אנטוניו אלבניזי, ראש ממשלת אוסטרליה הנכנס, 23.05.2
צילום: רויטרס

מבטיח להילחם במשבר האקלים: ראש ממשלת אוסטרליה הנבחר הושבע

אנטוני אלבניזי, מנהיג מפלגת הלייבור, יחליף את רה"מ המכהן סקוט מוריסון אחרי כעשור בו שלטה הקואליציה השמרנית במדינת האי. בוחרים ובוחרות רבים התאכזבו מהטיפול של מוריסון במשבר האקלים - המצע של אלבניזי מבטיח מדיניות ירוקה ושיוויונית יותר
מערכת כאן חדשות
23 במאי 2022
03:07

בקנברה בירת אוסטרליה הושבע הלילה (שני) ראש הממשלה החדש, אנטוני אלבניזי. מנהיג מפלגת הלייבור ייכנס לתפקידו ויחליף את ראש הממשלה המכהן סקוט מוריסון, לאחר כמעט עשור שבו שלטה הקואליציה השמרנית במדינת האי. בוחרים ובוחרות רבים התאכזבו מהטיפול של מוריסון במשבר האקלים ונתנו את קולם למועמדות ולמועמדים שקידמו במצע שלהם מדיניות ירוקה ושיוויונית יותר.

לפני ההשבעה הבטיח אלבניזי "מסע של שינוי", שבמהלכו יתמודד עם משבר האקלים, עם העלייה במחירים ועם חוסר השיוויון במדינתו. "זה יום גדול בחיי אך יום גדול בשביל המדינה, שבו אנו משנים את הממשלה", אמר אלבניזי לעיתונאים. עוד הבטיח ראש הממשלה האוסטרלי לאחד את המדינה.

אכזב רבים עם התנהלותו לגבי משבר האקלים. רה"מ המכהן סקוט מוריסון, צילום: אי-פי

זמן להתעורר: באוסטרליה נלחמים במשבר האקלים עם ראש ממשלה חדש

נראה שאוסטרליה, יצואנית הפחם השנייה בגודלה בעולם משנה כיוון. הבחירות בפדרציה התמקדו הפעם בשני נושאים מרכזיים - יוקר המחיה ומשבר האקלים, והעיסוק בהם גרם למפלגת השלטון לאבד את המושכות.

צפו בכתבה מתוך "משחקי הכיס"

האוסטרלים סובלים בשנים האחרונות משריפות ענק, בצורת ושטפונות - תופעות שהחמירו עם שינויי האקלים. הציבור האוסטרלי הראה בסוף השבוע שהוא רוצה ממשלה שפועלת נגד הזיהום שגורם לתופעות האלה, הממשלה מצידה רגילה למלא את הקופה באמצעות תעשיות מזהמות.

הסיפור הזה הוא לא רק בעיה של האוסטרלים. דוח האקלים של האו"ם שפורסם בשבוע שעבר הציג נתונים על נזקי שיא של מיליארדי דולרים מאסונות טבע, כמו שטפונות, ובצורות - וקבע שאנחנו רגע לפני נקודת האל חזור.