מירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

העדות מהאסון במירון: "הכניסו אותי לחדר קירור, התחננתי לבורא עולם"

הרב מנחם מנדל מוסקוביץ', אחד מפצועי האסון: "הבן שלי צעק 'אבא אל תלך לי'" • אחיו של שמחה דיסקינד שנספה באסון לפני שנה: "כל מה שנעשה בהר מירון זו קוסמטיקה זולה" • אתמול נעצרה קבוצת חרדים שתכננו לחבל בהכנות לאירוע
בחצי היום
18 במאי 2022
06:59
עודכן ב 13:52

בשעה שאלפים ממשיכים לזרום למירון, נזכרים הנפגעים באסון לפני שנה. "כשהאדמו"ר הדליק את האש הבן שלי אמר לי 'אבא אני לא מצליח לנשום, בוא נצא מפה', שמתי אותו מלפניי כדי לשמור עליו. התחלנו לזרום עם הזרם, לא הייתה שליטה", כך אמר הרב מנחם מנדל מוסקוביץ', רב קהילת אזמרה בצפת ואחד מפצועי האסון, לאסתי פרז שלא יכלה לעצור את הדמעות בשידור חי בתוכנית "בחצי היום" ברשת ב'.

האזינו לריאיון עם הרב מוסקוביץ' בכאן רשת ב

הרב מוסקוביץ' הוסיף: "שמענו זעקות אימים, אנשים נופלים. לאחר כמה שניות מצאתי את עצמי על ערימת אנשים. הבן צעק באימה 'אבא אל תלך לי'. צעקתי 'אם לא אני, לפחות תצילו את הבן'. בסמוך אליי שכב בחור צעיר שביקש ממני בלחש לקרוא איתו קריאת שמע והוא סיים את חייו".

על רגעי החילוץ שלו עצמו שיתף: "הגוף שלי לא תפקד בכלל, אבל שמעתי הכול. התחננתי לבורא עולם שאני עוד חי ושלא יוותרו עלי, בא פרמדיק שאמר 'הוא גמור'. הכניסו אותי לחדר קירור ושכבתי שם, הכניסו אותי לרשימת האיקסים. התחננתי לבורא עולם, אנא תציל אותי אני רוצה להמשיך לחיות. פראמדיק שהכיר אותי התחיל לעבוד עליי שוב, וראה סימן חיים. אז פינו אותי לבית החולים, לשם הגעתי במצב אנוש".

דקה אחרי דקה: ליל האימה במירון

ישראל, אחיו של שמחה דיסקינד שנספה באסון לפני שנה, אמר הבוקר לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי "שנה שלמה עברה ובסופו של דבר כל מה שנעשה בהר זו קוסמטיקה זולה".

האזינו לריאיון עם ישראל דיסקינד בכאן רשת ב

דיסקינד הסביר כי "זה לא שלא עשו כלום, אבל אמור להיות הרבה יותר מאשר להרוס נקודות. אמורים לסדר רחבות, ולהפקיע את ההר מידי הפולשים האוחזים בו". עוד אמר שהכי כאב לו שנאמר שהיו צריכים להתייעץ עם גורמים שמכירים את ההר. "אותם אנשים שהיו אחראים על האסון ממשיכים לשבת בדיונים, זה אבסורד", אמר.

דיסקינד המשיך לתקוף ואמר כי "אסון מירון קרה כי ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את ההר". לדבריו, כך התאפשר לעסקונה להשתלט על ההר. האסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות המדינה גבה בשנה שעברה את חייהם של 45 בני אדם.

הערב תתקיים בהר מירון ההילולה בקבר הרשב"י, ובמשטרה ממשיכים להיערך לקראת הגעת המוני מבקרים למתחם. כבר הבוקר הצטברו עומסי תנועה בכביש 90, ליד מחלף אליפלט. אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה צפויה לחסום אוטובוסים פיראטיים שנועדו להסיע מתפללים למירון בכניסות לערים החרדיות ותעצור אוטובוסים בדרכים.

