מעצר
צילום: דוברות המשטרה

ביקורת על המשטרה: מטופל במחלקה סגורה התוודה על מחשבות אלימות ונעצר

איך צריך לנהוג באדם שמספר שחשב על לפגוע במשפחתו - תוך שהוא נמצא בטיפול במחלקה סגורה? המשטרה ראתה לנכון לעצור אותו, אבל בית המשפט מתח ביקורת: "הוא זקוק לטיפול". המשטרה בתגובה: האשפוז היה וולונטרי, והוא יכול היה להפסיקו בכל רגע נתון
שלי טפיירו
16 במאי 2022
09:56

איך קורה שאדם שחש שהוא מסכן את סביבתו עקב מצב נפשי קשה, מאשפז את עצמו מרצונו החופשי, מתוודה על מחשבותיו לפני הגורמים הטיפוליים, שמדווחים על כך כמתחייב - מנעצר על ידי משטרת ישראל שמוציאה אותו מטיפול? בתוכנית הבוקר הזה (שני) בכאן רשת ב הובא הסיפור של א' - והביקורת שמתח בית המשפט על המשטרה. 

א' ממרכז הארץ, נשוי ואב לילדים, אישפז עצמו מרצונו בבית חולים פסיכיאטרי לאחר שחש כי מצבו הנפשי מידרדר וייתכן כי הוא מסוכן לסביבתו. בטיפול התוודה בין היתר על מחשבות שיש לו על פגיעה בבני משפחתו. גורמי הטיפול דיווחו כמתחייב לגורמים הרלוונטים.

למרות שא' היה מאושפז במחלקה סגורה בבית חולים לבריאות הנפש, המשטרה החליטה לעצור בעיצומו של הטיפול. נציג המשטרה טען כי מסוכנתו זועקת לשמיים, נוכח העובדה שסיפר לכאורה שהייתה לו כוונה לפגוע בזוגתו ובילדיו. הנציג גם הדגיש שקיים חשש לשיבוש החקירה.

סניגורו של החשוד, עו"ד תומר סבג מהסניגוריה הציבורית, הזדעק נוכח המעצר ולא הבין למה עוצרים אדם על בסיס דברים שהוא עצמו מסר ולולא סיפר איש לא היה יודע על כך. גם בית החולים שבו אושפז א' לא הבין את פשר מעצרו.

בית המשפט אכן השתכנע שאין במעצר צורך ואף מתח ביקורת על עצם ההחלטה לעצור אדם בעיצומו של הליך טיפולי. השופט כתב בהחלטתו: "כשאדם פונה לטיפול כי חש שהוא עלול לסכן את סביבתו, קשה להלום שעצם חשיפת התחושות יעלו כדי עבירה. בכל מקרה קשה להלום שהדרך הנכונה היא להפסיק הטיפול הפסיכיאטרי, להביא אדם לידי מעצר כשללא ספק הוא זקוק לטיפול". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כל תלונה או דיווח שעניינם חשד לאלימות נגד בני משפחה או חשש לפגיעה בשלומם של מי מהם, מטופלים מיד ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת. כך היה גם במקרה זה, בו התקבל דיווח אודות חשד חמור לאיומים מצד החשוד על בני משפחתו, בין היתר באמצעות סכין, ועל כן הוא נעצר לחקירה.

"נבהיר כי האשפוז הוולונטרי נעשה באופן יזום על ידי החשוד, ובאותה מידה יכול היה לסיים אותו בכל עת ולממש את כוונותיו ואיומיו, לכן הצורך במעצרו גבר במקרה זה, במטרה להבטיח את שלומם של בני משפחתו".