זירת החיסול

עליית מדרגה: פרטים חדשים על החיסול בטהראן

הערכות: הבכיר שחוסל היה קשור לניסיונות פגיעה בישראלים בחו"ל • לפי התקשורת האיראנית, 2 חמושים רכובים על אופנוע ירו 5 כדורים בראשו של חסן סיאד חודאיארי, קולונל בכוח קודס, וברחו מהזירה • לפי דיווח בכווית, חודאיארי שימש כאחד מעוזריו של סולימאני, מפקד כוח קודס הקודם, שחוסל על ידי ארה"ב
רועי שרון, גילי כהן ועמיחי שטיין
22 במאי 2022
17:27
עודכן ב 19:57

לאחר הדיווחים האיראניים על חיסול של בכיר במשמרות המהפכה, היום (ראשון) פורסמו בחדשות הערב בכאן 11 פרטים חדשים, שמצביעים כי מדובר על פעולה חריגה ושונה מהתנקשויות קודמות שבוצעו. בתוך כך נמסר כי לפי הערכות, הבכיר שחוסל היה קשור לניסיונות פגיעה בישראלים בחו"ל. 

מוקדם יותר דווח באיראן כי חבר משמרות המהפכה, חסאן סעיד חודאיארי, חוסל היום בלב הבירה טהראן סמוך לביתו. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שני חמושים רכובים על אופנוע ירו חמישה כדורים בראשו של חסן סיאד חודאיארי, קולונל בכוח קודס, וברחו מהזירה. במקביל, משרד המודיעין האיראני טוען כי חשף רשת ריגול ישראלית ושחבריה נעצרו על ידי משמרות המהפכה. עוד טוענים באיראן כי מדובר באנשי מודיעין שהיו מעורבים בחקירת מנצור רסולי

לפי עיתון אלקבס הכוויתי, חודאיארי חזר לאחרונה מסוריה, שם שימש כאחד מעוזריו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס הקודם, שחוסל בשנת 2020 על ידי ארצות הברית. עוד מעריך אלקבס כי חיסולו נחשב "לפירצה הביטחונית הגדולה ביותר באיראן לאחר חיסולו של פח'רי זאדה".

ביום שישי חשף דובר צה"ל בשפה הערבית, סא"ל אביחי אדרעי, ציר העברות אמל״ח בראשותו של סיד רצ׳א, בנו של סיד האשם, יושב ראש המועצה המבצעית בחיזבאללה. על פי ההודעה, כחלק מתפקידו אחראי האשם על תכלול פעילות הארגון מול האוכלוסיה השיעית, שיח עם גורמי כוח בלבנון וניהול מנגנוני ההסברה והתקשורת.

במשמרות המהפכה הגיבו לחיסול, אותו כינו "פעולת טרור פלילי שקשורה למרכיבי היהירות העולמית". בדוברות ארגון הטרור מוסיפים כי ההתנקשות התרחשה ברחוב מוג'הדין איסלאם, סימטא מרכזית במזרח הבירה טהראן. לפי ההודעה, בשעה זו פועלים לזיהוי ולמעצר שני המתנקשים.

לפני כחודש, דווח בסוכנויות הידיעות האיראניות כי מפקד בכיר במשמרות המהפכה ניצל מניסיון התנקשות. לפי הדיווחים, ארבעה חמושים פתחו באש לעבר כלי הרכב בו נסע חוסיין אלמאסי, מפקד מקומי של משמרות המהפכה במחוז סיסתאן ובלוצ'סתאן, הרגו את שומר ראשו, אך לא הצליחו לפגוע בו. בדיווחים נמסר גם ששומר הראש שנהרג בתקרית הוא בנו של מפקד בכיר אחר במשמרות המהפכה. לפי האיראנים, היורים נעצרו.

כמה ימים קודם לכן, הכריז המודיעין האיראני כי תפס שלושה מרגלים של המוסד, שפעלו כביכול באותו המחוז עליו מפקד אלמאסי. לפי הדיווח, הם היו מעורבים בהשמדת חומרים ומסמכים מסווגים. בדיווח לא פורט מהי אזרחותם של העצורים.

בהכנת הידיעה השתתפו: מאיה ראכלין,רועי קייס,  שחר אלהרל, גיא מעיין ורם ברנדס

תגיות:
איראן