בית חולים
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

היחידה לטיפול בשבץ מוחי בביה"ח זיו מושבתת - בגלל היעדר תקנים

המרכז הרפואי שבצפת גייס תרומות ל-5 מיטות ולציוד הדרוש לטיפול במחלה - אבל לא יכול לקבל חולים כיוון שלא אושרו תקנים לרופאים, אנשי סיעוד וצוותים פרה-רפואיים • משרד הבריאות לכאן חדשות: בבתי החולים ברחבי הארץ עשרות מיטות ללא תקן בתחום הנוירולוגיה, שלא ניתן להפעיל
דקלה אהרן שפרן
20 במאי 2022
07:40

פרסום ראשון: היחידה לטיפול בשבץ מוחי בבית החולים זיו בצפת אינה פועלת - על אף שיש במקום תשתית וציוד מותאמים. הסיבה: היעדר תקנים לצוות רפואי שיטפל בחולים. כך פורסם הבוקר (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בעקבות כך, חולים הלוקים בשבץ בצפת, ואף בכל האזור שבית החולים משרת, אינם יכולים לקבל טיפול ייעודי מיטבי. בית החולים גייס בעזרת תרומות תקציב לחמש מיטות וכן ציוד הדרוש לטיפול בשבץ, אולם אינו יכול לקבל חולים ביחידה מכיוון שלא אושרו תקנים לרופאים, אנשי סיעוד וצוותים פרה-רפואיים.

המקרה של בית החולים זיו הוא חלק מתופעה רחבה יותר. במשרד הבריאות מסרו לכאן חדשות כי בבתי החולים ברחבי הארץ ישנן עשרות מיטות ללא תקן בתחום הנוירולוגיה, שלא ניתן להפעיל.

בשנת 2019 היו בישראל 19,244 מקרי שבץ מוחי חדשים. לפי הערכות, עד שנת 2040 מספר המקרים של אירוע מוחי חד צפוי להכפיל עצמו.

בדוח של משרד הבריאות שהתפרסם השבוע נכתב כי יותר ממחצית מהחולים המגיעים לאשפוז בשל תחלואה נוירולוגית אינם מאושפזים במחלקה נוירולוגית. ועדה שעסקה בנושא המליצה להוסיף 120 מיטות בתקן ליחידות שבץ מוחי ולקבוע יעד של אשפוז 90% מהלוקים בשבץ מוחי ביחידת שבץ מוח ייעודיות, או יחידות טיפול נמרץ בהתאם להמלצות האירופאיות בעניין.

מבית החולים זיו נמסר בתגובה כי במרכז הרפואי זיו קיימות חמש מיטות ביחידה לטיפול בשבץ מוחי. בזיו אמרו כי בעקבות מגפת הקורונה נעשה שימוש במיטות אלה לטובת חולים מונשמים, והטיפול במקרים של שבץ מוחי התבצע ביחידות הטיפול הנמרץ והמשך האשפוז במחלקה הנוירולוגית. עוד נמסר כי עם הירידה בכמות החולים המונשמים, המרכז הרפואי בוחן כיצד להרחיב את היצע הטיפולים - "ככל שמשאבי כוח האדם הרפואי יאפשרו".

פרופ' נתן בורנשטיין, יו"ר הוועדה לבחינת מעמד רפואת המוח בישראל מטעם משרד הבריאות ומראשי האיגוד הישראלי לנוירולוגיה, מסר:

"תופעת אי התקנים אינה ייחודית לצפת. להפך, יש לשבח את בית החולים, על שהתאמץ להקים מכספי תרומות יחידת שבץ מוחי קטנה. החשיפה הזאת מעלה שאלה עקרונית יותר: איך ייתכן שבשנת 2022, אין בכל בית חולים במדינת ישראל יחידת שבץ מוחי? איך זה שיש מנהלי בתי החולים, שעבורם - העדר יחידת שבץ מוחי אינו סדין אדום? איך ייתכן שראשי רשויות לא חשים חובה להבטיח לתושביהם שירות רפואי נאות?".

"הדוח החשוב וההיסטורי, שפרסמנו השבוע, חושף פער של 80 מיטות לערך, בין המיטות הנוירולוגיות הכלליות שבתקן משרד הבריאות (אשר נלווה להן כוח אדם רפואי ופארא-רפואי), לבין מיטות שאינן בתקן, שהן פרי מאמצי בתי החולים להגדיל את מכסת המיטות עבור החולים הנוירולוגים. הדוח חשף גם את העובדה שחסרות בארץ עשרות רבות של מיטות ייעודיות לשבץ מוחי. כלומר: חסרות מאות רבות של מיטות כלליות לחולים הנוירולוגים, ומהן עשרות רבות של מיטות שבץ מוחי".

"יותר ממחצית החולים שלנו, הן בכלל תחלואות המוח, והן בעקבות אירועי שבץ מוחי, מאושפזים במחלקות הפנימיות ובאחרות, וזוכים לטיפול רפואי לא מיטבי, וזה דורש תיקון מהיר".

"אני תקווה שמנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, אנשי מנהל הרפואה במשרד והרפרנטים בתחום הבריאות באגף התקציבים באוצר, אשר נחשפים כעת לשבר הגדול בתחום, אינם אדישים למצב, ויפעלו במרץ ובמהירות לחזק את הנוירולוגיה מבחינת תקציבים, תשתיות וכוח אדם רפואי ופארא רפואי, כנדרש".