בית העלמין סגולה בפתח תקווה, היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרשת ילדי תימן: שתי חלקות קבר אותרו תחת מצבת התינוק עוזיאל חורי

כעת נדרש אישור משפטי מחודש כדי לפתוח את אחד הקברים • אחותו אמרה ליד מצבתו: "לא ימצאו כלום. ואם ימצאו - זה לא זה" • זו הפעם הראשונה שנפתח קבר של קטין בפרשה • עוזיאל עלה עם משפחתו לארץ מתוניסיה. כשהיה כבן שנה חלה ונלקח לבית חולים, ולאחר זמן קצר נאמר למשפחתו שנפטר
נטלי מתוקו
23 במאי 2022
08:15
עודכן ב 16:05

פרשת ילדי תימן: הופסקה חפירת קברו של עוזיאל חורי בבית העלמין "סגולה" בפתח תקווה, לאחר שנמצאו שני קברים מסומנים בחלקת הקבר. כעת נדרש אישור משפטי מחודש כדי לפתוח את אחד הקברים. זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש בחוק לפתיחת קבר של ילדי הפרשה.

מוקדם יותר היום אמרה אחותו של עוזיאל, חיה מזוז, ליד קברו: "יש ארבע או חמש גרסאות לסיבת המוות שלו. פה לא ימצאו כלום, ואם ימצאו - זה לא זה". פתיחת הקבר הבוקר נעשתה על פי פסיקתו של בית משפט לענייני משפחה אתמול, על אף התנגדותה של המדינה. 

עוזיאל חורי עלה עם משפחתו לארץ מתוניסיה עם קום המדינה. כשהיה כבן שנה חלה ונלקח לבית חולים, ולאחר זמן קצר נאמר למשפחתו שנפטר. אחותו, מזל ברקו, ניהלה בשנים האחרונות מאבק משפטי לפתיחת הקבר, כדי לבדוק אם אחיה טמון בו.  

פתיחת קבר התינוק נעשית מתוקף החוק שנועד לעזור בזיהוי מקרים של חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. בהודעת משרד הבריאות שפורסמה בשבוע שעבר נכתב: "מתוך רצון להגיע לחקר האמת ולהסיר את חששות המשפחות בדבר זהות יקיריהן, משרד הבריאות תמך בשעתו בחקיקת החוק ונטל על עצמו להיות אמון וממונה על ביצועו של חוק זה. מדובר באירוע רגיש ומורכב ואנו עושים את מירב המאמצים שיעשה באופן מכבד לטובת המשפחה".

בשבוע שעבר אמרה אחותו של עוזיאל, מזל, בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב: "הוא חלה בפוליו וטופל בבית החולים. האחיות לא הרשו להוריי להתקרב אליו בביקור. שבוע אחר כך הודיעו להם שהילד נפטר ולא הסכימו לתת את הגופה. גם אם יימצאו שרידים לא נאמין שזה אחי, אי אפשר לסמוך על המערכת".

בחודש אוקטובר האחרון הורה בית המשפט העליון לפתוח את קברו של חורי. ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת העלמותם של ילדי תימן קבעה שהוא אכן נפטר וקבור בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. לפני שבוע נערך דיון סוער בוועדת הבריאות בכנסת בנושא דוח שערך משרד הבריאות על הפרשה הכאובה משנותיה הראשונות של המדינה. אחת הטענות שהשמיעו חברות הכנסת בוועדה הייתה שמשרד הבריאות גנז דוח שערכו המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, וד"ר שלומית אבני בנושא - והזמין במקומו דוח מההיסטוריונית, פרופסור שפרה שוורץ, הידועה בעמדתה השוללת את הפרשייה.

"כל התהליך עקום": פרופ' גרוטו בריאיון לכאן רשת ב