שטפונות
צילום: אי-פי

מזג אוויר קיצוני: שיטפונות בהודו וסופות בגרמניה, לצד גלי חום קשים בארה"ב וספרד

מאות אלפים הפכו לפליטים בצפון מזרח הודו, לאחר שכ-100 כפרים הוצפו כמעט לחלוטין • עשרות פצועים בסופות בגרמניה • בחלקים בספרד חווים את חודש מאי החם ביותר בהיסטוריה של המדינה
בר שפר
22 במאי 2022
08:51
עודכן ב 11:30

משבר האקלים נותן את אותותיו בימים האחרונים. בכמה מדינות בעולם חווים כעת תנאי מזג אוויר קיצוניים במיוחד - החל משיטפונות קשים בצפון מזרח הודו ועד גלי חום חסרי תקדים במערב אירופה ובארצות הברית.

לפחות 57 בני אדם נהרגו ביממה האחרונה בהצפות נרחבות בהודו ובבנגלדש. על פי הנתונים הרשמיים, כשני מיליון בני אדם נפגעו בשל השיטפון הכבד ביותר שפקד את האזור בשני העשורים האחרונים וכמאה כפרים הוצפו לחלוטין בצפון מזרח הודו. על פי ההערכות, כמה מאות אלפי בני אדם הפכו לפליטים והם נעים כעת לאזורים אחרים בהודו שלא נפגעו מהשיטפון.

נהג אוטובוס מקומי סיפר לתקשורת ההודית: "בתים רבים באזור, ובהם הבית שלי, ניזוקו. כתוצאה ממזג האוויר יש מחסור חמור במי שתייה באזור ואנחנו אוספים מי גשמים על מנת לשרוד". על פי הערכות המומחים, ההתחממות הגלובלית העצימה את תופעת השיטפונות באזור והתשתיות הרעועות מתקשות לעמוד בזרמי המים החזקים.  

אתמול דווח על הרוג וכ-50 פצועים בסערה במערב גרמניה. בתמונות שפורסמו ברשת נראה ציקלון סיבובי המאפיין סופת טורנדו, אם כי הרשות המטאורולוגית בגרמניה לא הודיעה שאכן מדובר בטורנדו.

הפגיעה הקשה ביותר היתה בסביבת העיר פאדרבורן השוכנת באמצע הדרך בין הערים פרנקפורט והמבורג. לבתי מגורים, לכבישים ולמסילות ברזל באזור נגרם נזק כבד. הרוחות החזקות הגיעו למהירות של 130 קילומטרים לשעה. 

במקביל, בספרד חווים ביומיים האחרונים גל חום קיצוני, ובחלקים מהמדינה מדובר בחודש מאי החם ביותר שנמדד בהיסטוריה, עם טמפרטורות של יותר מ-40 מעלות במקומות מסוימים. סוכנות מזג האוויר הממלכתית פרסמה אזהרות חום בעשרה אזורים בספרד אזורים אתמול ומסרה שייתכן כי מדובר ב"אחד מגלי החום האינטנסיביים" מזה שנים.

גלי חום קיצוניים נרשמו גם בחלקים בארצות הברית, כשבאזורים מסוימים נרשמה עלייה של עד 6 מעלות בטמפרטורות, ומומחים מעריכים כי מדובר בתחילתו של עוד קיץ חם ויבש. שירות מזג האוויר הלאומי פרסם הצהרה מיוחדת שמזהירה את התושבים להישאר ערניים לסימנים של מחלת חום, לעשות הפסקות בפנים כשאפשר ולשתות מים.

לקראת שינוי במדיניות האקלים באוסטרליה?

מי שחווה באופן תדיר בשנים האחרונות את השפעותיו הקיצוניות של משבר האקלים היא אוסטרליה. כעת, מנהיג מפלגת הלייבור אנתוני אלבניז, שניצח בבחירות אתמול, מבטיח שינוי במדיניות בנושא, ואמר כי אוסטרליה עשויה להפוך למעצמת אנרגיה מתחדשת. בשלוש השנים האחרונות המדינה חוותה שריפות ושיטפונות חסרי תקדים, ופעמים רבות מי שספג ביקרות היה ראש הממשלה היוצא סקוט מוריסון, בעקבות מה שנתפס כזלזול שלו במשבר האקלים ואהדה לתעשיית הדלקים.

בשיחה עם ה-BBC זמן קצר לאחר ניצחונו בבחירות, אמר אלבניז: "יש לנו הזדמנות עכשיו לסיים את מלחמות האקלים באוסטרליה. אני רוצה להצטרף למאמץ העולמי". הוא גם הבטיח לאמץ יעדים שאפתניים יותר להתמודדות עם משבר האקלים, אך לצד זאת סירב עד כה לקריאות להפסיק את השימוש בפחם, או לחסום את פתיחתם של מכרות פחם חדשים.

ספירת הקולות במדינה עדיין נמשכת, ולא ברור אם הלייבור יכולה להשיג 76 מושבים כדי להבטיח רוב בבית התחתון של הפרלמנט, המונה 151 חברים, ייתכן שהתוצאות הסופיות בבחירות לא יהיו ידועות במשך מספר ימים, מכיוון שפקידי הבחירות רק החלו לספור כמעט שלושה מיליון קולות בדואר. אם הבחירות יובילו לפרלמנט תלוי, הירוקים והעצמאיים - אשר ניהלו קמפיין למען מאבק במשבר האקלים - יוכלו להשפיע יותר על עיצוב מדיניות הממשלה החדשה בנושא.