נתניהו, בנט
צילום: כאן חדשות

בנט: חילצנו את ישראל; נתניהו: הפכתם אותה חלשה

על רקע המשבר בקואליציה תקפו רה"מ ויו"ר האופוזיציה זה את זה במליאה • הח"כ המודח כלפון לכאן חדשות: "מקווה שלא ניסו לפגוע בי בגלל עמדותיי" • ליברמן עקץ את גנץ: יש להחרים את אבו מאזן, הוא מחבל כמו כל המחבלים. לפיד בתגובה: הממשלה מדברת עם הרש"פ, גנץ עשה נכון כשנפגש איתו
מיכאל שמש, יערה שפירא וזאב קם
16 במאי 2022
08:10
עודכן ב 19:36

דיון 40 החתימות במליאת הכנסת: ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב (שני) כי קודמו בתפקיד התחייב להקים קונסוליה אמריקנית באבו-דיס. מנגד השיב לו יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר לבנט בנאומו כי "כשברע"ם אומרים להרים ידיים - אתם מרימים ידיים גם מול הטרור". הוא הוסיף כי מי ששולט שליטה מוחלטת בממשלה היא מועצת השורא. "אתה לא מובך? אתה לא יכול לצאת לרחוב ולבתי אבלים", אמר נתניהו לרה"מ בנט. עד כה הוצאו מהמליאה חברי הכנסת אורית סטרוק, איתמר בן גביר, דוד אמסלם ויאיר גולן.

האזינו לריאיון עם יום טוב כלפון

חבר הכנסת המודח מימינה, יום טוב כלפון, סיפר היום לכאן חדשות על אירועי סוף השבוע והדחתו: "אני בסדר, החיים הפוליטיים מזמינים הפתעות. בחמישי בלילה אמר לי ראש הממשלה שצריך להחזיר את מתן כהנא לכנסת כדי לייצב את הקואליציה, כי זה חשוב ואנחנו לא רוצים לצאת שוב לבחירות ואני אחרון ברשימה ולכן נאלץ לצאת. אני נוטה להאמין לאנשים, במיוחד אלה שאני הולך איתם לא מעט שנים ויש לי הערכה גדולה כלפיהם. אני משער שהשיקול הזה קיים. אני רק מקווה שלא היו שיקולים אחרים".

כלפון סיפר כי לא היו קיימים במפלגה חששות בנוגע לעריקתו והדבר דווקא נשלל לחלוטין. "לא ניסיתי לערוק ולא ניהלתי שום משא ומתן. התרחקתי מהדברים האלה. הופתעתי מאוד. ניסיתי לשכנע את בנט. לא הייתה שום סיבה לזה. אני משתדל שלא להפוך את הפוליטיקה לעניין אישי".    

זמן קצר קודם לכן התעמת בנט עם ח"כ אחמד טיבי, על רקע מותה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו-עאקלה בג'נין. טיבי, קרא לעבר רה"מ: "אתה יודע מי השוטר שירה בעיתונאית, ואתה גם יודע איפה הוא ירה בה". בנט השיב לו: "אתה שקרן", וטיבי ענה: "אתה שקרן".

