מפעל אזובסטל
צילום: אי-פי

"עמדו בגבורה באש נ"מ": זלנסקי חשף את המאמצים לסיוע למבוצרים באזובסטל

אחרי שמאות חיילים אוקראינים נפלו בשבי במפעל הפלדה ליד מריופיול, סיפר נשיא אוקראינה על המאמצים שעשה צבאו כדי לסייע ללוחמים המבוצרים: "טייסים קיפחו את חייהם בניסיון להביא לשם אספקה"
דב גיל-הר
21 במאי 2022
07:44

עם פינויו של מפעל הפלדה אזובסטל במריופול מלוחמים אוקראינים, וכיבושו הסופי בידי הרוסים, ממשיכים להתברר פרטים על מה שהתרחש שם בחודשיים האחרונים. נשיא אוקראינה זלנסקי סיפר אתמול (שישי) שטייסים אוקראינים סיכנו את חייהם כדי להביא אספקה ​​לאזובסטל.

״טייסים אוקראינים עמדו בגבורה באש נ"מ רוסית כדי להביא אספקה ​​הומניטרית ולפנות את ההרוגים והפצועים ממפעל הפלדה״, אמר בנאום מצולם. לדבריו של נשיא אוקראינה, צוותי אוויר גם קיפחו חייהם במאמץ ההירואי: ״מספר גדול מאוד מהטייסים שלנו מתו, למרבה הצער. אנשים גיבורים לחלוטין... רק תארו לעצמכם מה האנשים האלה עשו".

הנשיא זלנסקי הוסיף: "מגני אזובסטל קיבלו איתות ברור מהפיקוד הצבאי שהם יכולים לצאת מהמתקן ולשמור על חייהם. בימים הקרובים כל שאר הלוחמים יפונו משם". השבוע הודיעה רוסיה שתשפוט את הלוחמים האוקראינים ששבתה כ"פושעי מלחמה נאצים". 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שוחח עם נשיא טורקיה מוסטפא ארדואן ואמר לו כי צירוף פינלנד ושוודיה לנאט"ו יתרום תרומה של ממש לברית הצפון-אטלנטית. ג'ונסון גם ביקש מארדואן לדון בנושא עם מנהיגי שתי המדינות הסקנדינביות ועם מנהיגי המדינות החברות בברית לקראת פסגת נאט"ו במדריד בחודש הבא. טורקיה מתנה את תמיכתה בצירוף פינלנד ושבדיה לנאט"ו במתן מענה לצרכיה הביטחוניים.

דובר מטעם ראש-ממשלת בריטניה מסר כי ג'ונסון והנשיא ארדואן סיכמו לפעול כדי למצוא נתיבים חדשים ליצוא הדגנים מאוקראינה - צעד שיסייע לבלום את העליה במחירי המזון בעולם.

בתוך כך, סוכנות דירוג האשראי מודי'ז הורידה את הדירוג של אוקראינה מ-Caa2 ל-Caa3 בצירוף תחזית שלילית. הסוכנות נימקה זאת בסיכון הגובר ליכולתה של הממשלה בקייב לפרוע את חובותיה בעקבות הפלישה הרוסית.

לדברי מודי'ז, הסיכון שאוקראינה תיקלע בקרוב לקשיי נזילות הצטמצם בזכות ההתחייבויות הבין-לאומיות לסיוע פיננסי נרחב. עם זה, הגידול הניכר בחוב הלאומי של אוקראינה' פועל-יוצא של קבלת אותו סיוע' עלול להביא אותה לחדלות פרעון בטווח הבינוני.