מזרח ירושלים, הלילה
צילום: דוברות המשטרה

מהומות במזרח י-ם: 6 שוטרים נפצעו קל, 15 חשודים נעצרו

האירועים קורים בכמה מוקדים על רקע הלוויית הפלסטיני שנפגע בהר הבית ומת. אין נפגעים בקרב הלוחמים או הנוסעים
סולימאן מסוודה, איתי בלומנטל ורועי שרון
16 במאי 2022
22:26
עודכן ב 00:00

הפרות סדר והתפרעויות אלימות פרצו הלילה (שני) בכמה מוקדים במזרח ירושלים ובעיר העתיקה. בשכונת א-טור נסע רכב במהירות לכיוון לוחמים של משמר הגבול ופגע בעובר אורח. הלוחמים ביצעו נוהל מעצר חשוד וירו אל גלגלי הרכב. חמישה חשודים שהיו ברכב נעצרו. אין נפגעים בקרב הלוחמים או הנוסעים. לאחר מכן, כמה פלסטינים זרקו בלוקים מגגות לעבר השוטרים, שישה מהם נפצעו באורח קל, 15 חשודים נעצרו. הסהר האדום הפלסטיני דיווח על 71 פצועים.

התקרית התרחשה במהלך הלוויתו של וואליד א-שריף, שמת שלשום מפצעיו לאחר שנפגע בחודש שעבר במהלך המהומות בהר הבית. כוחות המשטרה פועלים בשעה זו נגד מתפרעים שמנסים לפגוע בשוטרים ומיידים אבנים ובקבוקים. במשטרה אומרים כי תיאמו את מהלך הלוויה עם בני המשפחה אך מאות פורעי חוק ומפרי סדר מנצלים את האירוע למעשי אלימות. מהמשטרה נמסר כי תמשיך "לפעול בנחישות וביד קשה נגד פורעי חוק ומפרי סדר, שהפכו לוויה למפגן של אלימות משולחת כל רסן".

משרד החוץ הירדני גינה את מה שכינה ההתקפה של כוחות הביטחון הישראליים על המשתתפים בהלוויה גם הרשימה המשותפת גינתה את האירועים ומסרה כי "המדיניות של הממשלה הזו היא הגרועה ביותר כלפי ירושלים והירושלמים, והיא הורגת ופוגעת בהלוויות".

בתוך כך, במערכת הביטחון דנים בשאלה האם להחזיר את גופתו של המחבל דאוד זביידי שנהרג במהלך מעצר המחבל מחמוד דבעי בכפר בורקין סמוך לג'נין. השאלה המשפטית שבמוקד הסוגיה היא האם קיים מודיעין לפיט זביידי ביצע פיגוע.

במקביל, בעקבות מותו של לוחם הימ"מ רנ"ג נעם רז, במהלך מעצר המבוקש בבורקין, בצה"ל שוקלים לצרף לפעילויות מעצרים ביהודה ושומרון מסוקי קרב וכלי טייס בלתי מאויישים כדי לאבטח את פעילות הלוחמים. רז נהרג במהלך הפעילות שהתנהלה תחת אש כבדה שירו חמושים פלסטינים.