מוקדם יותר, התפתח עימות בישיבת סיעת ימינה במהלכו הוציא בנט את חברת הכנסת עידית סילמן מחדר הדיונים. העימות פרץ כאשר חברי הסיעה הצביעו בעד מינויו מחדש של ח"כ מתן כהנא לתפקיד שר הדתות לאחר שהתפטר בסוף השבוע. ח"כ סילמן סרבה להצביע בעד. כאשר שאל בנט כמה פעמים לעמדתה השיבה סילמן: "אני לא מסכימה להגיד את דעתי, נדבר על זה". ראש הממשלה השיב: "אז במה מתבטאת החברות שלך בסיעה?". על כך השיבה סילמן: "בהכול. אני חלק מהסיעה". ראש הממשלה עקץ: "את לא מרגישה מובכת כשאת נכנסת לפה?". סילמן השיבה בשלילה. סבלנותו של בנט פקעה והוא הכריז על סיום הישיבה., כאשר סילמן יוצאת מהחדר והח"כים האחרים נשארו.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן עקץ היום בפתח ישיבת ישראל ביתנו את שר הביטחון בני גנץ ואמר: "מה שקיבלנו בחודש האחרון זה ניצול ציני של אבו מאזן כדי להסית נגד ישראל. אני קורא לכל בכירי הממשלה להחרים את אבו מאזן. אסור להפוך אותו ללגיטימי. אדם שתובע את חיילי צה"ל על פשעי מלחמה לא יכול להיות פרטנר לכלום. הוא מחבל בדיוק כמו שאר המחבלים. הוא עוסק בטרור מסוכן שיותר מסוכן מטרור רגיל. זה לא איש שלום אלא מחבל שעוסק בטרור מדיני".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב לליברמן בישיבת סיעתו ואמר: "ממשלת ישראל מדברת עם הרשות הפלסטינית. יש איתם תיאום ביטחוני. שר הביטחון עשה נכון שנפגש עם אבו מאזן". יו"ר העבודה מרב אמרה כי "צריך לחזק את הרשות הפלסטינית ולחזק את אלו שמשתפים פעולה בסיכול פיגועים". לדבריה, "זה הייצוג הרשמי של העם הפלסטיני ואיתו צריך לעבוד".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו תקף בפתח ישיבת סיעתו את ראש הממשלה ואמר כי "אין גבול למה שבנט מוכן לעשות כדי להשאר על הכיסא". הוא המשיך ואמר: "אמש הודיעה רע"ם כי הממשלה נכנעה בנושא הבנייה הלא-חוקית. בשעה שכל מי שרוצה להזיז קיר בכמה ס"מ מועמד לדין, נותנים 70 מטר לבנייה לא חוקית למי שבצד הנכון של התנועה האסלאמית. זו לא רק כניעה כלכלית או מסירת הנגב לאחים המוסלמים - כניעה ערכית ולאומית לאלה ששוללים את קיום ישראל".

על חוק הלאום, אותו קרא לשנות, אמר השר ליברמן: "היינו שותפים בזמנו לקואליציה שחוקקה את החוק ונתנו חופש הצבעה אצלנו. לא תיארתי לעצמי שהפגיעה בעדה הדרוזית תהיה כל כך קשה. מותר גם לתקן טעויות. זו לא בושה".

גם לפיד הצטרף לדבריו ואמר כי "צריך לתקן את חוק הלאום או לחוקק את חוק השוויון". עם זאת הוא הוסיף: "זה תלוי ביכולת הקואליציה לעשות זאת ביחד. ההסכם הקואליציוני קובע שצריך הסכמה של כולן, ולכן נמשיך בדיאלוג עם כולם כפי שנהגנו עד עכשיו".

מוקדם יותר היום תקפה שרת הפנים איילת שקד את ההתבטאויות כי יש לבטל או לשנות את חוק הלאום. "מציעה לחברי הקואליציה להפסיק להשתעשע במחשבה לבצע שינויים שאינם מסוכמים בחוקי היסוד. זה לא יקרה, בדיוק כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. אם נידרש, ימינה תעשה שימוש בזכות הווטו", כתבה בחשבון הטוויטר שלה.

אחת הקריאות לשנות את החוק נשמעה מכיוונו של שר האוצר אביגדור ליברמן אתמול בעקבות פרסום זהותו של סגן אלוף מחמוד חיר אל דין שנפל בפעילות בעזה לפני כשלוש שנים.

חבר הכנסת מתן כהנא התייחס הבוקר להסכם עם רע"ם בנושא בנייה בכפרים בדואיים לא מוכרים. "אני חושב שאחרי שנים רבות של הזנחה ואובדן המשילות בנגב, באה הממשלה שלנו ועושה טיפול שורש רציני. לשמחתי זה בתיאום עם התושבים. לא הייתי עושה מזה כזה עניין", אמר כהנא בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם מתן כהנא בכאן רשת ב

אמש אמר כהנא כי יום טוב כלפון לא הודח, והדגיש כי חשוב שיהיה בכנסת כדי לייצב את הקואליציה. בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 אמר כהנא כי כלפון היה חבר כנסת מצוין ועשה דברים גדולים וטובים. כהנא הוסיף כי לא נדרש לתקן את חוק הלאום והביע את תקוותו שהממשלה תמלא את ימיה.

עוד אמר בריאיון כי הוא מאמין שישוב לתפקיד השר לשירותי דת. הוא הגיב על הביקורת בעניין תזמון התפטרותו מן התפקיד - כמה ימים לפני הילולת רבי שמעון בר-יואי במירון, אירוע שהמשרד לשירותי דת נערך אליו בחצי השנה האחרונה. "יהיה שר דתות בהגדרה, יכול להיות שפורמלית זה יהיה ראש הממשלה, אבל בפועל אני רואה את עצמי אחראי להילולה", הדגיש השר המתפטר.