משמרות המהפכה האיראניים
צילום: אי-פי

ביידן ישאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור

לפי "פוליטיקו" המהלך נעשה לאור העובדה שאיראנים מסרבים לדרישות האמריקניות לקידום המהלך • מסר ברוח זה הועבר לשר גנץ בפגישותיו בוושינגטון בימים האחרונים • בנט: ביידן עדכן אותי בהחלטתו לגבי משמרות המהפכה בשיחתנו באפריל, הוא ידיד אמת של ישראל
גילי כהן ועמיחי שטיין
24 במאי 2022
22:34
עודכן ב 23:28

אתר פוליטיקו דיווח הלילה (שלישי) כי ממשל ביידן החליט להשאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור.  מסר ברוח זהה הועבר לשר הביטחון גנץ בפגישותיו בוושינגטון בימים האחרונים. הסוגיה נחשבה למקל בגלגלי החזרה להסכם הגרעין בין איראן למעצמות. ביידן עדכן את ראש הממשלה נפתלי בנט בהחלטתו בנושא בשיחתם ב-24 באפריל, ובהודעתו הערב אישר בנט את הדיווח.

בנט מסר: "הנשיא ביידן הוא ידיד אמת של מדינת ישראל אשר דואג לביטחונה ולביצור עוצמתה. בחודשים האחרונים הבהרנו את עמדתנו בנושא באופן מובהק - משמרות המהפכה הם ארגון הטרור הגדול בעולם, שמעורב בהכוונה ובהוצאה לפועל של פעולות טרור רצחניות ובערעור היציבות במזרח התיכון. זו החלטה נכונה, מוסרית ומוצדקת של הנשיא ביידן, עליה עדכן אותי הנשיא בשיחתנו האחרונה, ואני מברך אותו על כך". 

גורמים ישראלים העריכו, כולל גורם ישראלי בשיחה עם כאן חדשות היום, כי "סביר להניח שזה יקרה". זאת לאור העובדה שהאיראנים מסרבים לדרישות האמריקניות כדי לקדם לאפשר את הסרת משמרות המהפכה מהרשימה. זאת בנוסף ללחץ פוליטי כבד, גם מצד דמוקרטים, שלא להסיר אותם מהרשימה. 

אם המהלך אכן יקרה, בישראל יראו בו כהישג חשוב של הצמרת בישראל בראשם ראש הממשלה נפתלי בנט. הוא שוחח על הנושא עם הנשיא ביידן כמה פעמים, וכן העלה את הסוגיה במהלך שיחתו עם ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית גרוסי. האסטרטגיה הישראלית גרסה כי העלאת הנושא לסדר היום יכולה להביא לתקיעת המשא ומתן – כפי שאכן קרה. 

הסכם הגרעין 2.0 | האזינו לפרק של עוד יום

שרת הפנים איילת שקד צייצה בעקבות הדיווח: "‏הישג ענק לראש הממשלה בנט שהסתער לפני כמה חודשים על הנושא ולא הרפה. משמרות המהפכה הם ארגון הטרור הגדול ביותר בעולם וטוב שהנשיא ביידן משאיר אותם בהגדרה זו". 

בחודש שעבר דווח בוושינגטון פוסט כי ביידן מתנגד להסרת משמרות המהפכה מרשימת הארגונים התומכים בטרור. גורם בכיר בממשל האמריקני ציין כי הנשיא ביידן אינו מתכוון לוותר בענין זה גם אם הוא יביא לביטול החידוש של ההסכם. 

כמה ימים קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי שיחות הגרעין בין איראן למעצמות נעצרו ושני הצדדים מתחפרים בעמדותיהם - כאשר הנושא המרכזי שנמצא על שולחן המשא ומתן הוא שאלת משמרות המהפכה. זאת לאחר דיווחים לפיהם הסכם הגרעין היה קרוב לחתימה בווינה בחודשים האחרונים.