-
מתוך התיעוד

תיעוד: שוטרים בבית החולים לפני הלוויית העיתונאים

בצילומי האבטחה מבית החולים הצרפתי נראה כוח שיטור חמוש באלות רץ במסדרונות המוסד • בבית החולים הודיעו כי נשקלים צעדים משפטיים בישראל ובזירה הבין-לאומית נגד המשטרה
סולימאן מסוודה ונורית יוחנן
16 במאי 2022
13:15

האלימות בהלוויית העיתונאית שירין אבו עאקלה: בית החולים הצרפתי בירושלים, ממנו יצא מסע הלווייה של אבו עאקלה, פרסם היום תיעוד ממצלמות אבטחה, בו נראה כוח גדול של שוטרים נכנס לבית החולים כשהוא לובש אפודים, קסדות ואלות. 

הנהלת בית החולים הודיעה היום שהיא בוחנת עם גורמים משפטיים הגשת תביעה לבתי משפט ישראליים ובין-לאומיים נגד המשטרה. במסיבת העיתונאים השתתפו פטריארכים ששייכים לוותיקן. הפטריארכים והנהלת בית החולים מתחו ביקורת חריפה על המשטרה ומדינת ישראל ואמרה כי המשטרה התנהלה בבהלווייה של אבו עאקלה בצורה שלא מתקבלת על הדעת ובצורה אלימה במיוחד. 

בתוך כך, הפטריארכים שהשתתפו במסיבת עיתונאים בבית החולים אמרו כי הוותיקן מתייעץ עם ראשי הכנסיות בירושלים אם לפעול במישור הבין-לאומי ולערב גורמים מדיניים בכירים. במסיבת העיתונאים הקרינה הנהלת בתי החולים תיעודים חדשים מתוך מצלמות האבטחה של בית החולים ובהם רואים כוחות גדולים של המשטרה נכנסים לשטח בית החולים, וכן קטעים שנאספו מהרשתות החברתיות ורואים בהם שימוש באמצעים לפיזור הפגנות מצד השוטרים.

אמש אמר ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, כי הרשות הפלסטינית סירבה לחקור עם ישראל את מותה של אבו-עאקלה, למרות לחצים כבדים שהופעלו על הרשות. "סירבנו כי אנחנו לא סומכים על הכיבוש, הם מסוגלים לזייף את העובדות. סירבנו גם לחקירה בינלאומית משום שאנו בטוחים ביכולותינו", אמר אשתייה. במהלך ביקור אבלים אצל משפחתה של העיתונאית הוסיף אשתייה כי חקירת הרשות מקצועית, ותוצאותיה יפורסמו בזמן הקרוב.

מוקדם יותר אתמול אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון, רם בן ברק, כי ההחלטה לחקור את התנהלות המשטרה בהלוויית אבו-עאקלה היא נכונה. "אם מישהו עשה טעות לא צריך לערוף את ראשו, צריך להפיק לקחים", הסביר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. על הנחיית המפכ"ל שלא להעניש אף שוטר באירוע הוא הוסיף: "אם יתגלה שמישהו הגיע עם מזימה מכוונת זה סיפור אחד, אבל אם מישהו שגה בשיקול הדעת תחת לחץ זו אמירה נכונה. אנחנו צריכים לתת גיבוי לשוטרים".

האזינו לריאיון עם ח"כ בן-ברק בכאן רשת ב

סגן שר החוץ, עידן רול, התייחס לעימותים בהלווייה ואמר לאריה גולן כי "תמיד יהיו כאלה שינסו לנצל בצורה צינית אירועים רגישים כמו הלווייה לצורך תעמולה". על הדרישה הפלסטינית לערוך חקירה בין לאומית לאירועים טען כי "זה נשמע כמו תרגיל. הם יודעים שלא נסכים לא להיות צד בדבר. יכול להיות שזה ניסיון למשוך זמן או לשחק עם דעת הקהל העולמית".

האזינו לריאיון עם סגן השר רול בכאן רשת ב

גם שר התרבות והספורט, חילי טרופר, הוסיף בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב כי "התמונות לא נראות טוב, אבל אני סומך על המשטרה שתחקור את הדברים. אם יימצאו טעויות - הן יתוקנו".

האזינו לריאיון עם השר טרופר בכאן רשת ב

השתתפו בהכנת הידיעה: גל אהרונוביץ'