-
צילום: רויטרס

סאונה מדינית: כתף קרה לפוטין מהמדינות שהכי חוששות ממנו

פינלנד ושוודיה, ששמרו על הנייטרליות שלהן באדיקות, מבקשות כעת להצטרף לברית הצבאית של המערב. על הארגון שהוקם במלחמה הקרה ובשנים האחרונות חווה משברים. וגם – מה המשמעויות של המהלך המפתיע?
עוד יום
17 במאי 2022
07:14
עודכן ב 15:39

במשך 200 שנה שוודיה שמרה על ניטרליות. אימפריות קמו ונפלו, מלחמות עולם פרצו, וגם מלחמה קרה אחת ארוכה, ושוודיה בשלה, שומרת על ריחוק נורדי, לא מצטרפת לשום חבורה וסומכת בעיקר על עצמה ועל הנייטרליות שלה. עד שיום אחד ב-2022 רוסיה פלשה לאוקראינה. 

אז כדי להבין מה המשמעות של ההכרזות האלה ולאן כל זה הולך נדבר עם שניים - ערן סיקורל, מגיש השעה הבינלאומית בכאן רשת ב, ועם הדוקטור אסתר לופטין, מומחית לאירופה מהמחלקה לשפות זרות באוניברסיטת תל אביב.

האזינו לפרק בהסכת עוד יום

בשבוע שעבר פינלנד, ששמרה במשך עשרות שנים על ניטרליות צבאית, הודיעה בצעד היסטורי כי בכוונתה להגיש בקשה להצטרף לנאט"ו. רוסיה הגיבה מידית ודובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הכריז כי מדובר באיום על ארצו. לרוסיה ופינלנד גבול משותף, וגם כמה מלחמות - האחרונה שבהן הפלישה הרוסית לפינלנד בשנות ה-40 של המאה ה-20, מה שמסביר את הימנעותה של פינלנד להצטרף לארגון. מיד לאחר מכן, גם שוודיה הגישה בקשה. 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז כי מדינתו תגן על שוודיה "מכל סכנה במסגרת הסכם דו צדדי בין שתי המדינות", והתחייב לספק ערבות ביטחונית גם לפינלנד במקרה של תקיפה רוסית.

פשעי המלחמה באוקראינה | עוד יום