-

עליית מדרגה: פרטים חדשים על החיסול בלב טהראן

הבכיר שחוסל: חסן סיאד חודאיארי, קולונל בכוח קודס במשמרות המהפכה - מעורב בניסיונות לפגוע בישראלים ברחבי העולם, ולא בפרויקט הגרעין • על פי הדיווחים: חמושים רכובים על אופנוע ירו 5 כדורים בראשו • דריכות בשגרירויות בישראל ובעולם בעקבות החיסול
רועי שרון וגילי כהן
22 במאי 2022
20:16

לאחר הדיווחים האיראניים על חיסול של בכיר במשמרות המהפכה, היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בשונה מחיסולים קודמים שהתרחשו על רקע פרויקט הגרעין האיראני, הפעם מדובר בבכיר משמרות המהפכה המעורב בניסיונות איראניים לפגוע בישראלים ברחבי העולם. 

אם הפרסומים על חיסול של חמושים לאור יום בלב הבירה האיראנית יתבררו כנכונים, מדובר בעליית מדרגה של הפעילות הישראלית נגד איראן והסימנים בזירה מעידים עד כמה אותה פעולה הייתה מפתיעה. גורמים בכירים בישראל טענו בשנים האחרונות כי רק לה ולארה"ב יש יכולות מבצעיות באיראן, טענות שהופכות לרלוונטיות לאור הטענות האיראניות כי מדובר בפעולה ישראלית. פעולה זו מתבצעת במקביל לדריכות בשגרירויות בישראל ובעולם, שצפויה להימשך גם כעת, בין היתר בשל אותו חיסול. 

באיראן פורסמה תגובה רשמית לחיסול היום, מטעם המועצה לביטחון לאומי במדינה: "פעולת הטרור ביום ראשון אחר הצהריים בטהרן ומות הקדושים של קולונל משמרות המהפכה היא חציית קו אדום שנעשתה ללא חשיבה מראש על ההשלכות. מבצעי הפשע הזה ישלמו מחיר כבד". 

מוקדם יותר דווח באיראן כי חבר משמרות המהפכה, חסאן סעיד חודאיארי, חוסל היום בלב הבירה טהראן סמוך לביתו. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שני חמושים רכובים על אופנוע ירו חמישה כדורים בראשו של חסן סיאד חודאיארי, קולונל בכוח קודס, וברחו מהזירה. במקביל, משרד המודיעין האיראני טוען כי חשף רשת ריגול ישראלית ושחבריה נעצרו על ידי משמרות המהפכה. עוד טוענים באיראן כי מדובר באנשי מודיעין שהיו מעורבים בחקירת מנצור רסולי. 

לפי עיתון אלקבס הכוויתי, חודאיארי חזר לאחרונה מסוריה, שם שימש כאחד מעוזריו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס הקודם, שחוסל בשנת 2020 על ידי ארצות הברית. עוד מעריך אלקבס כי חיסולו נחשב "לפירצה הביטחונית הגדולה ביותר באיראן לאחר חיסולו של פח'רי זאדה".