פרויקט מחיר למשתכן בבנייה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מחיר למתעשר: מדוע המדינה עוזרת בקניית דירה דווקא למי שמרוויחים כ-40 אלף שקל?

איפה עומדת התוכנית הממשלתית החדשה שמתבשלת כבר חודשיים? ולמי באמת הצעדים הממשלתיים עוזרים?
ליאל קייזר
16 במאי 2022
10:22

מחירי הדירות ממשיכים לקפוץ דרמטית, ולפחות כרגע, הממשלה מפקירה את הזירה. עברו חודשיים בדיוק מאז ששר האוצר אביגדור ליברמן הכריז שהוא מגבש תוכנית דיור חדשה, ובינתיים עוד לא ראינו אותה. מה ששולח אנשים שעוד מתלבטים למהר לקנות דירה לפני שהמחירים יעלו עוד - וכך הם דופפים את המחירים עוד יותר למעלה. 

לפי הדלפות מתוך הדיונים על התוכנית, שעוד לא הוצגה, היא תכלול הגדלה משמעותית של כמות הדירות שמוגרלות על ידי המדינה לרכישה על ידי חסרי דירה. היום, כ-60% מהדירות בקרקעות שהמדינה משווקת מופנות להגרלות של דירה בהנחה. לפי התכנון, זה יהפוך להיות 85% מהדירות שמשווקות.

מקבלי הסיוע - מרוויחי משכורת של 75 אלף שקלים לחודש בממוצע

אבל האם שיטת ההגרלות הזאת בכלל טובה? האם מישהו עצר לבדוק אם היא עוזרת למי שבאמת צריך עזרה? לפי נתונים שפרסמה בסוף השבוע הכלכלנית הראשית באוצר על פרוייקט ברמת גן שהדירות בו הוגרלו במחיר למשתכן, השכר הממוצע של מי שרכשו בו דירה במארס היה יותר מ-38 אלף שקלים בחודש למשפחה. ביותר מחצי מהמשפחות שקנו דירה בפרוייקט הזה ונהנו מהנחה שמגיעה לכמעט מיליון שקל למשפחה - לפחות אחד מבני הזוג עובד בהייטק (53%). השכר הממוצע של 20% מהרוכשים הגיע ל-75 אלף שקלים בחודש למשפחה ורק 20% מרוויחים פחות מהממוצע בישראל (12,700). האם אלה באמת האנשים שלמדינה דחוף לעזור להם לקנות דירה?

תוכנית מחיר למשתכן ש"מחיר בהנחה" היא בסך הכול וריאציה עליה, נולדה בעקבות המחאה החברתית ב-2011. הממשלה ניסתה להרגיע את מעמד הביניים הזועם ולעשות את זה מהר. ככה באה לעולם תוכנית שמחלקת כסף לציבור הרחב לפי קריטריון אחד - חוסר בעלות על דירה, בלי שום קשר למצב הכלכלי. עכשיו שר האוצר שוב מתכוון להגדיל את מספר הדירות שיוגרלו, לוותר על נתח לא קטן מהכנסות המדינה על הקרקעות שהיא מוכרת לקבלנים. ההנחה הזאת על הקרקע אומנם תוזיל את הדירות שיוגרלו, רק שצריך לקחת בחשבון שהכסף שעליו המדינה מוותרת יכול היה לשמש לחינוך, רווחה וסיוע לשכבות החלשות. במקום זה, חלק גדול ממנו מתגלגל למי שממש לא צריך עזרה לקנות דירה.