מעבדה
צילום: רויטרס

במשרד הבריאות מעריכים: אבעבועות הקוף לא תתפתח למגפה

אחרי שהישראלי שחזר מאירופה אומת לנגיף, במשרד הבריאות מעריכים שיתגלו עוד עשרות מקרים אך לא נשקפת סכנה לציבור • הצוות לטיפול במגפות דן ברכישת חיסונים
קטי דור
21 במאי 2022
17:08
עודכן ב 05:06

אבעבועות הקוף בישראל: אחרי שהצעיר ששב מאירופה עם תסמינים של הנגיף אומת כנדבק באבעבועות הקוף, במשרד הבריאות מעריכים שיתגלו עוד עשרות מקרים. עם זאת, במשרד מעריכים גם שלא נשקפת סכנה לציבור, ואבעבועות הקוף לא תתפתח למגפה. הצוות לטיפול במגפות דן אמש (שבת) במשמעות התפרצות הנגיף, בהנחיות לרופאים ובוחן הצטיידות בחיסונים ותרופות.

לדבריו, ישנם חיסונים חדישים שפותחו בשנים האחרונות לאבעבעועות שחורות ונותנים מענה גם לאבעבועות הקוף. במשרד הדגישו כי המחלה היא קלה בדרך כלל, ומעטים המקרים בהם היא מתפתחת למחלה קשה ולמוות. עוד עדכן משרד הבריאות אחרי הדיון כי "לפי הדיווחים מאירופה, נראה כי חולים רבים הינם גברים הומוסקסואלים שנדבקו במספר מסיבות במערב אירופה".

סוגיה נוספת שנבחנת היא אם לחסן צוותים רפואיים שבאים במגע הדוק עם חולה מאומת, ובאנשים שהיו במגע עם חולה והמערכת החיסונית שלהם ירודה, וכן האם לרכוש תרופות חדישות שיצאו בשנים האחרונות למחלה.

בארגון הבריאות העולמי אמרו הלילה כי עד אתמול התקבלו דיווחים על 92 חולים שאובחנו עם הנגיף ועוד 28 חשודים ב-12 מדינות שהנגיף אינו נפוץ בהן. הארגון יגבש בימים הקרובים יגבשו הנחיות והמלצות למדינות העולם איך לצמצם את התפשטות הנגיף.

ביום שישי הגיע בן ה-30 לחדר המיון בבית החולים איכילוב עם פריחה ותסמינים של הווירוס. הוא חזר יומיים קודם ממערב אירופה ואושפז בבידוד, שם נלקחה ממנו בדיקה. מצבו מוגדר קל. יש לו פריחה אבל אין לו חום והוא מקבל טיפול תומך בבית החולים. בד בבד, מתבצעת חקירה אפדמיולוגית לבדיקת מי שהיו עם הצעיר במגע. תישקל אופציה לחסן אנשים שהיו במגע עימו ושהמערכת החיסונית שלהם מוחלשת.

> בהלת אבעבועות הקוף: הווירוס, התסמינים ועד כמה צריך לחשוש? | מדריך

עקב גילוי המקרה הראשון בישראל וכן ריבוי המקרים בעולם, ישיבת הצוות לטיפול במגפות הוקדמה לצאת השבת, כדי למהר לקבוע הנחיות ונהלים למערכת הבריאות לגבי התמודדות עם הנגיף.