צילום: אפי נגלי

דובר המשטרה אלי לוי אמר בריאיון לאסתי פרז "מהמקום שאני נמצא הכול מתנהל בצורה מסודרת - זה מירון שונה משנים עברו. מי שלא רכש כרטיס, שלא יגיע להילולה. נעשה הכול כדי לעבור את האירוע בביטחה, התכוננו שבועות ארוכים".

לדבריי ניצב בדימוס אריק יקואל, יועץ לפרויקטור ההילולה, בריאיון לכאן רשת ב, "כל ההכנות נעשו עם מיטב המוחות, הכול על פי הנחיות מחמירות של מהנדסי בטיחות. עברנו אירוע טראומתי למדינה, האירוע האזרחי הקשה ביותר שהיה. אחרי שנה כזו שבה הסתבר שהתשתיות אינן בטיחותיות - הלכו לחומרה הפעם". היועץ הבהיר בדבריו לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "אין כאן לא גחמה, אנחנו פועלים על פי החלטת ממשלה".

האזינו לריאיון עם ניצב בדימוס אריק יקואל בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב

"ממשלת ישראל ביצעה השקעה גדולה על מנת לאפשר השתתפות רחבה ובטוחה", אמר הבוקר ראש הממשלה נפתלי בנט. "אני מבקש מהציבור לפעול על פי ההנחיות שפורסמו, ולהגיע רק עם כרטיס, כדי שנוכל לקיים את ההילולה בביטחה".

על רקע האסון הכבד בשנה שעברה שגבה את חייהם של 45 בני אדם, במשטרה יאכפו הגבלות נוקשות על ההילולה, בהן הגבלה של עד 4 שעות לכל מבקר על ההר, כניסה לאירוע רק עם כרטיסים שנרכשו מראש, הגבלת תפוסה של 16 אלף בני אדם בלבד בכל רגע נתון ואיסור על מכירה או חלוקה של מזון במקום. 

אחרי עימותים השבוע בהפגנה בהשתתפות אלפים, התנהל משא ומתן בין הממונה על האירוע, צביקי טסלר, לקבוצות הקיצוניות בירושלים שמחו. הקבוצות דרשו 5,000 כרטיסים ואוטובוסים פרטיים – וסורבו.

אתמול הודיעה המשטרה כי עצרה קבוצת חרדים, חלקם משתייכים לפלג קיצוני, שתכננו לחבל בהכנות להילולה. על פי הודעת המשטרה, הקבוצה נעצרה במיניבוס באזור קדרים שבצפון, ובו ארבעה שקים ובהם קאטרים, סכינים יפניות, פטישים וביצי צבע שעל פי החשד נועדו לשמש לחבלה בתשתית החשמל, התקשורת, הכריזה ובמסכים שהוקמו במקום.

עוד פורסם השבוע כי מאות לוחמים מפיקוד העורף יוצבו במירון השנה כדי לסייע באופן מידי, במקרה ויתרחש אירוע רב נפגעים תחת אחריות של מחוז צפון במשטרה. עשרות מהם ישמשו כאלונקאים במקרה של אירוע רב נפגעים.

עשרות לוחמים נוספים מחטיבת החילוץ וההצלה יהיו בכוננות לצורך חילוץ למקרה של קריסת מבנים, תשתיות או אירוע רב נפגעים המוני. חוליות של הנחתת מסוקים כבר הכינו מנחתים במירון. שלושה מסוקים של חיל האוויר יועמדו בכוננות בכל זמן ההילולה למקרה שיהיה צורך בפינויי נפגעים לבתי החולים ובמיוחד לבית החולים זיו בצפת.

בתוך כך, הכבאות אוסרת על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים, מלבד אלו שהוכשרו על ידי הרשויות. אתמול דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי אחרי שנתיים של קורונה ונוכח ההגבלות על ההילולה במירון, בכבאות צופים יותר מדורות ברחבי הארץ.

השתתף בהכנת הידיעה: רובי המרשלג