ח"כ רינאוי זועבי

ח"כ רינאוי זועבי ממרצ הודיעה על פרישה מהקואליציה

במכתב הפרישה כתבה זועבי: "לא יכולה לתמוך בקואליציה שמתנכלת לחברה הערבית". חברת הכנסת אמרה לגורמים במרצ שפנו אליה בבקשה שלא תפרק את הממשלה: "יהיה בסדר" • הורוביץ ופריג' יצאו לכיוון ביתה בניסיון לשנות את דעתה, אך היא ביקשה לדחות את הפגישה למחר
יערה שפירא ומיכאל שמש
19 במאי 2022
07:57
עודכן ב 16:28

ישראל בדרך לבחירות: ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי הודיעה היום (חמישי) על פרישה מהקואליציה. במכתב לראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד כתבה רינאוי זועבי: "חודש הרמדאן היה קשה מנשוא. לא יכולה לתמוך בקואליציה שמתנכלת לחברה הערבית".

ראש הממשלה נפלתי בנט והשר יאיר לפיד הופתעו מההודעה. "גילינו על כך בתקשורת", אמר בנט. בימינה קבעו כינוס של הסיעה הערב - אך לבסוף החליטו לדחות את הכינוס לשבוע הבא.

גם במרצ לא ידעו מראש על הודעתה של רינאוי זועבי, והיו"ר הורוביץ, יחד עם השר עיסאווי פריג', יצאו לכיוון ביתה של רינאוי-זועבי בנצרת עילית, בניסיון לשכנעה לשנות את דעתה. אולם חברת הכנסת הפורשת ביקשה לדחות את הפגישה למחר. בשיחה עם גורמים במרצ, שביקשו ממנה לא לפרק את הממשלה, אמרה רינאוי זועבי: "יהיה בסדר".

בד בבד, גורמים נוספים במרצ מאשימים: "ניצן הורוביץ אחראי, הביא את רינאוי-זועבי על חשבון פעילי המפלגה". 

מכתב הפרישה של ח"כ רנאוי זועבי

רינאוי זועבי הייתה אמורה להתמנות לקונסולית בשנגחאי בעוד כחצי שנה - תפקיד שהובטח לה כדי שתעזוב את הקואליציה, כשהפרה בפעם האחרונה משמעת קואליציונית. במכתבה היום היא כתבה שהיא "מודיעה על הסרת מועמדותי לכל מינוי עתידי".

פרישתה של רינאוי זועבי מהקואליציה מצטרפת לפרישה של ח"כ עידית סילמן בחודש שעבר, וכעת שתיהן יכולות להעניק רוב לפיזור הכנסת. נוכח ההתפתחויות, בליכוד שוקלים להעלות בשבוע הבא את הצעת החוק לפיזור הכנסת.

השר עיסאווי פריג' אמר בתגובה לפרישתה של רינאוי זועבי, בריאיון אצל אימאן קאסם סלימאן בתוכנית מרחאבית בכאן רשת ב: "אני כמו כל החברים נדהמתי. זו החלטה מוזרה עבורי. אני בקשר רציף איתה, המפגש האחרון שלנו היה ביום שני בכנסת. לא ראיתי סימנים לכך. קראתי את המכתב שלה, גם לנו קשה, אבל אנחנו לא עושים צעדים קיצוניים״.

סגן השרה יאיר גולן ממרצ אמר גם הוא בריאיון לכאן רשת ב: "זה מאוד מאוד מאכזב ומצער. דיברתי איתה השבוע בכנסת ולא היה לכך רמז. זו עדות לחוסר הבנה בסיסי בפוליטיקה. אני קורא לה לחזור בה מהטעות הפטאלית הזאת".

חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו אמר: ״תראו לאן הגענו. חברת כנסת ממרצ, מהצד שלנו, עומדת להחזיר את נתניהו. כמו שאמרתי - אכלנו את הדגים המסריחים, אבדנו את אמון הציבור וגורשנו מהעיר. אנחנו ניקח את זה מכאן".

מנגד, יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה ח"כ יריב לוין אמר על פרישתה של רינאוי זועבי: "ממשלת החידלון והכישלון של בנט ולפיד הפכה היום לממשלת מיעוט בכנסת. בנט נכשל בכלכלה, בביטחון, בכל תחום. עכשיו ברור לכולם שהממשלה איבדה את זכות הקיום. אנחנו נחליף במהרה את הממשלה הרעה והכושלת הזאת בממשלה טובה למדינת ישראל ולאזרחי ישראל".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר: "יש אנטי ציונים כמו זועבי, שאפילו כשיש בידיהם ממשלה אנטי ציונית על מלא, קשה להם. האמת, היא צודקת. זו ממשלה בלי שום ערכים. מכרו את הכל, מימין ומשמאל, בשביל כבוד ושררה".

יו״ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר: "אין קיום לקואליציה שתוקפת לוויות, נותנת לכהניסטים לצעוד בירושלים המזרחית, מעמיקה את הכיבוש ומתעמרת בערבים בנגב. רוב הציבור רוצה שותפות אבל בשביל שזה יקרה הרוב השפוי חייב להפרד מהימין הקיצוני ולבנות עם החברה שלנו שותפות אמיתית שמבוססת על שלום ושוויון. לא נהיה שותפים סוג ב׳".