הקלטות אייכמן – יואב קרקובסקי

ההודאה של אייכמן: ההקלטות האבודות של אדריכל הפתרון הסופי נחשפות

אדולף אייכמן טען, לאורך כל המשפט, שהוא רק מילא אחר פקודות ושלא לקח חלק פעיל בתוכנית הפתרון הסופי. יותר מ-60 שנה אחרי המשפט, נחשף לראשונה הוידוי בקולו של הפושע הנאצי - הקלטות של ריאיון עם אייכמן שנערך בארגנטינה לפני שנלכד בידי המוסד. בהקלטות הוא מתאר בקולו את חלקו ותפקידו בהשמדת העם היהודי. הצצה מצמררת לתוך מוחו של האדם שהוביל מיליונים לתאי הגזים
יואב קרקובסקי
21 במאי 2022
22:43

זה היה משפט המאה, המשפט ששודר לכל העולם ובו נגזר העונש החמור ביותר בתולדות המדינה. במשך שמונה חודשים העידו יותר ממאה עדים והובאו בפני בית המשפט אין-סוף מסמכים, אבל ראיית הזהב – לא הגיעה אליו. 60 שנה לאחר משפטו של אדולף אייכמן – נחשפות ההקלטות האבודות שלו, שהיו חסרות לתביעה. אייכמן מודה בהן בכל מה שהכחיש במשפט, שהתקיים בירושלים. הן נחשפות במסגרת סדרת הדוקו-דרמה "אייכמן ההקלטות האבודות" בהפקה בין-לאומית שתעלה בכאן 11 ב-7 ביוני.

שלוש שנים לפני שנתפס וארבע לפני המשפט, קיים אייכמן שהסתתר בארגנטינה בזהות בדויה תחת השם ריקרדו קלמנט, מפגשים עם גרמנים נאצים נוספים ששהו בארגנטינה. ביניהם היה העיתונאי ילהם זאסן, שהיה נאצי בעצמו. זו היתה סדרה של מפגשים שבהם ביקשו חברי הקבוצה לדעת את האמת, הם היו בטוחים שסיפור השמדת היהודים מומצא, או מוגזם. להפתעתם, אייכמן לא הכחיש, הוא העצים, התפאר והתגאה בפתרון הסופי שהוא היה האדריכל שלו.

זאסן, חבר אס אס שפעל בשרות הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה, הקליט את אייכמן בביתו במשך חודשים, בשיחה הפתוחה והחופשית הזו, שבה אייכמן התוודה על הפשעים שאחר כך הכחיש נמרצות. יותר מ-60 מסלילים הוקלטו על ידי זאסן. הוא תימלל אותם, ואף העביר אותם לאייכמן להערות ותיקונים. את הסלילים הוא שמר בביתו.

יוצרי הסדרה, קובי סיט והבימאי יריב מוזר, בחרו לחשוף את ההקלטות בשיחזור דרמטי. את העיתונאי וילהם זאסן משחק רוי מילר. את אייכמן משחק אלי גורנשטין, שמתאים את קולו לקול של הצורר הנאצי באותן הקלטות.

לאחר שאייכמן נתפס בידי המוסד בארגנטינה, בגד זאסן באייכמן. הוא מכר את התמלילים למגזין "לייף" בארצות הברית והם התפרסמו ארבעה חודשים לפני המשפט. לאחר הפרסום, הבין זאסן שהוא חייב להחביא את הסלילים. במהשך, הם הגיעו למשפחת אייכמן ולבסוף התגלגלו והגיעו לבסוף לארכיון המדינה בעיר קובלנץ בגרמניה. זהותו של מי שהעביר את הסלילים לארכיון נותרה עלומה.

אייכמן ידע על ההקלטות, אבל הבין שהתביעה במשפט לא תצליח להביא אותן, והכחיש את הנאמר בתמלילים. התביעה הצליחה להביא להרשעתו של אייכמן גם ללא ההקלטות. ב-31 במאי 1962 הוא הוצא להורג בכלא איילון. גופתו נשרפה ואפרה פוזר מעל הים התיכון. ההקלטות שנחשפות כעת הן השלמת חולייה אחת חסרה.