו בה. במשרד הוסיפו שגם לאחר שימכור – עדיין נדרשות הגבלות בעניין זה.

הפרק השני ששודר השבוע עוסק במשרד הפנים ובשרת הפנים שקד, ובחוסר היכולת או הרצון שלהם לנהל את המחדלים שנחשפו עד היום. בקריית יערים למשל, השרה שקד מתעלמת מהמלצות הוועדה הגיאוגרפית, שקובעת שלא צריך להרחיב את היישוב. בעפולה, חברה בבעלות אימו של ראש העיר זכתה במכרז של 83 דירות בעיר, ובאור עקיבא הקורסת נראה ששום דבר לא השתנה.  

ממשרד המשפטים נמסר: "הוועדה למניעת ניגוד עניינים של נבחרי ציבור ברשויות המקומיות בוחנת פניות שמגיעות לוועדה, אשר עוסקות במגוון מצבים של ניגוד עניינים ברשויות המקומיות, בהם מצבים שבהם חשש לניגוד עניינים מתעורר מפעילות של נבחרי ציבור בתחום הרגיש של תכנון ובניה. הוועדה מגבשת חוות דעת מפורטות ומנומקות ביחס לפניות אלו.

"חוות הדעת המדוברת, שעוסקת בהחזקה במניות של חברת בניה, משתלבת עם עמדות קודמות של הוועדה אשר ביקשו למנוע מצב של פעילות נבחרי ציבור בתחום התכנון והבניה במקביל לכהונתם הציבורית".

לתגובות המלאות של משרד המשפטים, עיריית עפולה ועיריית אור עקיבא

ראש עיר בחקירה ותלונות על אלימות בישיבות מועצה - תמונת מצב בקריית מוצקין

בפרק השלישי חזרנו לקריית מוצקין בפעם השנייה, עם ראש עיר בחקירה ותלונות על אלימות בישיבות מועצה. תושבים שביקשו עזרה מהעירייה זכו להתעלמות, ולאחר שפנו לאופוזיציה, קיבלו טלפונים זועמים מצד מקורבי ראש העיר. 

וגם - איך נגמר המפגש של אורן אהרוני עם שרת הפנים שקד ושר המשפטים סער באירוע, כשהתקיל אותם בטענות ותלונות?

לתגובות המלאות של משרד הפנים ועיריית קריית מוצקין