-
צילום: גילי יערי, פלאש 90

פלונטר הדירות: למה הממשלה לא תצליח לעצור את עליות המחירים?

כבר עשור שההתייקרות בשוק הדיור לא עוצרת, וכל ניסיון לפתור את זה לא עבד - חוץ מהמהלך של כחלון ב-2018 שהחזיק לקצת. זה קרה בעיקר כי הציבור האמין לממשלה שהיא באמת מנסה לפתור את הבעיה. ועכשיו? לא משנה איזה הבטחות ליברמן יפריח באוויר, אם השוק לא יאמין לו שהוא באמת מסוגל ליישם - כל מהלך פשוט לא יעבוד
שאול אמסטרדמסקי
25 במאי 2022
16:28
עודכן ב 27 מאי 16:22

כבר יותר מעשר שנים הם מנסים לעשות משהו עם משבר הדירות. שר אוצר אחרי שר אוצר, שר שיכון אחרי שר שיכון - יותר מעשר שנים הם מבטיחים לנו מלא הבטחות; לעצור את הספסרות בקרקע, להוריד את המחירים, להיכנס במשקיעים, מה שזה לא יהיה. יש רק בעיה אחת - שום דבר מזה לא עובד.

המחירים רק עולים ועולים, למעט בתקופה אחת. ב-2018 המחירים לא רק שהפסיקו לעלות, הם אשכרה ירדו קצת. אנחנו מאמינים שחייב להיות טיפול שורש בבעיה הזאת.

זו הייתה התקופה של משה כחלון בתור שר אוצר. הוא נכנס לתפקיד ב-2015, מה שאומר שלקח לו שלוש שנים רצופות לשנות את המגמה ולעצור את עליות המחירים, אפילו להוריד אותם קצת. הוא עשה את זה בעיקר בדרך אחת - הוא פשוט גרם לכל האנשים שרצו לקנות את הדירה הראשונה שלהם להתיישב על הגדר ולחכות לתור שלהם לזכות בהגרלה הגדולה של הדירות, בדימונה או בעפולה או בגליל ים - מה שבא ברוך הבא.

אני לא חושב שיהיה מישהו שיוכל לעצור את הרכבת הזאת. השיטה הזאת ממש לא הייתה מושלמת אבל היא עבדה. המדינה מכרה קרקעות, רק בשיטת מחיר למשתכן, כלומר שהיא סבסדה הנחות של מאות אלפי שקלים לדירה. והביקוש לדירות בשוק החופשי? נעלם כמעט לחלוטין, כי למה לשלם יותר אם אפשר לשלם פחות?

המחירים רק עלו ועלו, למעט ב-2018. שר האוצר דאז משה כחלון גרם לכל מי שרצו לקנות את הדירה הראשונה לחכות לתור שלהם ולזכות בהגרלה 

כן, גם אם זה אומר שאתם צריכים לחכות. כן, גם אם זה אומר שתקבלו דירה באיזור שוואלה, אולי לא הייתם קונים בו. השוק האמין לשר האוצר אז זה עבד, לתקופה מוגבלת... ואז זה הפסיק לעבוד.

בסוף שנת 2018 המחירים חזרו לעלות. איפשהו בתקופה הזו אנשים כבר הרגישו שהממשלה הזאת הולכת להיתקע בקיר, מה שבאמת קרה בסוף. וכשהממשלה התחילה לקרטע וכששר האוצר בעצמו כבר לא היה מחויב עד הסוף לסיפור הזה של מחירי הדירות, המחירים של הנדל"ן חזרו לעלות.

הקורונה בלמה קצת את המחירים אבל ממש טיפונת, כי בהינתן ארבע מערכות בחירות וממשלה שלא מתפקדת כמו שצריך, כשכל תשומת הלב נתונה או למגפה או למריבות פוליטיות, לשוק פשוט לא הייתה תקווה שמישהו יקדם פה תוכנית דיור כמו שצריך.

ואז כל מי שרצה לקנות דירה קנה דירה וכשהמחירים חזרו לעלות, כל מי שתכננו לקנות דירה עוד מעט אמרו לעצמם: "רגע, מה יש לי לחכות עוד חצי שנה או שנה? אני אפסיד מאות אלפי שקלים, עדיף לי לקנות עכשיו". אז הם קנו עכשיו, ובמו ידיהם העלו את המחירים עוד יותר.

רק פתרון אחד שניסתה הממשלה ב-10 השנים האחרונות עבד, בעיקר כי הציבור האמין לה שהיא באמת מנסה. כל עוד אין יציבות פוליטית - זה פשוט לא יעזור

היצע וביקוש, זה בעיקר מה שאנחנו מסוגלים להשפיע בכל נושא הדיור. ככה הגענו למצב שמחירי הדירות עלו בשנה החולפת ב-16.5% כמעט. וזה עוד כלום, כי המחיר של דירות חדשות, אלה שבאות מהניילון ישר מהקבלן, המחיר שלהן זינק ביותר מ-20% בשנה.

אין לי שום מילים מעודדות להגיד על זה.

אוקיי, אז מה עכשיו? עכשיו הממשלה כבר לחוצה ממש כי עליות המחירים כבר מהירות מדי ותלולות מדי בשביל שהיא תוכל להמשיך להתעלם מהן. מצד שני, אנחנו שוב באווירת בחירות מה שאומר שיהיה מאוד קשה לקדם תוכנית רצינית שהשוק באמת יאמין לה. זה חתיכת פלונטר.

עכשיו, אם להודות על האמת, במוקדי הביקוש, במרכז הארץ, למדינה אין המון קרקעות שהיא יכולה לשווק. אז היא משווקת קרקעות הרבה בפריפריה, היכן שהביקוש מלכתחילה די נמוך. וגם אין המון פתרונות של תחבורה ותעסוקה. ככה, אפילו במעט שהיא כן מנסה, הממשלה לא ממש מצליחה לפתור את הבעיה.

אני לא רוצה להציע פתרונות למשבר הדירות בסרטון אחד של כמה דקות. זה יומרני ולא סביר, אני רק יודע שכבר עשור אנחנו מבקשים פתרונות ומתוך כל מה שהממשלה ניסתה רק אחד עבד. היו לו המון חסרונות והוא נורא נורא יקר, אבל הוא עבד, בעיקר כי הציבור האמין לממשלה שהיא באמת מנסה.

כל עוד זה לא המצב, כל עוד אין יציבות פוליטית ואין ממשלה שיכולה גם להתניע וליישם תוכנית רצינית במשך כמה שנים רצופות - זה פשוט לא יעזור. וזה לא משנה איזה הבטחות מדהימות שר האוצר אביגדור ליברמן יפריח לאוויר בתוכנית הדיור שלו. אם השוק לא יאמין לו שהוא באמת מסוגל ליישם - זה פשוט לא יעבוד.