עוד יום

"מורים משלימים הכנסה בוולט": בקרוב נשלם ביוקר על המשכורת הנמוכה של המורים?

שנת הלימודים עדיין לא הסתיימה וכבר יש איום בהשבתת מערכת החינוך. והסיבה מטרידה לא פחות: מחסור חסר תקדים בצוותי הוראה. עוד יום עם חן ביאר מארח את כתב החינוך לירן כוג'הינוף ואת שירלי רימון ברכה, מנהלת מינהל החינוך בעיריית תל אביב-יפו
חן ביאר
19 במאי 2022
07:57

ליברמן מאותת ליפה בן דויד: שכר המורים המתחילים יעלה, אך לוח החופשות ישתנה

אם התגעגעתם, הפעם זה הגיע מוקדם מהרגיל. אנחנו בסוף שנת לימודים ולא לקראת פתיחתה של אחת חדשה ובכל זאת בעיצומו של סכסוך עבודה שהכריזו ארגוני המורים. עם אפשרות להשבית את מערכת החינוך ממש בזמן קרוב.

האזינו לעוד יום

ובכל זאת התחושה הפעם היא שזה לא עוד משא ומתן על שכר, ולא עוד כיפופי ידיים בין יפה בן דויד למשרד האוצר. כי בנקודת הזמן הזאת, חודש לפני סיום שנת הלימודים, המחסור בעובדי הוראה הוא החמור אי פעם, וצעירים פשוט לא רוצים את המקצוע. וגם רבים מאלו שכבר באו עוזבים אחרי שנים מעטות בלי להביט לאחור. 

מכיתות הלימוד, דרך חדר המורים עד לאגף התקציבים במשרד האוצר: למה מעטים כל כך רוצים להיות מחנכים ומורים בישראל? ואיך הגענו למצב שבו במקום שעובדים פוטנציאליים יעמדו בתור, ואנחנו נבחר מתוכם רק את החכמים, הטובים והמוכשרים ביותר לחנך את ילדינו, המערכת פשוט מקוששת עובדים ולא מצליחה למלא את הכיתות.

המחלוקת בין משרד האוצר לבין משרד החינוך, ומה שלמעשה מקשה על גיוס מורים - היא כסף. אבל זו לא רק שאלה של סכומים, אלא שאלה של איך הכסף יחולק. משרד האוצר מעוניין לתגמל יותר מורים צעירים - כך יותר אנשים יימשכו אל המקצוע מלכתחילה. ארגוני המורים רוצים שהעלאה בשכר תגיע גם למורים הוותיקים - אלה שכבר הרבה שנים במקצוע. 

בינתיים, השכר שמקבלים המורים נמוך לא רק בהשוואה לתחומים עתירי כסף כמו הייטק. בערים הגדולות גם שליחים, מלצרים ועובדי שירות אחרים יכולים להרוויח יותר ממורים - מציאות שיוצרת סיוטאציות מאוד משונות. 

"אתה שליח בוולט אתה מרוויח יותר ממורה. אתה מלצר אתה מרוויח יותר ממורה. מורים אצלנו עושים השלמת הכנסה במלצרות ובוולט. סיפר לי הורה שהלך עם הבת שלו למאפייה אחר הצהריים ופגשה שם את המחנכת שלה מוכרת רוגלך. מה זה עושה לילדה? מה זה עושה למורה", סיפרה שירלי רימון ברכה, מנהלת מינהל החינוך בעיריית תל אביב-יפו.

"יש המון אפשרויות תעסוקה בעיר שלנו. אין לי מורים שבאים מחוסר ברירה", סיפר רימון ברכה. "מי שבא להוראה עושה את זה כי הוא רוצה להיות מורה. הם אנשים מעולים, רק צריך לשמור עליהם". האם תצליח המערכת לשמור על המורים? ייתכן שזה יקרה רק בתום מאבק מרובה שביתות.