סא"ל מחמוד חיר אל-דין

קרוב משפחתו של סא"ל מחמוד חיר אל-דין: חלקנו לא ידע שהוא משרת בצבא

ריקאד חיר אל-דין לכאן רשת ב: הוא רצה להיות מנהל בית ספר • תא"ל במיל' רונן מנליס, דובר צה"ל דאז: ביקשתי לא לדעת את שמו בימים הראשונים, שלא אגלה אותו בטעות בראיונות • ליברמן: יש סתירה בין חוק הלאום לכל דברי השבח - זמן לשנות את החוק
סדר יום
15 במאי 2022
10:19
עודכן ב 13:38

חבריו לסיירת צנחנים של סא"ל מחמוד חיר אל-דין, שנחשף הבוקר (ראשון) כי הוא הקצין שנפל בפעילות ברצועת עזה ב-2018, פרסמו חומרים מצולמים נדירים מהמסלול שעברו יחד.

ריקאד חיר אל-דין, קרוב משפחתו, סיפר הבוקר בריאיון לתמר אלמוג בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב: "חלקנו לא ידע בכלל שהוא משרת בצבא, הוא רצה להיות מנהל בית ספר. לצד העשייה ההירואית בצבא הוא היה מעורב חברתית בצורה בלתי נתפסת, לא היה אירוע שהוא לא היה בו". 

האזינו לריאיון המלא עם ריקאד חיר אל-דין בכאן רשת ב

תא"ל במילואים רונן מנליס, שהיה דובר צה"ל בזמן נפילתו של מחמוד, סיפר לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב: "הכרתי אותו מסיירת צנחנים, יצא לי להיות עם המחזור שלו לא מעט. כשנפל ביקשתי לא לדעת מי זה סא"ל מ', חששתי שבתוך האירועים והראיונות אומר את השם שלו בטעות. רק בסוף השבוע כשהגעתי הביתה גיליתי שזה הוא". 


 מחמוד חיר אל-דין ורעייתו. (צילום: באדיבות המשפחה)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "ישנה סתירה מובהקת בין חוק הלאום בגרסתו הנוכחית וכל דברי השבח לגיבור ישראל, סא״ל מחמוד חיר אל-דין. זו ההזדמנות לתקן את חוק הלאום ולקבע את מגילת העצמאות כחוק יסוד. אני קורא לאופוזיציה ולקואליציה לחשב מסלול מחדש ובמקום להסתפק במילים כמו 'אחים לנשק' לחברה הדרוזית, לעשות את הנדרש".

ראש העדה הדרוזית, מוואפק טריף, ספד למוחמד הבוקר: "היה מטובי בניה של העדה הדרוזית ומדינת ישראל, מלח הארץ, ערכי, פטריוט, אמיץ, פורץ דרך וגיבור. מחמוד חלם להיות מנהל בית ספר למען חינוך הדורות הבאים, הוא האמין בפוטנציאל ההון האנושי של בני הנוער ותרם רבות במסגרות החינוך השונות". עוד הוסיף טריף כי "ביום הזה, בו נחשף שמו של גיבור שנפל בקרב הירואי, ראוי כי מקבלי ההחלטות יעשו חשבון נפש לגבי יחסם לבני העדה". 

לאחר שלוש שנים וחצי, צה"ל חשף הבוקר שחיר אל-דין מחורפיש הוא קצין המבצעים המיוחדים באגף המודיעין בצה"ל שנפל בפעילות מסווגת ברצועת עזה בנובמבר 2018. אל-דין היה בן 41 במותו והניח אחריו אישה ושני ילדים. בגין פעילותו במבצע ברצועת עזה קיבל סא"ל אל-דין ציון לשבח מהרמטכ"ל כוכבי על שהפגין: "אחריות, מנהיגות, קור רוח, ואומץ לב עילאי תחת אש על מנת להגן על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע".