אבעבועות הקוף
צילום: אי-פי

שר הבריאות הורוביץ: אבעבועות הקוף – מחלה, לא מגפה

משרד הבריאות: נשלל חשד למקרים נוספים של נדבקים בנגיף, בישראל יש מאומת אחד • פרופ' זרקא לכאן רשת ב: "המחלה קלה מאוד, מדבקת פחות מהקורונה" • המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "יש 100 חולים באירופה, זה מצריך לפקוח עין"
נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
22 במאי 2022
08:17
עודכן ב 14:23

ברקע החשד למקרה שני של הידבקות באבעבועות הקוף בישראל – שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מסר היום (ראשון): "זו מחלה - לא מגפה. מחלה מוכרת עם תסמינים קלים בדרך כלל, שבטח לא דומה בהיקף ההדבקה לקורונה. אנו נערכים ויודעים לתת מענה מקצועי לכל מצב. מודעות וזהירות - כן. פאניקה ותרחישי אימה - ממש ממש לא". 

משרד הבריאות עדכן כי נשלל החשד למקרה שני של הידבקות בנגיף אבעבועות הקוף בישראל. מלח בספינת משא שהגיעה מאירופה לנמל אשדוד נבדק - והתוצאה הייתה שלילית. בישראל אותר עד כה מקרה אחד של אבעבועות הקוף שאותר ביום שישי לאחר שחזר לארץ מאירופה. 

"יש 100 חולים באירופה, זה מצריך לפקוח עין", טוען המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ', בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "למדנו בקורונה שימים יגידו מה נכון. דיברו על מוטציה בגלל שהנגיף התחיל להשתולל, אך מפרסומים ראשונים ממעבדות בעולם, המיפוי הגנטי מראה שמדובר באותו נגיף של אבעבועות הקוף, ללא שינוי". 

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר ספי מנדלוביץ' בכאן רשת ב

מרכז הצוות לטיפול במגפות, ד"ר טל ברוש, התייחס להודעת משרד הבריאות אמש, לפיה מהנתונים שהגיעו מהעולם עולה שיש ריבוי מקרים בקרב גברים מקהילת הלהט״ב, אך לא רק מהקהילה. "באופן די מקרי, הנדבקים נמצאים באופן יחסי יותר באוכלוסיה של גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים". עם זאת, הוא הבהיר כי "זו לא מחלה של הומוסקסואלים, רוב המקרים בהיסטוריה לא קשורים להתנהגות מינית או לבחירת בני זוג".

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר טל ברוש בכאן רשת ב

ממונה הקורונה ומנהל בית החולים זיו, פרופסור סלמאן זרקא, שלח הבוקר מסר מרגיע בכל הנוגע להתפשטות נגיף אבעבועות הקוף. "אנחנו מדברים על מחלה קלה, שמדבקת הרבה פחות מהקורונה", הוא הסביר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. "אומנם ייתכן שהנגיף עבר מוטציה אבל יש לו חיסון שמוכר שנים רבות ויש תרופות יעילות". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' זרקא בכאן רשת ב

ולמרות קריאות ההרגעה ממשרד הבריאות, פרופסור אלי שוורץ, שטיפל בחולה הישראלי הראשון באבעבועות הקוף ב-2018, אמר לכאן חדשות שההתפרצות הנוכחית מעוררת דאגה. פרופסור שוורץ, מומחה למחלות טרופיות, ציין כי ההתפרצות הנוכחית של הנגיף היא בין לאומית - היא הגיעה לחמש יבשות, כשרוב הנדבקים כלל לא היו ביבשת אפריקה. 

• אבעבועות הקוף: הווירוס, התסמינים ועד כמה צריך לחשוש? | מדריך

פרופסור שוורץ התייחס גם למקרה ההדבקה שזוהה בישראל ב-2018 וסיפר כי מדובר היה בחולה שעבר בניגריה, ולאחר שחזר לארץ הופיעו לו תסמינים של חום ופריחה. "אחרי הזיהוי לא היה טיפול ספציפי, טיפלנו בתסמינים. הכנסנו אותו לבידוד כדי שלא ידביק אחרים", הוא הוסיף.

לדבריו, ההתפרצות הנוכחית מדאיגה בשל חשש ממוטציה בנגיף. הוא ציין שיש זן אפריקאי של אבעבועות הקוף שגורם לכ-10% תמותה, ולכן חייב לנטר את התפשטות הנגיף בעולם. עם זאת, מומחים טוענים שקשה לקבוע עד כמה הנגיף יהיה קלטני במדינות עם רפואה מערבית. "לשמחתנו, עד כה אין מקרי תמותה, כך שניתן לומר שהווריאנט כרגע אינו קטלני", סיכם פרופסור שוורץ.

הצוות לטיפול במגפות דן אמש במשמעות של התפרצות הנגיף, בהנחיות לרופאים ובחן הצטיידות בחיסונים ותרופות. בצוות דנו בחיסונים חדישים שפותחו בשנים האחרונות לאבעבועות השחורות, שנותנים מענה גם לאבעבועות הקוף. במשרד הבריאות הדגישו כי המחלה היא קלה בדרך כלל, ומעטים המקרים בהם היא מתפתחת למחלה קשה ולמוות.