מוטי אברג'יל

הבטחות בלי כיסוי: המקורב לאייל גולן והחשד להונאה

עשרות מיליונים הושקעו בחברת הנדל"ן "יעדים" של מוטי אברג'יל, שהיה גם שותפו של הזמר אייל גולן. אברג'יל הבטיח למשקיעים תשואות מפליגות בתמורה להלוואות שגבה מהם - אבל בסוף הם נותרו בלי הריביות ובלי הכספים • אחרי התלבטות מצידו, התייצב היזם לעיני המצלמות של כאן חדשות. מה היה לו להגיד?
דניאל אלעזר
19 במאי 2022
22:39
עודכן ב 11:25

בבית משפט השלום בתל אביב, ג' ממתין למוטי אברג'יל, בעלי חברת הנדל"ן "יעדים" החשוד בהונאת משקיעים בעשרות מיליוני שקלים. כמו ג', רבים מהם תבעו אותו אזרחית אחרי שהפקידו בידיו את מיטב כספם.

ג', בן ה- 21, התחיל ללמוד בשנה שעברה קורס בנדל"ן בחברה של אברג'יל, אבל היום כבר ברור לו שהקורס המקוון היה רק צעד למשוך אותו פנימה כדי להוציא ממנו את הסכומים הגדולים באמת. "מדובר באדם שקרן", משתף ג'. "אחרי שהגשתי תביעה הוא אמר לי 'בוא נגיע להסדר, תקבל כל מה שמגיע לך בתוספת'. חתמתי על החוזה, היו לו 30 ימים - אבל כמובן שגם בזה לא עמד".

צפו בתחקיר מתוך חדשות הערב

עורכי הדין שלמה כהן וחיים אלגלי, שמייצגים משקיע שתבע את מוטי אברג'יל, מתארים דפוס חוזר לכאורה של שיטת ההונאה. "הרבה לקוחות מספרים את אותו סיפור. הם רואים פרסומת מבטיחה, עסקת נדל"ן או טקסט אחר שתופס את עיניהם. במשרדי החברה מציגים את הקבוצה ואת החזון ומראים את העושר והעתיד המזהיר".

שקלים שקלים עלינו נופלים? השיטה והקשר לאייל גולן

אברג'יל מסביר למשקיעים שהוא זקוק לכסף שלהם כדי להשקיע בשלל פעילויות החברה כמו רכישת נכסים וקרקעות. מאותם הרווחים העתידיים, ישלם את התשואות המופלגות שהגיעו עד ל-20% בשנה.

בתוך זמן קצר ולא מעט כסף על תוכן שיווקי, אברג'יל ממתג את עצמו כאחד המומחים הגדולים ביותר בענף הנדל"ן. זה גם השלב שבו הוא חובר לזמר אייל גולן, שאותו הכיר עוד מקבוצת הפועל מרמורק בכדורגל. "אתה רואה שם את אייל גולן, אתה אומר - אני בידיים בטוחות", הסביר ג'.

לא ברור מה נותר מפעילות חברת יעדים, והמשרדים המפוארים נותרו שוממים. אחרי שהתלבט, יזם הנדל"ן הסכים להתייצב מול מצלמות כאן חדשות - ולענות על השאלות הקשות

יחד, אברג'יל ואייל גולן משתפים פעולה במכירת קרקעות חקלאיות, כשהמטרה היא לקנות בזול ולמכור ביוקר. לא מעט קפצו ראש היישר למים העמוקים של חברת יעדים. מלבד חיילים משוחררים, אברג'יל כיוון גם למשקיעים עם כיס עמוק, והיו מי שהלוו לו מאות אלפי שקלים ואפילו שלושה מיליון.

במשך כמה חודשים, אברג'יל משלם את הריבית המובטחת והמשקיעים סבורים שעשו את עסקת חייהם אלא שמהר מאוד - הם מתעוררים למציאות אחרת, והחלו עיכובים בתשלום. "הגיע חודש שלישי ואני לא מקבלת את הכסף. אני מתקשרת כל יום. מסננים אותי בוואטסאטפ, לא עונים לי בטלפון", מספרת ל', חיילת משוחררת שהשקיעה עשרות אלפי שקלים בחברת "יעדים".

א.ל יעדים, יעדים המרכז לקורסים, מ.א לוח יעדים - אלה שלוש החברות שהקים אברג'יל ודרכם העביר על פי החשד את כספי המשקיעים. חלק מהשימוש האחר, על פי החשד, הוא שימוש בכספים למימון אורח חייו הנהנתי של אברג'יל – כמו מכונית המרצדס היוקרתית שלו וחופשות בחו"ל, שם גם בילה עם שותפו לשעבר אייל גולן.

אברג'יל מיתג את עצמו כאחד המומחים הגדולים בענף הנדל"ן. בשלב הזה הוא חבר לזמר אייל גולן, אותו הכיר עוד מקבוצת הפועל מרמורק בכדורגל

אברג'יל חשוד גם בהלבנת הון. בכאן חדשות נחשף איך התגלגלו כספי המשקיעים. לפני חודשיים נעצר אברג'יל בידי חוקרי הרשות לניירות ערך, והחקירה עדיין בעיצומה. נדגיש כי אייל גולן לא מעורב כלל בחקירה נגד יזם הנדל"ן.

נכון להיום, לא ברור מה נותר מפעילותה של חברת יעדים, והמשרדים המפוארים נותרו כמעט שוממים. אברג'יל לא היה שם אז נסענו לביתו היוקרתי במרכז הארץ. הצענו לאברג'יל להתראיין לכתבה, הוא התלבט, ולבסוף הסכים להתייצב ולענות על השאלות הקשות.