ולדימיר פוטין וסאנה מרין, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

פוטין סוגר לפינלנד את הברז: אספקת הגז הרוסי תיפסק ממחר

נהבוקר בשעה 07:00 הודיעו הפינים שנקטע זרם הגז מרוסיה • נשיא אוקראינה: "הרוסים מפציצים ללא היגיון" • הנציבות האירופית: בוחנים איך ניתן יהיה להשתמש בנכסים מוקפאים של אוליגרכים לבנייה מחדש של אוקראינה
רם ברנדס
20 במאי 2022
11:01
עודכן ב 07:24

חברת האנרגיה הפינית "גזום" הודיעה הבוקר (שבת) כי הופסקה אספקת הגז הרוסי למדינה. על פי ההודעה, מהיום ובמשך הקיץ הקרוב, גזום תספק גז טבעי ללקוחותיה ממקורות אחרים שזורמים דרך צינור הגז הבלטי.

הגז הרוסי מספק רק כעשירית מתצרוכת החשמל הפינית, נתון נמוך מבארצות אירופיות רבות אחרות. עם זאת, מדובר באמירה הצהרתית שמגיעה לאחר דברי שר הביטחון הרוסי שויגו, שאמר היום כי ארצו תבנה בסיסי צבא במערב המדינה - כמענה להתרחבות נאט"ו.

200 שנים של ניטרליות | האזינו לעוד יום

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, ציין הלילה שממשל ביידן עובד עם פינלנד ושוודיה "להרתעת כל תוקפנות נגד מי מהן", לדבריו. ביום שלישי פינלנד ושוודיה הגישו רשמית בקשה להצטרף לברית נאט"ו. נציגי שתי המדינות הגיעו למשרדי הארגון בבריסל עם המסמכים הנחוצים לצורך הגשת הבקשה. בכך שברו שתי המדינות הסקנדינביות עשרות שנים של ניטרליות צבאית בין הגוש המערבי לבין רוסיה. במוסקווה הבטיחו להגיב למהלך "על פי ההתפתחויות בשטח".

מוקדם יותר הלילה התייחס נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, למצב הצבאי בחבל דונבאס וכינה אותו "גיהנום". עוד הוא טען כי הרוסים "מפציצים ללא היגיון". נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר-ליין, אמרה שעורכי הדין של הנציבות בוחנים דרכים בהן ניתן יהיה להשתמש בנכסים מוקפאים של אוליגרכים, למימון בנייתה מחדש של אוקראינה.

אתמול הצליחו הכוחות הרוסיים לפרוץ את ההגנות האוקראיניות ממערב לעיירה פופסנה שבדונבאס. הכוחות כבשו כמה כפרים ממערב והתקדמו דרומה. לפי אוקראינה, הרוסים נמצאים כבר בוולודימיריבקה, כמה ק"מ מהחזית. רוסיה מנסה לבודד את העיר, סוורודונצק, בת 100 אלף הנפשות, שבמחוז לוהנסק ולקטוע את קווי האספקה אליה. על פי הערכות, רוסיה מנסה לכפות על אוקראינה לנטוש את סוורודונצק או לכל הפחות לכתרה.